Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogAparycja – co to znaczy? Miła aparycja – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Aparycja – co to znaczy? Miła aparycja – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

„Na stanowisko w naszej firmie szukamy osoby, która ma miłą aparycję” – brzmi znajomo? Z takim sformułowaniem można spotkać się w niejednym ogłoszeniu o pracę. Zwłaszcza tam, gdzie liczy się dobre pierwsze wrażenie wywoływane na klientach, kontrahentach itp. Bo właśnie za to odpowiada tajemnicza aparycja. Co to takiego? Jak ją osiągnąć? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Użycie słowa aparycja – do czego się odnosi?

Miła aparycja – co to oznacza?

Jaki wpływ ma aparycja na pierwsze wrażenie?

Czy nienaganna aparycja dodaje pewności siebie?

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Dlaczego miła aparycja ma znaczenie w pracy?

Jak zrobić dobre wrażenie na pierwszej randce?

Miła aparycja – podsumowanie

 

Użycie słowa aparycja – do czego się odnosi?

aparycja co to znaczy

Słowo aparycja pochodzi od łacińskiego „apparitio”, czyli wygląd, ukazanie się, prezencja. Obejmuje po prostu wygląd zewnętrzny, ale nie tylko. Uwzględnia ogólnie styl lub sposób, w jaki ktoś się prezentuje. Ubiór, fryzurę, makijaż, postawę ciała, zachowanie, gestykulację i ogólny urok osobisty.

Aparycja może odzwierciedlać również osobowość, stan zdrowia, stan emocjonalny, kulturę osobistą i wartości danej osoby. Jest to ważny aspekt w relacjach społecznych, w pracy oraz w codziennym życiu. Ludzie często oceniają innych na podstawie wyglądu zewnętrznego i tego, jak ktoś się zachowuje. Aparycja jest kojarzona z czymś pozytywnym, więc mówi się o niej w superlatywach. Jest miła, nienaganna, ciepła, sympatyczna, ciekawa, interesująca itp.

Miła aparycja – co to oznacza?

Nienaganna aparycja powinna być zakorzeniona w każdym człowieku. Dlaczego? Ponieważ nie chodzi tylko o schludny, ładny wygląd zewnętrzny, ale także pewne cechy, które pozwalają zrobić dobre pierwsze wrażenie na drugim człowieku. Miła aparycja oznacza, że człowiek dba o swój wygląd fizyczny oraz sposób prezentowania się przed innymi.

Nienaganna aparycja obejmuje:

  • zadbane włosy: czyste, dobrze pielęgnowane, ułożone;
  • zdrową cerę: jasną i gładką, która wygląda na dobrze nawilżoną i wolną od wyprysków;
  • zadbane zęby i paznokcie: czyste i bez oznak chorób;
  • makijaż u kobiet dostosowany do sytuacji;
  • odpowiednio wypielęgnowany zarost u mężczyzn;
  • uśmiech: sprawia, że osoba wydaje się bardziej przyjazna i otwarta;
  • odpowiedni ubiór: taki, który pasuje do sytuacji i podkreśla indywidualny styl osoby;
  • prawidłową postawę ciała: najlepiej naturalna i zrelaksowana;
  • wyraźną mowę z odpowiednio dobranym do sytuacji tonem głosu;
  • pewność siebie: co przyczynia się do pozytywnego odbioru przez innych.

Te czynniki mają niebagatelny wpływ na to, jak odbierają Cię inni. Zwykle same w sobie nie robią większego wrażenia. W połączeniu kompleksowo wpływają na miłą aparycję, która przyciąga uwagę i sprawia, że osoba wydaje się bardziej atrakcyjna i ujmująca.

Warto podkreślić, że wiele osób ma błędne przekonanie na temat dbania o swoją aparycję. Dobrze to obrazują metamorfozy znanych osób. Ci, którzy błyszczą nieskazitelnym uśmiechem, poddają się operacjom plastycznym, by odmłodzić swój wygląd fizyczny, korzystają z usług upiększania twarzy, czy też noszą bardzo drogie ubrania, nie zawsze są uznawani za osobę atrakcyjną. Jeżeli brakuje im dobrych manier, pewności siebie czy też odpowiedniej komunikacji, nie dbają o swoją aparycję.

Jaki wpływ ma aparycja na pierwsze wrażenie?

aparycja pierwsze wrażenie

Zbiór tego, kim jesteś i jak żyjesz, stanowi Twój sposób postrzegania świata i Twoich relacji. Na to wszystko wpływa percepcja zmysłowa, która dla neuronauki jest nadawaniem znaczenia doświadczeniom opartym na bodźcach zmysłowych – wzroku, słuchu, dotyku, węchu. Dlatego miła aparycja ma wpływ na osąd o rzeczach i ludziach oraz na kształtowanie się opinii, które później zostaną uporządkowane i zapamiętane.

Powszechnie wiadomo, że „nikt nie ma drugiej szansy, by zrobić dobre pierwsze wrażenie”. Do ukształtowania się pierwszego wrażenia potrzebnych jest tylko kilka sekund, a w nich głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się obrazu są:

  • wygląd zewnętrzny;
  • ton głosu;
  • adekwatność używanych słów;
  • język ciała;
  • wyraz twarzy;
  • pozycja, jaką przybierasz;
  • ubiór.

Niebagatelny wpływ ma również zachowanie i nawyki. Liczą się zasady grzecznościowe, których należy przestrzegać, takich jak: dzień dobry, proszę i dziękuję. Ważne jest również postępowanie zgodnie z celem spotkania, szacunkiem dla innych oraz poszanowaniem uwagi i czasu poświęconego Ci przez inną osobę.

Czy nienaganna aparycja dodaje pewności siebie?

Okazuje się, że niska samoocena jest ściśle związana z brakiem wiedzy o sobie i zniekształconym obrazem własnych wartości. Przyczyny takiego stanu mogą być ukryte w Twojej przeszłości lub teraźniejszości. Psychoterapia pomoże Ci zrozumieć, od kiedy i dlaczego postrzegasz siebie w taki sposób i jak to poprawić. Często okazuje się, że na tym gruncie cuda może zdziałać miła aparycja. Pewny siebie człowiek wie, jak zadbać o swój wygląd zewnętrzny, a ładny wizerunek już sam w sobie wpływa pozytywnie na jego samoocenę.

Zastanawiasz się, co możesz zrobić dla siebie pod względem wyglądu, by odzyskać pewność siebie i zadbać o miłą aparycję?

Oto kilka bardzo prostych i łatwych do wdrożenia w życie propozycji.

  • Pomyśl o swoich dobrych cechach. Sporządź listę wszystkich swoich dobrych rzeczy, które możesz w sobie dostrzec i o których mówią o Tobie przyjaciele i rodzina. Trzymaj tę listę zawsze w zasięgu wzroku, aby stale przypominać sobie o swojej wartości.
  • Dbaj o higienę osobistą. Nie zaniedbuj siebie, ponieważ przyczynia się to do poczucia niskiej samooceny. Dlatego zrób sobie odprężającą kąpiel, weź ciepły prysznic, zadbaj o pielęgnację ciała.
  • Zrób porządek w szafie. Skorzystaj z okazji, aby przymierzyć ubrania i znaleźć te, które najlepiej na Tobie wyglądają. Znajdź coś odpowiedniego na każdą okazję: do pracy, na zakupy, na randkę lub spotkanie z przyjaciółmi.
  • Idź do salonu kosmetycznego lub fryzjerskiego. Zrób sobie nową fryzurę lub zmień kolor swoich loków. Jeśli to zbyt odważne, po prostu idź do salonu piękności i zadbaj o swoją cerę, dłonie i paznokcie.
  • Spożywaj pełnowartościowe posiłki i uprawiaj aktywność fizyczną. Dbaj o swoją dietę, bo smaczne i zdrowe dania poprawiają też samoocenę. Ponadto ćwiczenia są sposobem na wyrzucenie negatywnych uczuć i wyładowanie złej energii.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjna dobre wrażenie

Jak wspomniano na początku, miła aparycja jest ważnym czynnikiem dla pracodawców, zwłaszcza tych, którzy szukają osoby na reprezentacyjne stanowisko. Dlatego dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest kluczowe dla zdobycia pożądanej pracy. Na początek warto zadbać o swoją miłą aparycję pod względem fizycznym.

Zasada jest prosta: zachowaj zdrowy rozsądek. Nie zakładaj ubrań wyzywających i w jaskrawych kolorach, by nie rozpraszały rozmówcy i nie dyskredytowały Twojego profesjonalizmu. Najlepiej zadbać o strój zgodny z Twoim potencjalnym środowiskiem pracy. Kobietom zaleca się unikanie ubrań, które są obcisłe, krótkie, z głębokim dekoltem lub zbyt przezroczyste. Warto też stronić od bardzo mocnego makijażu i intensywnych perfum. W przypadku mężczyzn zawsze mile widziana jest przystrzyżona broda, włosy i zadbane paznokcie. Lepiej nie zakładać zbyt swobodnych rzeczy, jeżeli profil firmy jest typowo biznesowy. W większości przypadków można się spodziewać, że firma będzie oczekiwała ubrań typowo oficjalnych, w eleganckim stylu. Wizytowe spodnie w połączeniu na przykład z białą koszulą i marynarką, będą wyglądać dobrze. Dla dobrego wyglądu niezwykle ważna jest także jakość ubrań. Czyste, schludne i z ładnie wyglądających tkanin to podstawa.

Nie wystarczy miła aparycja pod względem czysto fizycznym, jeśli nie zadbasz o inne ważne kwestie.

Oto kilka wskazówek, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.

  • Przygotuj się dobrze – przed spotkaniem zapoznaj się z firmą i jej wartościami, a także z wymaganiami na stanowisko, na które aplikujesz. Pomyśl także nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przyjdź na czas – pomysł, że spóźnianie się pokazuje pewność siebie, jest błędnym przekonaniem. Lepiej zachowaj punktualność, bo tylko wtedy pracodawcy odbiorą Cię jako odpowiedzialną i szanującą czas innych osobę.
  • Zadbaj o dobrą postawę: spróbuj przyjąć naturalną i angażującą pozę. Nigdy nie pokazuj swoich osobistych problemów. Postaw na pewny siebie krok.
  • Przedstaw się z uśmiechem i pewnością siebie: osoby, które prezentują swój ładny uśmiech, nawiązują kontakt wzrokowy i wypowiadają wyraźnie swoje imię, budzą większą sympatię.
  • Dostosuj wysokość i szybkość swojego głosu do rozmówcy. Umiejętnie dobieraj słowa. Nie przesadzaj z językiem pod względem technicznym, niech będzie prosty, ale nie uproszczony. Unikaj slangu, błędnej wymowy i nie używaj ironicznych wyrażeń.
  • Zwróć uwagę na komunikację niewerbalną. Na przykład nerwowe gesty czy nadmierne wymachiwanie rękami nie są mile widziane.
  • Stroń od negatywnych uwag i skup się na pozytywnych aspektach, które może przynieść Twoje zatrudnienie dla firmy. Na aparycję mają też wpływ dobre maniery.
  • Słuchaj uważnie pytań i odpowiadaj na nie konkretnie. Pamiętaj, aby rozmowa była dwustronna, więc też dopytuj, jeśli czegoś nie rozumiesz.
  • Po rozmowie kwalifikacyjnej posłuchaj uwag, które mogą Ci pomóc w poprawieniu swojej prezentacji w przyszłości.

Dlaczego miła aparycja ma znaczenie w pracy?

Pracownik jest wizytówką firmy, prawda? Jeśli więc jest źle ubrany, nie jest osobą miłą, brakuje mu dobrych manier, nie zrobi dobrego wrażenia na drugiej stronie. Klient z pewnością pomyśli, że firma nie bardzo dba o swój wizerunek. I tu właśnie znaczenie ma aparycja pracowników. Kiedy ktoś wchodzi do firmy, sklepu, recepcji itp. automatycznie rozpoczyna proces oceny. Obserwuje nie tylko produkt, ale także otoczenie, obsługę i osobisty wizerunek każdego pracownika. Wszystko się liczy i przyczynia się do kształtowania opinii. Dlatego ważne jest, aby wygląd zewnętrzny współgrał z uprzejmym zachowaniem i odpowiadał reprezentowanemu miejscu. Na przykład, jeśli ktoś pracuje w szpitalu, musi zachować obraz powagi, czystości i organizacji. I to nie tylko w działaniu, ale także w wyglądzie. Pracownicy są głównym łącznikiem z klientem, a zatem odgrywają fundamentalną rolę w tym procesie.

Oczywiście to, co jest piękne dla jednej osoby, nie zawsze podoba się innej. A ponieważ o gustach się nie dyskutuje, niezwykle ważne jest, aby zawsze zachowywać szacunek między szefem a pracownikiem. Zwłaszcza jeśli chodzi o wymagania lub zmiany w wyglądzie, czynniki, które bezpośrednio wpływają na tożsamość osoby. Jeśli pracownik dobrze czuje się w brodzie lub nie lubi nosić spódnicy, zawsze można dojść do konsensusu. Ważne jest, aby podczas dialogu zachować zdrowy rozsądek i spokój. Nigdy nie wolno używać obelg ani dyskryminacji, aby w ten sposób żądać od kogoś miłej aparycji (sprawdź: Mobbing w pracy – co robić?). Grunt to trzymanie się podstawowych zasad dobrego wyglądu w miejscu pracy. Tu obowiązuje idea mniej znaczy więcej. Warto też poznać zasady wizerunkowe firmy i w miarę możliwości dostosować się do jej wymagań.

Jak zrobić dobre wrażenie na pierwszej randce?

dobre wrażenie na pierwszej randce

Nie jest tajemnicą, że istnienie wyglądu zewnętrznego, zwłaszcza tego o miłej aparycji, ma znaczenie dla nawiązywania relacji damsko-męskich. Na pierwszej randce masz możliwość zrobić raz dobre wrażenie, a miła aparycja powinna Ci w tym pomóc.

 Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie na pierwszej randce.

  • Zadbaj o punktualność. To ważna cecha, która pokazuje Twój szacunek drugiej osobie. Staraj się przyjść na randkę kilka minut wcześniej, aby mieć czas na odpoczęcie i przygotowanie się na spotkanie.
  • Dobierz odpowiednie ubranie. Strój na randkę powinien pasować nie tylko do okazji, ale i do miejsca. Ważne też, by był wygodny. Pamiętaj, że ubraniami czy perfumami możesz dodać sobie pewności siebie. Jeśli ma to być randka niespodzianka i nie znasz miejsca docelowego, warto postawić na prostotę i elegancki, ale jednocześnie niezobowiązujący styl.
  • Zachowaj asertywność. Zaufaj swoim wyborom, zachowuj się pewnie i zdecydowanie.
  • Okazuj uśmiech i przyjazną postawę – kiedy osoba promienieje uśmiechem, wygląda jakby miała pewien czar, który roztacza wokół niej przyjazną atmosferę. Zachowuj się naturalnie, aby druga strona również czuła się swobodnie.
  • Otwórz się na rozmowę – mów i pytaj. Okazuj zainteresowanie tym, co druga osoba ma do powiedzenia. Słuchaj uważnie i zapamiętuj to, co i o czym ktoś mówi.
  • Bądź sobą – na randce ważne jest, aby zachować swoją naturalność i autentyczność. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś, ani nie stawiaj się na pokaz. Bądź sobą i pozwól drugiej osobie poznać Cię od prawdziwej strony, a nie tej sztucznie zbudowanej na kłamstwach.
  • Miej poczucie humoru – na miłą aparycję mają ogromny wpływ umiejętności utrzymania dystansu do siebie i rozumienia żartów. Nie siedź sztywno, bo to nie jest rozmowa kwalifikacyjna. Nie musisz wymieniać swoich nagród, osiągnięć i umiejętności. Niech rozmowa toczy się naturalnie i nie odczuwaj potrzeby „sprzedawania się” komuś.
  • Unikaj negatywnych tematów – na pierwszym spotkaniu lepiej unikać negatywnych kwestii, takich jak polityka, religia czy przeszłe związki. Skup się na pozytywnych i ciekawych informacjach, które pozwolą Wam się lepiej poznać.

Pamiętaj, że zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na randce to proces wzajemny. Druga osoba ma również wpływ na to, jak będzie się rozwijać Wasza relacja. Jednakże stosując powyższe wskazówki, zwiększasz swoje szanse na zrobienie pozytywnego wrażenia na spotkaniu i na to, aby ta pierwsza randka przekształciła się w coś więcej.

Miła aparycja – podsumowanie

Aparycja jest nieodłącznym elementem budowania wizerunku siebie. Należy jednak dostrzec różnicę między dobrym wyglądem a właściwym wyglądem. Częścią aparycji jest również to, że możesz spojrzeć w lustro i polubić to, co widzisz. Nie możesz też zapominać, że większość ludzi jest nieco uprzedzona i dokonuje pierwszej oceny, biorąc pod uwagę wygląd. Dlatego nie ma wymówek co do tego, by zaniedbywać swoją schludność pod względem fizycznym. Do tego nie zapominaj o właściwej postawie ciała, uśmiechu, skutecznej komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz pewności siebie.

Jeżeli brakuje Ci któregoś z powyższych elementów lub masz problem z nawiązywaniem kontaktów społecznych, boisz się rozmowy o pracę lub pierwszej randki, skorzystaj z pomocy psychologa. Czasami wystarczy rozmowa, a niekiedy potrzebna jest psychoterapia lub uczestnictwo w psychologicznych warsztatach. To one pomogą Ci stać się osobą pewną siebie i zupełnie inaczej postrzeganą przez społeczeństwo.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!