Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogDlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem?

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem?

Kategorie:
DzieckoLęki i nerwice

„Mój 2-letni syn często budzi się w nocy z płaczem”. „Moja 2-letnia córka wstaje w nocy, krzyczy i płacze”. Te sytuacje nie są Ci obce? Jedną z możliwych przyczyn tego są koszmary lub lęki nocne. Zjawisko to jest o wiele bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Co sprawia, że ​​niektóre dzieci budzą się z płaczem, a inne nie? Jak najlepiej sobie z tym poradzić? Sprawdź!

Spis treści:

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się rano z płaczem?

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? To mogą być lęki nocne

Histeryczny płacz dziecka w nocy – zaburzenia snu i lęki nocne

Moje 2,5-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem, co robić?

Nocne pobudki dziecka – podsumowanie

 

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się rano z płaczem?

2 letnie dziecko budzi się

Płacz niemowlaka nad ranem może oznaczać dla rodziców najczęściej jedno: albo głód, albo zmianę pieluszki. A co ze starszymi dziećmi? Jak wyjaśnić pobudkę z płaczem? Bardzo często dwuletnie dzieci płaczą, bo coś złego im się przyśniło. Gdy po przebudzeniu nie widzą obok siebie rodzica, wpadają w panikę.

Dziecko w ten sposób może komunikować także złe samopoczucie. Często, gdy malucha dopada choroba przeziębieniowa, budzi się nad ranem z płaczem. Innym powodem porannych pobudek z rozpaczą w tle może być po prostu głód, odczuwanie zimna lub gorąca albo nieutrzymanie moczu. Te same przyczyny mogą dotyczyć pobudek w środku nocy. Jednak w tym przypadku sprawa może być też poważniejsza.

Dlaczego 2-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem? To mogą być lęki nocne

Scena jest typowa i dość przerażająca: nagle dziecko „budzi się” z krzykiem, bardzo mocno płacze, a kiedy do pokoju wchodzą rodzice, zastają je pobudzone, jakby w panice. Czasem nawet siedzi i wykonuje jakiś typowy ruch, ale nie reaguje na próby uspokojenia. Brzmi jak koszmar, ale nim nie jest. Przypomina lunatykowanie, ale to nie jest to. Ten obraz nazywa się lękami nocnymi i w rzeczywistości dziecko nie jest obudzone, ale śpi w tak zwanej fazie snu non-REM. Dlatego wydaje się, że nie reaguje na rodziców.

Lęki nocne u niemowląt lub dzieci są powszechnym zaburzeniem snu zaliczanym do parasomnii. Pojawiają się najczęściej w wieku od 2 do 5 lat, ale mogą rozpocząć się, gdy dziecko nie ma jeszcze skończonego roku. Najczęściej jednak dotyczą nieco starszych maluchów. Te epizody nocnych przebudzeń z płaczem mogą trwać około 15 minut.

Dziecko siedzi na łóżku, krzyczy, płacze, dyszy, poci się, serce bije mu szybko, jak w panice. Potrafi nawet mieć otwarte oczy, rozszerzone źrenice i wpatrywać się w jeden punkt, wyglądając, jakby obudziło się ze złego snu. Jednak nie pamięta, co się stało, ponieważ wszystko dzieje się nieświadomie.

Histeryczny płacz dziecka w nocy – zaburzenia snu i lęki nocne

dziecko budzi się w nocy z płaczem

Nagłe przebudzenia dziecka w nocy lub nad ranem, którym towarzyszy strach i płacz często są oznaką lęków nocnych. Nauka wciąż nie wie, jak dokładnie wyjaśnić, co jest ich przyczyną. Wiadomo, że występują one w innych porach snu niż koszmary senne. Lęki nocne pojawiają się w tak zwanej fazie non-REM (nREM), na którą składa się sen lekki i sen głęboki. To właśnie w tym czasie organizm uwalnia hormon snu. Nocne ataki lęków u dziecka mają miejsce podczas głębokiego snu.

Naukowcy twierdzą, że sny i koszmary są odpowiedzią na wewnętrzne oczyszczenie z napięcia budowanego w ciągu dnia. Dzieci mają mniejsze rozeznanie w tym, co jest rzeczywistością, a co fantazją, w przeciwieństwie do dorosłych. Dlatego częściej doświadczają nocnych lęków.

W badaniach stwierdzono również, że bardzo stresujący lub intensywny dzień może wywołać zaburzenie snu, a także powodować wysoką gorączkę lub bezdech sennych. Podłoże genetyczne może być również jednym z wyjaśnień. Okazuje się, że lęki nocne częściej występują u dzieci rodziców, którzy także je mają lub mieli. Poza tym chłopcy mają więcej napadów histerycznego płaczu w nocy niż dziewczęta.

Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem nocnych lęków jest brak niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, który nie wie, jak sobie radzić z przejściem między fazami snu. Dlatego epizody przebudzenia z płaczem stają się coraz rzadsze w miarę dorastania dziecka.

Moje 2,5-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem, co robić?

W zdecydowanej większości przypadków nie jest wymagane żadne specjalistyczne leczenie. Lęki nocne są łagodnymi parasomniami dziecięcymi, które z czasem mijają. Kiedy jednak zdarzają się bardzo często, nawet co noc lub martwi Cię stan ogólny dziecka, w pierwszej kolejności skontaktuj się z pediatrą. Gdy zostaną wykluczone przyczyny fizyczne nocnych przebudzeń, skorzystaj z pomocy psychologa.

Zdarza się, że dziecko budzi się w nocy z płaczem, ponieważ przeżywa bardzo trudne sytuacje. Może to być separacja lub rozwód rodziców, zmiana żłobka lub przedszkola, konflikty z rówieśnikami itp. Warto ustalić przyczynę problemu, by móc nad nim pracować i zadbać o prawidłowy sen malucha.

Poza tym warto wiedzieć, co robić, gdy 2-letnie lub 2,5-letnie dziecko budzi się w nocy z płaczem.

Oto kilka porad

  • Przede wszystkim zachowaj spokój. Nierzadko zdarza się, że rodzice lub opiekunowie boją się bardziej niż samo dziecko, które po przebudzeniu może nawet nie pamiętać, co robiło. Jednak, gdy zobaczy akt desperacji tych, którzy przybyli mu z pomocą, może się przestraszyć.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka. W czasie przebudzenia maluch może siedzieć, stać i wykonywać inne ruchy, które stwarzają ryzyko wypadku. Zwróć uwagę na wysokość łóżka, przedmiotów i mebli z ostrymi krawędziami lub narożnikami w pobliżu materaca, dywaników i innych przeszkód. Pokój powinien być jak najbardziej bezpieczny.
  • Poczekaj spokojnie, aż epizod strachu się skończy. To zazwyczaj trwa kilka minut. W tym czasie przytul dziecko, pokaż mu, że jest przy Tobie bezpieczne. Daj mu czas na wyciszenie się i uspokojenie.

Równie ważna jest rutyna i dobre nawyki związane ze snem. Zanim dziecko pójdzie spać, stwórz mu chwilę relaksu. Opowiedz bajkę, przeczytaj książkę, włącz relaksującą muzykę i przytulne światło. Unikaj podawania dziecku na kolację substancji pobudzających, takich jak czekolada i ogólnie słodycze oraz napoje z kofeiną w godzinach popołudniowych i wieczornych. Przed pójściem do łóżka maluch nie powinien korzystać z urządzeń elektronicznych, czyli z komputera, tabletu czy smartfona. Zadbaj również o tę samą porę kładzenia się spać swojego dziecka. Te zdrowe nawyki pomogą utrzymać zdrowy sen.

Nocne pobudki dziecka – podsumowanie

dziecko budzi się rano z płaczem

Lęki nocne i inne łagodne parasomnie wieku dziecięcego na ogół nie mają zdolności zaburzania jakości snu dziecka. Nie przeszkadzają również w wykonywaniu codziennych czynności. Mogą jednak zdarzyć się wyjątki. Dlatego tak ważna jest obserwacja zachowania dziecka w ciągu dnia. Jeśli zauważysz u niego senność, trudności w szkole, chrapanie w nocy, problemy z zasypianiem i przerywany sen z częstymi przebudzeniami, którym towarzyszy płacz, mogą to być objawy innych patologii, które należy zbadać.

Zgłaszanie się do gabinetu pediatrycznego na rutynowe badania to podstawa kompleksowej opieki nad dziećmi i młodzieżą. Równie ważne są konsultacje u psychologa dziecięcego, który może pomóc rozwikłać problemy natury zdrowia psychicznego. Czasami to właśnie te kwestie spędzają dziecku sen z powiek i powodują nocne przebudzenie z płaczem.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!