Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogAtaki paniki – co robić?

Ataki paniki – co robić?

Kategorie:
DorosłyLęki i nerwice

Z sytuacjami stresowymi musisz mierzyć się każdego dnia. Napięcia rodzinne, problemy w pracy, szybkie tempo życia, wysokie wymagania stawiane przez otoczenie… to tylko niektóre ze stresogennych czynników towarzyszących osobom w każdym wieku. Nie wszyscy radzą sobie z nimi równie dobrze, a ataki paniki świadczą o tym, że spora grupa Polaków ma trudności z zapanowaniem nad własnymi reakcjami. Wtedy do głosu dochodzą pierwotne instynkty, czyli podniesione ciśnienie, przyspieszony oddech czy nadmierne pocenie się.

Spis treści:

Kiedy i dlaczego zdarzają się napady paniki?

Ataki paniki – objawy

Ataki paniki – jak sobie radzić?

Kiedy odwiedzić psychologa z Wołomina?

Kiedy i dlaczego zdarzają się napady paniki?

O ataku paniki mówimy wtedy, gdy osoba zestresowana daną sytuacją reaguje przesadnie do skali zjawiska, a jej stres jest widoczny w zachowaniu. To robi się bardzo nerwowe, chaotyczne, a chory nie potrafi zapanować nad swoimi odruchami. Poci się, czuje paraliż całego ciała, obezwładnienie, nie może zareagować racjonalnie ani złapać oddechu, co jeszcze bardziej nakręca spiralę strachu. Skąd się biorą ataki paniki? Jak sobie radzić? Przede wszystkim powodem takiego zachowania mogą być traumatyczne przejścia z przeszłości czy obciążenia genetyczne. Człowiek ma instynkt, który może wyzwolić się w mocno stresującej, nietypowej sytuacji i wziąć górę nad racjonalnym myśleniem. To dotyczy np. strachu o bliskie osoby, utratę pracy czy problemy finansowe.

Moment, w którym czujesz, że stres bierze nad Tobą górę, a reakcja na niego jest nieadekwatna i niekontrolowana nazywamy atakiem paniki. Co robić? Czy można z tym walczyć? Jeśli tak, to w jaki sposób? Odpowiada psycholog i psychoterapeuta z poradni psychologicznej w Wołominie.

Ataki paniki – objawy

Ataki paniki dają dość charakterystyczne objawy. Początkowo są one podobne do zwykłej reakcji stresowej. Jednak osoba, którą dotknął napad paniki, nie jest w stanie nad sobą zapanować ani kontrolować swoich reakcji. Wiedząc już o tym, co prawdopodobnie zaraz się wydarzy, czuje jeszcze większy stres i presję. Dolegliwości natury psychicznej i fizycznej przenikają się ze sobą, powodują duży dyskomfort, strach o siebie lub bliskich i frustrację spowodowaną utratą kontroli.

Objawy napadu paniki to:

  • podniesione ciśnienie,
  • głośne bicie serca,
  • nadmierna potliwość rąk i całego ciała,
  • zawroty głowy,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • łapczywe chwytanie powietrza.

Zauważ, że to, jak wyglądają ataki paniki, zależy od sytuacji. Zawsze jednak mówimy o tych zjawiskach jako nagłych, bardzo intensywnych i niemal niemożliwych do kontrolowania czy zatrzymania. Uczucie oderwania od rzeczywistości nie jest zresztą wyimaginowane. Hiperwentylacja, czyli łapczywe łapanie powietrza ustami może prowadzić do nieefektywnego oddychania, czyli chwilowej utraty świadomości. Chory zazwyczaj nie pamięta później całej sytuacji ani następujących po sobie wydarzeń. Poznaje je raczej z relacji świadków.

Ataki paniki – jak sobie radzić?

Dobra wiadomość jest taka, że z napadami lęku można sobie poradzić. Skoro wiesz już, jak wyglądają ataki paniki i jakie objawy dają, czas przejść do rozpoznawania momentu, w którym zbliżają się ataki paniki. W nocy jest to trudne, bo zazwyczaj niemożliwe jest kontrolowanie snów, ale w dzień, w typowych sytuacjach jest to kwestią treningu. Często przeprowadza się go pod okiem doświadczonego psychologa, który ocenia Twoje zachowanie i pokazuje, jak inaczej można zareagować na daną sytuację.

Gdy czujesz, że zbliża się atak paniki – co robić?

stany lękowe
  • Skup się na oddychaniu – koncentruj swoje myśli na nabieraniu powietrza głęboko w płuca i miarowym jego wypuszczaniu,
  • zacznij liczyć – podczas oddychania licz np. do 5,
  • skup się na czymś innym – filmie, książce, podziwianiu krajobrazu, skup wzrok na jednym przedmiocie lub osobie, by zatrzymać galopujące myśli,
  • odejdź w ustronne miejsce, gdzie nie będziesz obserwowany,
  • poproś o pomoc – to bardzo ważny i pomocny krok, na który nie decyduje się wiele osób. Inni mogą nie wiedzieć, na czym polega Twój problem – nazwij go: „czuję stres”, „mam napady lęku i nie umiem sobie z nimi poradzić”.

Już sama świadomość tego, że ataki paniki się zbliżają, powoduje u Ciebie nerwowość? Dobrze wiesz już, jak wyglądają ataki paniki i na samą myśl o tym, że dopadną Cię w miejscu publicznym, reagujesz strachem i niepewnością? Samemu trudno jest zapanować nad sytuacją, dlatego dobrze, aby osoba, która jest z Tobą, wiedziała o problemie i umiała Ci pomóc w razie potrzeby – odprowadziła w spokojnie miejsce, zadbała o Twój komfort i spokój, a gdy mimo tego objawy ataku paniki będą eskalować – wezwała pomoc.

Kiedy odwiedzić psychologa z Wołomina?

Dopadają Cię ataki paniki? Jak sobie radzić z napadami lęku? Czasem samodzielne działania nie przynoszą żadnych rezultatów, a wsparcie bliskich osób okazuje się dodatkowym brzemieniem. Dlaczego? Bo takie rady, jak „nie histeryzuj”, „uspokój się” raczej nie mają prawa zadziałać. Wręcz przeciwnie – pogłębiają napięcie, stres, sprawiają, że chory traci pewność siebie. Jeżeli ataki paniki w nocy i w dzień nie dają Ci normalnie funkcjonować, pojawiają się coraz częściej, trwają dłużej i są bardziej intensywne, poszukaj profesjonalnej pomocy u psychologa w Wołominie. Jak pracują specjaliści z gabinetu Spokój w Głowie?

  • Uczą spokojnego oddychania,
  • uczą technik kontrolowania emocji i napadów lęku,
  • wzmacniają Twoją pewność siebie,
  • proponują ćwiczenia relaksacyjne, pomagające skoncentrować uwagę na czymś innym,
  • przepracowują Twoje traumy z przeszłości, szukają przyczyn zaistniałej sytuacji,
  • analizują zdarzenia, w których atak paniki sparaliżował Cię i nie pozwolił racjonalnie działać – pokazują i uczą, jak można zachować się inaczej.

Wsparcie psychologa jest potrzebne, gdy ataki paniki nie pozwalają Ci normalnie funkcjonować. Nieleczone mogą prowadzić do przykrych konsekwencji i rozwoju innych chorób jak choćby depresji. Często też wiążą się z innymi zaburzeniami jak choćby nawykami kompulsywnymi czy agorafobią.

Sprawdź również: leczenie nerwicy

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!