Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogPewność siebie. Jak być pewnym siebie?

Pewność siebie. Jak być pewnym siebie?

Kategorie:
DorosłyDzieckoRozwój osobistyZdrowie i dieta

Czy kiedykolwiek czułeś, że brak pewności siebie stanął Ci na drodze do osiągnięcia czegoś, czego naprawdę chciałeś? W rzeczywistości ci, którzy nie wierzą w siebie, mogą przegapić wiele okazji. Dzieje się tak, ponieważ zaufanie do siebie samego jest niezbędne, abyś nie rezygnował, gdy poniesiesz porażkę lub usłyszysz „nie”. Chodzi o to, żebyś miał odwagę próbować dalej, aż dostaniesz to, czego chcesz. Ale nie każdy rodzi się z tą cechą, którą również można utracić w ciągu życia. Aby ją rozwinąć lub odzyskać, potrzebna jest codzienna praca, w której można liczyć na wsparcie psychologa.

W naszej poradni pomożemy Ci odzyskać lub zbudować pewność siebie. Wykwalifikowani psycholodzy popracują z Tobą na spotkaniach indywidualnych, dobierając odpowiednie techniki budowania pewności siebie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak być bardziej pewnym siebie, zachęcamy również do lektury poniższego artykułu na blogu, w którym nasza psycholog zdradza tajniki nabierania prawdziwej pewności siebie.

Pewność siebie jest ważną umiejętnością, którą należy pielęgnować przez całe życie. Czy to w pracy, czy w życiu osobistym, kultywowanie tego aspektu jest podstawą funkcjonowania z większą satysfakcją i mniejszą niepewnością. Są jednak tacy, którzy nie wierzą w siłę pewności siebie i we własne możliwości jej zdobycia. Zmagają się z problemem niskiego poczucia własnej wartości i nie wiedzą, jak odzyskać pewność siebie. Dlaczego warto zadbać o tę umiejętność? Jak nabrać pewności siebie? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Czym jest naturalna pewność siebie?

Dlaczego brak pewności siebie utrudnia życie?

Co się dzieje, gdy ludzie są zbyt pewni siebie?

Poczucie pewności siebie a poczucie własnej wartości – gdzie tkwi różnica?

Jak zwiększyć pewność siebie?

Jak być pewnym siebie? Praktyczne ćwiczenia na pewność siebie

Budowanie pewności siebie u dzieci – jak to zrobić?

Jak stać się pewnym siebie? Profesjonalne wsparcie psychologa

 

Czym jest naturalna pewność siebie?

jak być pewnym siebie

Znaczenie pewności siebie widać już w samej nazwie. To przecież wiara w siebie i we własne możliwości. To nic innego jak baza emocjonalna, która wspiera Cię w wykonywaniu jakiejkolwiek czynności w pełni, czyli odpowiada za dążenie do celu. Dlaczego tak się dzieje? Wyobraź sobie, że szukasz pracy i musisz odbyć rozmowę kwalifikacyjną z szefem, który uchodzi za bardzo zasadniczą i surową osobę. Samo spotkanie z nim budzi Twój strach i wiele niepewności. Mimo to bierzesz głęboki oddech i idziesz na rozmowę z odwagą. Ale i tak odczuwasz stres, bo wiesz, że to szansa dla Ciebie na lepsze życie. Kto dał Ci tę odwagę? Kto Ci powiedział, że masz siłę i dasz radę? To właśnie ta pewność siebie sprawiła, że ​​uwierzyłeś, że jesteś zdolny i nawet ze swoimi obawami, zrobisz to, co wydaje się trudne do wykonania.

Dlatego pewność siebie jest umiejętnością emocjonalną, którą można trenować i rozwijać przez całe życie, także w dzieciństwie. To bardzo ważny filar do wykonywania pracy, do tworzenia odwagi, a także woli bycia tym, kim chcesz być. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, że ona jest we wszystkim, nawet w najdrobniejszych szczegółach! W końcu pewność siebie to wiara, którą rozwijasz w sobie. Jest to cecha, która wiąże się z pozytywnymi myślami i dobrymi perspektywami na przyszłość. To dzięki niej wierzysz, że przytrafią Ci się ekscytujące rzeczy, takie jak zdobycie wymarzonej pracy lub odbycie długo wyczekiwanej podróży. Osoby z dużą pewnością siebie nie poddają się po otrzymaniu negatywnych słów lub gdy napotykają przeszkody na swojej drodze. Przecież wierzą w siebie i widzą, że gdyby nie tym razem, to przy następnej okazji wynik może być lepszy.

Dlaczego brak pewności siebie utrudnia życie?

Jakie są przyczyny braku pewności siebie? Najczęściej ten stan może pojawić się po nieudanych doświadczeniach. Wiele razy duże fiasko nie jest nawet konieczne, aby pewność siebie poszła w błoto. Czasami nawet małe, ale skumulowane frustracje mogą ją podważyć. Na przykład dziecko, któremu rodzice w dzieciństwie uniemożliwiali rozwijanie pasji i wykonywali za nie wszystkie obowiązki, może mieć trudności z nabraniem pewności siebie.

Osoby z problemami z pewnością siebie zawsze wątpią w swoje możliwości i nie dzielą się z innymi swoimi pomysłami. Żyją we własnym cieniu i boją się ujawnić swoje opinie. Brak ogólnej pewności siebie powoduje niepewność i ostatecznie może bezpośrednio wpłynąć na poczucie własnej wartości. Bycie pewnym siebie to umiejętność doceniania swoich pozytywnych punktów, swoich działań, wiara w siebie i swoją wiedzę.

Pewna siebie osoba promieniuje energią, która demonstruje bezpieczeństwo, siłę i gotowość. W pracy tego typu zachowania widoczne są na spotkaniach służbowych, prezentacjach, a nawet w drobnych codziennych czynnościach. W życiu osobistym pewność siebie pojawia się u tych, którzy są zgodni z własnymi pomysłami i działaniami, mają jasno określony światopogląd i nie będąc nietolerancyjni, potrafią argumentować na swoją korzyść. Brak tej umiejętności znacząco obniża standard życia.

Co się dzieje, gdy ludzie są zbyt pewni siebie?

Pewność siebie jest niezwykle ważnym filarem przy podejmowaniu decyzji, dokonywaniu wyborów, wykonywaniu zadań czy po prostu byciu tym, kim naprawdę jesteś. Ogólnie rzecz biorąc, ta koncepcja jest bezpośrednio związana z życiowym optymizmem, pozytywnością i odwagą. W końcu są to bardzo potrzebne punkty, aby czuć się w pełni pewnym siebie. To bardzo podziwiana cecha u ludzi, zarówno w dziedzinie zawodowej, jak i osobistej, ponieważ wzmacnia i pozwala innym pokonywać wyzwania i ograniczenia. Mówienie o pewności siebie to w pewnym sensie mówienie o władzy, bo z jej pomocą Twoje decyzje stają się jeszcze bardziej trafne.

Zdroworozsądkowe podsycanie uczucia pewności siebie ma ogromne zalety, gdyż szanse na zwiększenie życiowego sukcesu i własnej determinacji są ogromne. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy przekracza ono granice. Zbytnia pewność siebie sprawia, że ​​osoba czuje się wspaniała, nieskazitelna i ma syndrom wyższości. W takich chwilach przemawia ego. Pomniejsza wartość innych wokół i pokazuje inne punkty skrywane pod otoczką pseudo pewności, czyli takie jak niepewność, niska samoocena, lęki i słabości.

Poczucie pewności siebie a poczucie własnej wartości – gdzie tkwi różnica?

brak pewności siebie

Poczucie własnej wartości odnosi się do tego, jak bardzo dana osoba siebie docenia. Naturalna pewność siebie odnosi się do postrzegania możliwości wykonywania najróżniejszych czynności. Osoba pewna siebie zwykle ma doskonałą samoocenę, ale nie każda osoba z dobrą samooceną jest pewna siebie. Dlaczego? Otóż samoocena może stać się wewnętrzną presją, to znaczy, żeby osoba nadal lubiła siebie, konieczne jest niepopełnianie błędów, co może być niemożliwe do wykonania. Pewny siebie człowiek nie przejmuje się drobnymi niepowodzeniami, upiera się i wie, że za godzinę odniesie sukces.

Obserwując definicję pewności siebie i poczucia własnej wartości, można zauważyć, że obie są bardzo komplementarne, szczególnie w odniesieniu do samopoczucia. Uzupełniają się nawzajem w odniesieniu do relacji, które rozwijasz ze sobą: poczucie własnej wartości związane z Twoimi pomysłami i cechami oraz pewność siebie z Twoimi umiejętnościami. Jednak nie można mylić pewności siebie z poczuciem własnej wartości. Są to niezwykle ważne perspektywy, które pozwalają czuć się swobodnie i dają siłę do podążania za własnymi ideałami. Autentyczna pewność siebie pozwala na przyjęcie nowego wyzwania, daje dobre samopoczucie we własnych myślach, co z kolei buduje poczucie własnej wartości.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Zastanawiasz się, jak nabrać pewności siebie? Jak być bardziej pewną siebie osobą? Co musisz zrobić, by nabrać większej pewności siebie? Przede wszystkim pamiętaj, że jest to cecha, którą można rozwijać i pracować nad nią w każdym momencie życia. Nigdy nie jest za późno, aby w siebie uwierzyć!

Podstawą pewności siebie jest codzienna praca nad sobą. Jednym ze sposobów na to jest trenowanie mózgu, aby miał bardziej pozytywne myśli o życiu w ogóle, a także praca nad pozytywnością w odniesieniu do własnego potencjału. Zamiast myśleć: „Po co iść na rozmowę kwalifikacyjną, skoro już wiem, że spotkam się z odmową?”, spróbuj skupić się na zdobyciu nowych doświadczeń i swoich mocnych stronach, które pasują do profilu poszukiwanego na wakat. Ważne jest również, by bardziej skupiać się na swoich osiągnięciach, bez względu na to, jak małe mogą Ci się wydawać. Dostrzeż w sobie swoje pozytywne cechy. Kolejną ważną postawą tej codziennej pracy jest postrzeganie wyzwań jako szansy i podejmowanie wysiłku, aby wyjść ze swojej strefy komfortu. Naucz się przyjmować ryzyko i miej świadomość, że słyszenie „nie” jest częścią życia.

Dlatego na etapie wzmacniania lub rozwijania pewności siebie, weź pod uwagę trzy podstawowe aspekty pracy nad sobą.

  1. Trzymaj się z dala od negatywności i pesymizmu. Czasami nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo Twoje kręgi społeczne wpływają na to, jak postrzegasz siebie. Staraj się mieć w swoim otoczeniu pozytywnych ludzi, którzy Cię docenią i pomogą rozpoznać wszystkie Twoje wady i zalety. Unikaj tych, którzy nie doceniają Cię za to, jakim jesteś człowiekiem i nie pomagają Ci dostrzec pozytywnych stron rzeczy.
  2. Zmień nastawienie. Twoja postawa i sposób, w jaki się komunikujesz, zarówno za pomocą słów, jak i ciała i języka, wiele powie innym o Twojej pewności siebie. Czasami wystarczy poprawić swój wygląd, wyprostować postawę i częściej się uśmiechać. Bądź przyjaźnie nastawiony do innych, by ludzie postrzegali Cię inaczej i abyś poczuł się inaczej.
  3. Zidentyfikuj, skąd się bierze Twoja niedostateczna pewność siebie. Co powoduje brak poczucia bezpieczeństwa? Ważnym krokiem w pracy nad pewnością siebie jest rozpoznanie, co uniemożliwia jej powstanie. Jeśli jest to brak wiedzy lub umiejętności w konkretnym temacie w pracy, weź udział w kursie, poczytaj więcej na ten temat i ucz się, aż opanujesz to, co trzeba.

W życiu osobistym może być trochę trudniej dokonać tego rodzaju rozpoznania, a rozwiązanie problemu często staje się bardzo skomplikowanym zadaniem. Możesz więc budować swoją pewność siebie z pomocą specjalisty. Jeśli ogólne poczucie pewności jest niskie z przyczyn psychologicznych, psycholog może pomóc Ci zidentyfikować problem, spojrzeć na niego w inny sposób. Sprawi, że poprzez psychoterapię dostrzeżesz zupełnie inny wymiar wielu spraw.

Zobacz także: Jak być silną kobietą?

Jak być pewnym siebie? Praktyczne ćwiczenia na pewność siebie

budowanie pewności siebie

Wiesz już, że ludzie pewni siebie mają w życiu łatwiej. Lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu i szybciej osiągają założone cele. Ogólne poczucie pewności możesz budować i wzmacniać jak mięśnie: jeśli będziesz ją ćwiczyć, urośnie i stanie się silna. Jeśli nie – osłabnie i zaniknie. Dlatego musisz wdrożyć w swoje życie ćwiczenia z pozoru proste, ale wymagające wytrwałości, by przyniosły efekty.

  • Każdego ranka, gdy wstajesz z łóżka, aby iść do pracy lub nawet rozwiązać jakiś osobisty i emocjonalny problem, myśl o swojej wewnętrznej sile. Weź głęboki wdech i wydech. Bądź w pełni świadomy tego, do czego jesteś zdolny.
  • Dostrzegaj w sobie więcej zalet. Ilekroć myślisz o swoich wadach lub o tym, czego nie masz, spróbuj spojrzeć na szklankę jak na tę do połowy pełną, a nie pustą. Doceniaj to, co w sobie masz. To daje więcej siły i jest świetnym ćwiczeniem na pewność siebie.
  • Zaufaj swojemu talentowi. Wielu profesjonalistom brakuje pewności siebie, ponieważ nie wierzą we własny talent. To nie może Ci się przytrafić. Jeśli osiągnąłeś pewien punkt w swojej karierze, to dlatego, że masz talent. Nigdy o tym nie zapomnij.
  • Dąż do wyznaczonego celu. Osiąganie tego, o czym się marzy to świetny sposób na zwiększenie pewności siebie. Wiedz, że mogą wystąpić pomyłki i potknięcia. Ważne jest, aby się nie poddawać i nie zaniedbać pragnień tylko ze względu na tymczasowe porażki.

Ćwiczenia na pewność siebie

  • Dostrzeż popełnione błędy, a Twoja pewność siebie wzrośnie. Świadomość niepowodzenia daje szansę na to, by w przyszłości zrobić wszystko, aby ten sam problem się nie powtórzył.
  • Przestań się porównywać. Nie możesz próbować żyć życiem, które nie jest Twoim własnym. Nie możesz mierzyć siebie miarą innych. Dlatego tak ważne jest skupienie się na własnych priorytetach i ścieżkach podążania własną drogą sukcesu.
  • Uwolnij niepokój. Strach to wielki złoczyńca, ale można z nim walczyć. Ćwiczenia oddechowe i medytacja mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Profesjonalna pomoc psychologa w walce z niepokojem jest również mile widziana.
  • Mów do siebie z czułością. Jak wygląda Twoja mentalna rozmowa z samym sobą? A słowa, których używasz do siebie? Czy rozmawiałbyś w ten sposób z innymi ludźmi? Sposób, w jaki komunikujesz się ze sobą, wiele mówi o Tobie i Twojej pewności siebie.
  • Napisz o swoich marzeniach i wizualizuj, jak się spełniają. To przypomni Ci, że jeśli jesteś w stanie marzyć, masz możliwość osiągnięcia wszystkiego, a tym samym akceptujesz siebie, swoją siłę i jesteś pewnym siebie człowiekiem.
  • Zrób sobie dzień dbania o siebie. To jeden z najprzyjemniejszych sposobów na wzmocnienie pewności siebie i wzmocnienie miłości do siebie. Chodzi nie tylko pielęgnację skóry, ale także przygotowywanie czegoś dobrego do jedzenia, czytanie książki, oglądanie filmu i robienie wszystkiego, co sprawia Ci przyjemność. Dbanie o siebie to nie tylko dbanie o fizyczność, o ciało, ale także o umysł i duszę.

Budowanie pewności siebie u dzieci – jak to zrobić?

pewny siebie nastolatek

Wielu rodzicom zależy na przekazywaniu dzieciom najlepszych lekcji życia, a także na dzieleniu się najbardziej przydatnymi radami. Co możesz zrobić, aby pomóc im odnaleźć swoją pewność siebie? Co pomaga młodym ludziom w odkryciu tego, jak  stać się pewnymi siebie, odpowiedzialnymi i odnoszącymi sukcesy dorosłymi? Otóż pewność siebie nastolatka czy dorosłego jest jedną z umiejętności emocjonalnych, których można uczyć dzieci od najmłodszych lat. Dzięki temu jesteś w stanie pomóc im czerpać jak najwięcej z życia. Pewni siebie ludzie mają szereg dobrych cech. Są odważni, wytrwali, asertywni, inteligentni emocjonalnie, autentyczni i życzliwi. Uznają wartość, jaką mają zarówno dla swojego życia, jak i dla życia innych. Dlatego warto zadbać o kształtowanie odpowiedniego poziomu pewności siebie od najmłodszych lat życia dziecka.

Jak pomóc dziecku zyskać pewność siebie? Rodzice lub opiekunowie mogą zastosować kilka strategii.

  • Bądź przykładem. Nie można przekazywać cennych lekcji swoim dzieciom, jeśli nie zachowujesz się tak, jak mówisz. Twoje dzieci będą powielać Twoje zachowanie, obserwując, jak radzisz sobie z wyzwaniami i ludźmi.
  • Nie wpadaj w złość i nie irytuj się błędami swoich dzieci. Jeśli chcesz wzmacniać pewność siebie młodego pokolenia postaw na rozmowę od serca i odszukanie przyczyn popełnionych potknięć.
  • Zachęcaj do odkrywania nowych rzeczy, takich jak sport, kursy i zajęcia rekreacyjne. Uczenie się nowych umiejętności sprzyja pozytywnym odczuciom, zwłaszcza gdy zaczyna się dostrzegać postępy. Jednak nie naciskaj, jeśli dziecku się to nie podoba.
  • Postaw na komplementy. Jeśli chcesz poprawić pewność siebie swojego dziecka, nie bój się wygłaszania pochwał. Oczywiście nie przesadzaj, ale kiedy na przykład uczeń zostanie doceniony przez innych za swoje umiejętności lub zdobędzie coś własnym wysiłkiem, nie szczędź mu słów uznania.
  • Wspieraj realizację pasji. Proces budowania pewności siebie najszybciej wzmacnia się w momencie, gdy człowiek jest w swoim żywiole, robiąc coś, co sprawia mu przyjemność, dla czystej radości. W przypadku nastolatka możesz przeprowadzić rozmowę o jego pasjach, pokazując pozytywne i negatywne strony robienia kariery w tym obszarze.
  • Świętuj włożony wysiłek, a nie tylko osiągnięcia. Robiąc to, pokazujesz swojemu dziecku, że powinno cenić wytrwałość, aby osiągnąć swoje cele.
  • Ćwicz z dzieckiem pozytywne afirmacje. Przykładem jest praktykowanie pozytywnych myśli przed rozpoczęciem projektu i w trakcie jego realizacji, a także wtedy, gdy coś nie wychodzi. Zwroty takie jak „zrobię to”, „jestem odważny” lub „zamierzam ciężko pracować, aby osiągnąć swoje cele”, pomagają zmienić sposób myślenia z negatywnego na pozytywny.
  • Okazuj swoją miłość i wsparcie. Ilekroć Twoje dziecko postanawia zrobić coś nowego lub zmaga się z jakimś problemem, pokaż mu, że jesteś po jego stronie. To da mu do zrozumienia, że jest ważną istotą, której pewność siebie nagle nie zostanie zachwiana w razie porażki.

Jak stać się pewnym siebie? Profesjonalne wsparcie psychologa

Jednym z największych problemów wzmacniania lub budowania pewności siebie jest przekonanie, że  samodzielnie dobrze poradzisz sobie z tą sytuacją. O ile jesteś bardzo dobry w rozumieniu własnych uczuć, uczeniu się na błędach i posuwaniu się naprzód, o tyle możesz sobie poradzić samodzielnie z tym procesem. Jednak, gdy brakuje Ci odpowiednich zasobów, pomoc może i powinna być zawsze mile widziana. Uznanie, że wsparcie psychologa jest potrzebne, czy to w budowaniu pewności siebie, czy jakiejkolwiek innej umiejętności, nie jest równoznaczne ze słabością, wręcz przeciwnie! Potrzeba dużo odwagi, by wiedzieć, jak patrzeć na siebie w ten sposób.

Konsultacje u psychologa lub psychologa online mogą również otworzyć przed Tobą drzwi, których nigdy byś nie zauważył, gdybyś próbował iść sam z własnymi ciężarami. A najlepsze jest to, że możesz to wszystko zoptymalizować w bezpiecznej przestrzeni, gdzie profesjonalista z naszej poradni pomoże Ci i wysłucha Cię w najlepszy możliwy sposób. Psychologia jest wielkim sprzymierzeńcem budowania pewności siebie. Dlatego nie czekaj, lecz jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. To on przeanalizuje Twoją sytuację i będzie w stanie poprowadzić Cię właściwą ścieżką do autentycznej pewności siebie i znacznie zdrowszej samooceny.

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!