Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogIntuicja – przeczucia, które się sprawdzają

Intuicja – przeczucia, które się sprawdzają

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

Czasami od razu wiesz, czy robisz coś dobrze, czy źle, słusznie, czy nie. I tu nie chodzi o zwykłe umiejętności, a o instynktowne przeczucie, że tak ma być. Otóż oprócz rozumu i logiki istnieje jeszcze szeroko badana i dyskutowana forma indywidualnej wiedzy, czyli intuicja. Poznaj bliżej jej całą moc i dowiedz się, jakie znaczenie ta koncepcja ma dla ludzkiego życia.

Spis treści:

Intuicja – co to jest?

Intuicja – skąd się bierze?

Jak działa myślenie logiczne przerywane intuicją?

Kobieca intuicja: czy są to przeczucia, które się sprawdzają?

Intuicyjny sposób działania. Typy intuicji

Czy masz doświadczenia z intuicją?

Jak rozwijać intuicję?

Intuicja – jak jej słuchać?

Kiedy nie słuchać intuicji?

 

Intuicja – co to jest?

intuicja co to

Intuicja to słowo, które pochodzi od łacińskiego „intueri”, co oznacza rozważać, widzieć do wewnątrz lub kontemplować. Można więc powiedzieć, że jest wewnętrznym głosem, który pomaga podejmować decyzje, rozwiązywać problemy i przewidywać wyniki działań. Odnosi się też do wiedzy, która nie jest oparta na logicznym myśleniu, ale raczej na przeczuciu i instynkcie. Intuicja może wynikać z poprzednich doświadczeń, emocji, intencji, wewnętrznych przekonań lub innych czynników, które wpływają na postrzeganie sytuacji.

Intuicja jest często traktowana jako niezliczone wewnętrzne połączenia, które ludzie tworzą, aby dojść do pomysłu. Są to zespolenia powstające w umysłach na podstawie wiedzy i doświadczenia. Jest to forma mądrości, a także połączenia z najgłębszym ja. To w gruncie rzeczy światopogląd i bardzo ważna cecha ludzkiego myślenia. Dzięki intuicji można szybko podejmować decyzje w sytuacjach, gdzie nie ma wystarczających informacji lub czasu, aby dokładnie zastanowić się nad daną sprawą.

Jednak intuicja nie zawsze jest wiarygodna i może prowadzić do błędnych decyzji. Dlatego warto nauczyć się rozpoznawać i kontrolować swoje przeczucia, aby móc je wykorzystać w pozytywny i skuteczny sposób.

Intuicja – skąd się bierze?

Intuicja jest trudnym do zdefiniowania i zrozumienia fenomenem. Istnieje wiele teorii dotyczących jej źródła. Jedną z popularniejszych jest ta, że pochodzi ona z nieświadomych procesów myślowych, które zachodzą w głowie. Intuicja jest zatem naturalnym zasobem umysłu wszystkich istot ludzkich. Są to informacje, emocje, wibracje i doznania powstające na zewnątrz świadomości i projektowane wewnątrz niej. Te przekonania powstają automatycznie (bez kontroli świadomości), gdyż mają swoje źródło w nieświadomości. Aby rozpoznać głos intuicji, trzeba ją dostrzec. Jednak wielu osobom to się nie udaje. Przyczyną tej ignorancji jest brak wrażliwości oraz przygotowania do dostrzegania i wartościowania znaczenia intuicji.

Inna teoria mówi, że intuicja pochodzi z doświadczeń życiowych i wiedzy, którą człowiek zdobywa na przestrzeni lat. Dlatego gromadzą się w niej wszystkie wewnętrzne doświadczenia i wiedza zgromadzona w trakcie życia. Dzięki temu intuicja daje możliwości na szybkie i trafne rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Nawet w sytuacjach, gdzie brakuje pełnej świadomości istoty, złożoności czy zrozumienia danego położenia.

Jak działa myślenie logiczne przerywane intuicją?

kobieca intuicja

Z punktu widzenia psychologii przeczucia lub intuicje pochodzą ze wzorców, które zostały zidentyfikowane w przeszłych doświadczeniach. Twoja podświadomość nieustannie przetwarza informacje, których nie jesteś świadomy, nie tylko podczas snu, ale także na jawie. Pomaga to wyjaśnić momenty zawahania, których doświadczasz, kiedy widzisz, czujesz, słyszysz lub uczysz się czegoś, co już wiesz. Ujawnienie przeczucia ma miejsce, gdy Twój świadomy, logiczny umysł w końcu nauczy się czegoś, co Twój podświadomy umysł już wiedział.

Przeczucia lub intuicja pojawiają się, gdy mózg dokonuje znacznego dopasowania lub niedopasowania między przeszłymi a obecnymi doświadczeniami. To, co zauważasz, to wzorce oparte na przeszłych wydarzeniach. Przechowujesz je i związane z nimi informacje jako pamięć długotrwałą, a następnie odzyskujesz, gdy ponownie dostrzegasz je w swoim codziennym życiu.

Ludzki mózg jest jak maszyna, która w trakcie myślenia stale porównuje nowe doświadczenia z poprzednio przechowywanymi, dzięki czemu może przewidzieć, co będzie dalej. Dlatego używając intuicji, podświadomie integrujesz wszystkie uwarunkowania, przeżycia i wiedzę z całego życia, w tym wszelkie kulturowe i emocjonalne uprzedzenia.

Kobieca intuicja: czy są to przeczucia, które się sprawdzają?

Kobieca intuicja to popularne przekonanie, że kobiety wchodzą na wyższe poziomy intuicji. To ona umożliwia im szybkie i trafne rozpoznawanie emocji innych osób, a także przewidywanie przyszłych wydarzeń. Oczywiście zarówno panie, jak i panowie mogą działać, używając intuicji do podejmowania trafnych decyzji. Jednak kobiety są bardziej skłonne do wykorzystywania swoich przekonań w sytuacjach społecznych, na przykład podczas interakcji z innymi ludźmi. Wykazują większą skłonność do zwracania uwagi na sygnały niewerbalne, jak mimika twarzy, ton głosu i gesty, co pozwala im na trafniejsze rozpoznawanie emocji innych osób.

Ma to związek z tym, że tradycyjnie kobiety rozwinęły większą wrażliwość emocjonalną, a co za tym idzie, częściej kierują się swoją intuicją. Z czułością i empatią opiekują się swoimi bliskimi (dziećmi, rodzicami, rodzeństwem), współodczuwają i lepiej dostrzegają potrzeby drugiej osoby. Tym samym wzmacniają wiarę w swoje przeczucia. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że u kobiet pojawia się dobrze rozwinięty szósty zmysł. Panie nie tylko wiedzą, jak wykorzystać własne zdolności umysłowe na swoją korzyść, ale także radzą sobie lepiej społecznie. W ich przypadku głos intuicji pomaga im dokonywać wyborów z bardziej przewidywalnymi skutkami. Wręcz kieruje je, poprzez dobrą komunikację, do korzystania z zasobów, ludzi i sytuacji dostępnych dla ich dobra.

Jest to więc bardzo przydatna kobieca umiejętność, którą mężczyźni często wyśmiewają. Dlatego panowie! Jeśli czytacie ten artykuł, miejcie świadomość, że warto posłuchać płci pięknej. Często przeczucia Waszych partnerek rzeczywiście się sprawdzają, a intuicja pomaga im podjąć właściwą decyzję.

Intuicyjny sposób działania. Typy intuicji

Intuicja jest często niedocenianym, ale niezbędnym narzędziem, którego możesz użyć, gdy umawiasz się na randki, uciekasz przed niebezpieczeństwem, a nawet budujesz swoją karierę. Gdy zapytasz swoich znajomych, czy kierują się przeczuciami, zapewne większość powie, że tak. To dlatego, że działania intuicji są czymś więcej niż tylko magią i stanowią znaczną część życiowych wyborów.

Zastanawiasz się, jaka jest Twoja intuicyjna moc?

Istnieje kilka rodzajów intuicji.

 • Intuicja odkrywcza, analityczna: wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na badanie i zbieranie danych przed podjęciem decyzji. Osoby, które identyfikują się jako analitycy, wolą zbadać każdy potencjalny scenariusz i chcą zrozumieć wszystkie szczegóły przed wydaniem oceny. Na ogół unikają pośpiechu, impulsu lub lekkomyślności. Podejmowaniu decyzji intuicją analityczną często kierują się prawnicy, kiedy koncentrują się na faktach i obiektywizują rozwiązywanie sprawy.
 • Intuicja twórcza, obserwacyjna: polega na zbieraniu wskazówek na temat ludzi i scenariuszy, głównie poprzez obserwację wzrokową. Osoby, u których działa intuicja, wychwytują sygnały w swoim najbliższym otoczeniu. Są ekspertami od dostrzegania subtelnych różnic, takich jak znikanie przedmiotu czy nieodwzajemniony uśmiech. Świetnie sprawdzają się w twórczych zawodach, w których trzeba kierować się myśleniem wizualnym lub dostrzeganiem problemu przed jego ogłoszeniem.
 • Intuicja kwestionująca: polega na dokonywaniu osądów na podstawie rzeczywistych dowodów. Takie osoby do podejmowania decyzji potrzebują faktów. Świetnie sprawdzają się w zawodzie śledczych, księgowych i bankierów.
 • Intuicja empatyczna: doskonale wiąże się z umiejętnością słuchania, aby zrozumieć, gdzie leży źródło problemu. Osoby, które się nią kierują, powstrzymują się od oceniania i pozwalają innym dać upust swoim emocjom. To pomaga im dowiedzieć się, co działa najlepiej na ich korzyść przed podjęciem decyzji. Dlatego radzą sobie w zawodach takich jak psycholog, doradca zawodowy czy lekarz.
 • Intuicja adaptacyjna: najpowszechniej używana przy podejmowaniu intuicyjnych decyzji. Bazuje wyłącznie na przeczuciach i jest wykorzystywana do tego, by lepiej myśleć i szybciej reagować w sytuacjach wymagających natychmiastowego działania.
 • Intuicja wartościująca: nazywana również intuicją moralną dotyczy zdolności do rozumienia i oceniania sytuacji moralnych. Oznacza to, że pozwala na rozpoznawanie, co jest dobre, a co złe, na podstawie wewnętrznych przekonań i wartości. Jest szczególnie ważna w życiu codziennym, gdzie wiele sytuacji wymaga podejmowania właśnie decyzji na wadze dobra i zła.
 • Intuicja przewidywawcza: pozwala nam na przewidywanie przyszłych wydarzeń lub trendów na podstawie subtelnych sygnałów i wskazówek. Niektórzy są w stanie wychwycić niewielkie zmiany w otaczającej rzeczywistości i wykorzystać je do prognozowania przyszłych zdarzeń. Jest szczególnie przydatna w dziedzinach takich, jak biznes, finanse, nauki ścisłe i polityka, gdzie szybkie i trafne przewidywanie przyszłych trendów może mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu.
 • Intuicja operacyjna: to błyskawiczne przeczucie, które pozwala na szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów lub wykonywanie złożonych zadań. Oznacza to, że osoby z silną intuicją operacyjną są w stanie sprawnie wykonywać zadania bez konieczności dokładnego planowania lub analizowania każdego kroku oddzielnie. Takie podejście sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, w biznesie, w pracy policjanta czy strażaka.

Czy masz doświadczenia z intuicją?

jak rozwijać intuicję

Zastanawiasz się, czy kieruje Tobą intuicyjny sposób działania? Skąd masz wiedzieć, czy intuicja działa? Bardzo cienka linia oddziela przeczucia od myśli i życzeń, które samodzielnie projektujesz. Mózg otrzymuje miliony informacji na sekundę. Całe Twoje ciało jest przez niego kontrolowane. Wszystkie systemy, połączenia nerwowe, odczucia i percepcje odbierają i przetwarzają bodźce, które docierają do mózgu z zewnątrz, aby w końcu wygenerować jakąś reakcję. Czasami to wszystko nie do końca przechodzi do logicznego umysłu i masz do czynienia z intuicją.

Jeśli chcesz określić, czy działa ona także na Ciebie, sprawdź, czy identyfikujesz się z poniższymi stwierdzeniami.

 • Słuchasz swojego wewnętrznego głosu.
 • Zwracasz uwagę na otrzymywane komunikaty.
 • Masz świadomość swoich emocji.
 • Potrafisz przewidzieć postawę innych.
 • Rzadko się mylisz.
 • Z łatwością znajdujesz rozwiązania problemów lub odpowiedzi na pytania.
 • Masz sny, które są bardzo realne i pełne znaczenia.
 • Często doświadczasz nagłego uczucia, które wskazuje Ci, co robić.
 • Doceniasz czas spędzony w samotności.

Dostrzegasz te działania i odczucia w swoim życiu? W takim razie intuicja podpowiada Ci, jak właściwie postępować.

Jak rozwijać intuicję?

Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest intuicja. Rozwijana odwdzięcza się zmniejszeniem ogólnego obciążenia poznawczego i lepszą zdolnością do natychmiastowej reakcji. Często ludzie podejmują decyzje na bazie swoich przekonań, ale jednocześnie nie mają pewności co do swojej wiedzy i słuszności działań. Dlatego warto rozwijać intuicję i nad nią pracować.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym procesie.

 • Kiedy Twoja energia jest rozproszona, trudniej jest nawiązać kontakt ze swoim wnętrzem. Wtedy nie zauważasz, co intuicja mówi i jakie subtelne sygnały wysyła. Ponieważ pojawia się w spokojniejszych chwilach, spędzanie czasu w ciszy może pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i rozpoznać jej działania. Wystarczy, że pomedytujesz przez pięć minut dziennie, ale bez rozpraszania uwagi i w pełnym skupieniu, aby głos intuicji dał mocniej o sobie znać.
 • Ćwicz uważność. Obserwuj to, co Cię otacza. Spędzaj czas na łonie natury i miej świadomość jej piękna. Zrelaksuj się, oczyść niepokojące myśli. Skup się na jednym elemencie i kontempluj jego istotę przez pewien czas.
 • Zwróć uwagę na swoje ciało. Nie ignoruj fizycznego samopoczucia. Bardzo ważne jest, aby praktykować prawdziwe rozpoznawanie tego, co ono próbuje Ci powiedzieć. Zwłaszcza przez nagromadzone w ciele napięcia.
 • Zrób sobie technologiczny detoks. Przy tak wielu rozproszeniach docierających przez ekrany telewizorów, komputerów czy smartfonów trudno zrozumieć, kiedy intuicja próbuje się z Tobą porozumieć. Dlatego niezbędne jest odłożenie raz dziennie, chociaż na kilkanaście minut wszelkiej technologii i skupienie uwagi na sobie.
 • Rozmawiaj ze sobą. Przez większość czasu wewnętrzny krytyk obwinia Cię i osądza, mówiąc co wolno, a czego nie, co jest dobre, a co złe. Racjonalizując wewnętrzne głosy, przybierasz sztywną postawę. Aby rozwinąć swoją intuicję, możesz rozmawiać ze sobą, zostawiając na boku swojego wewnętrznego krytyka. Musisz się zatrzymać, usiąść, zamknąć oczy i po prostu pozwolić, aby pojawił się Twój wewnętrzny dialog. Bez strachu i poczucia śmieszności.

W końcu, aby intuicja miała rację, musisz rozpoznać, kiedy do Ciebie przemawia. Zwykle jest subtelna i komunikuje się w różny sposób, na przykład poprzez przeczucie, myśl, fizyczne doznania, takie jak gęsia skórka, dyskomfort w jelitach, uczucie ulgi lub gorzki posmak w ustach. Dlatego obserwuj, zachowaj czujność i analizuj to, co się z Tobą dzieje w obliczu różnych sytuacji.

Intuicja – jak jej słuchać?

jak słuchać intuicji

Co zrobić, aby nieprzekonana osoba słuchała intuicji? Jak samemu dopuści do siebie jej głos? Słuchanie intuicji może być trudne, ponieważ jest to często subtelny i nieświadomy proces. Jednakże istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc Ci dopuścić jej sygnały do głosu.

 • Znajdź spokojne miejsce i czas, aby skupić się i móc się skoncentrować oraz oderwać od hałasu i zgiełku codziennego życia. Może to być chwila sam na sam z sobą, medytacja lub cicha przestrzeń, w której można skupić swoją uwagę.
 • Zwróć uwagę na swoje odczucia. Intuicja często manifestuje się w postaci subtelnych odczuć, takich jak „coś mnie niepokoi” lub „coś mi mówi, że to nie jest dobre rozwiązanie”. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na te odczucia i nie ignorować ich.
 • Uważaj na sygnały ciała. Często w czasie używania intuicji pojawiają się fizyczne odczucia, takie jak mrowienie, dreszcze lub napięcie mięśni.
 • Słuchaj swoich marzeń i pragnień. To one często informują o tym, czego naprawdę chcesz, a intuicja może pomóc Ci w ich osiągnięciu.
 • Otwórz się na nowe doświadczenia. Często intuicyjne przejawy pojawiają się w nieoczekiwanych sytuacjach, więc ważne jest, aby pozostać otwartym na nowości.
 • Nie ignoruj sygnałów, które przychodzą z zewnątrz.

Kiedy nie słuchać intuicji?

Mimo że intuicja może być użyteczna w podejmowaniu decyzji, istnieją sytuacje, w których nie warto na niej polegać. Może to dotyczyć sytuacji, gdy:

 • masz do czynienia z problemem wymagającym precyzyjnej analizy i oceny faktów, a nie opierającego się na emocjach i wrażeniach.
 • brakuje Ci wiedzy lub doświadczenia w danej dziedzinie, a to może spowodować katastrofę.
 • jesteś pod wpływem silnych emocji, takich jak gniew, strach lub złość.
 • masz do czynienia z sytuacją, która wymaga podejścia racjonalnego i przemyślanego, takiego jak podejmowanie dużych decyzji finansowych.

W takich przypadkach warto się zatrzymać i zastanowić, czy podążać za głosem intuicji. Jej słuchanie wymaga praktyki i wysiłku. Może pomóc w podejmowaniu trafnych decyzji i osiąganiu celów, ale ważne jest, aby być świadomym swoich odczuć i słuchać swojego ciała. Trzeba też przy tym wszystkim pozostać otwartym na nowe doświadczenia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!