Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogNiepowodzenia – jak sobie z nimi radzić?

Niepowodzenia – jak sobie z nimi radzić?

Kategorie:
DorosłyDzieckoRozwój osobistyZwiązki i relacje

Wszyscy jesteśmy narażeni na niepowodzenia. To rzeczywistość, która może wpłynąć na każdą dziedzinę życia i na wszystkich poziomach. Na przykład Twój najlepszy przyjaciel może Cię skrzywdzić. Dokonasz złego wyboru zawodowego, a Twoja firma znajdzie się w kryzysie. W Twoim małżeństwie źle się wiedzie. Twoje dziecko nie radzi sobie w szkole. Jeśli jednak zaakceptujesz porażkę z odpowiednim nastawieniem, możesz nawet stać się silniejszym człowiekiem i otworzyć się na nowe horyzonty. Zobacz, jak dobrze sobie radzić z niepowodzeniami.

Spis treści:

Czym są niepowodzenia?

Niepowodzenie w życiu: dlaczego warto uczyć się na własnych błędach?

Jak sobie radzić z niepowodzeniami w życiu?

Jak reagować na niepowodzenie w pracy?

Niepowodzenia w nauce: jak pomóc dziecku pokonać niepowodzenia szkolne?

Niepowodzenia – pomoc psychologa dla dzieci i dorosłych

 

niepowodzenia co robić

Czym są niepowodzenia?

Niepowodzenie definiuje się jako brak sukcesu lub niemożność spełnienia oczekiwań. Często mówi się o porażce, popełnionych błędach. Problem polega na tym, że ludzie często wyczytują zbyt wiele z niepowodzeń. Zbyt często wiąże się je z własnym poczuciem własnej wartości, samooceną i samoakceptacją. Oczekiwania, którym nie udaje się sprostać, są często naszymi własnymi lub stworzonymi przez nas we własnej głowie.

Zwykle w pracy, w rodzinie i w relacji uczuciowej pojawia się bardzo duża presja, aby nie popełniać błędów, ponieważ niepowodzenia pokazują naszą słabość i ignorancję. Dzieje się tak, ponieważ jednocześnie wymaga się od nas wydajności, szybkości i perfekcji, tak jakby były one nieodłącznymi cechami człowieka. W ten sposób wiele osób traci szansę nauczenia się, jak radzić sobie ze swoimi błędami w zdrowy sposób.

Tymczasem każde niepowodzenie może być przydatne. Można się z niego wiele uczyć, zdobywać nowe spostrzeżenia i następnym razem zrobić coś lepiej. Właściwy rodzaj porażki dostarcza nowych informacji i uczy czegoś, co przybliża do osiągnięcia celów. Pozwala stać się lepszą wersją samego siebie.

Niepowodzenie w życiu: dlaczego warto uczyć się na własnych błędach?

Niepowodzenie w życiu na gruncie prywatnym lub zawodowym mogą zdarzyć się każdemu. To naturalna kolej rzeczy. Grunt to umiejętne podejście do porażki. Chociaż konsekwencje popełnionych błędów mogą być nieprzyjemne, są one drogą do osobistego rozwoju. Ci, którzy źle podchodzą do kwestii niepowodzeń, tracą okazje do nauki.

Niepewni siebie ludzie z niską samooceną mają tendencję do unikania wyciągania wniosków z własnych błędów. Postrzegają je jako potwierdzenie swoich niemożności i nie mogą znieść związanych z nimi konsekwencji. Jest to próba modyfikacji postrzegania rzeczywistości w celu ochrony ego. Zasadniczo jest to jak mówienie „wszystko jest w porządku”, gdy wyraźnie tak nie jest lub „wszystko będzie dobrze” i niepodejmowanie działań w celu osiągnięcia tego, czego się pragnie.

Konsekwencje życiowych niepowodzeń nie znikną tylko dlatego, że udasz, że ich nie ma. Nieprzyznawanie się do ich istnienia przysparza jeszcze więcej problemów. Nagle prosta sytuacja przybiera przesadne rozmiary, ból staje się trudny do strawienia, poczucie winy ciąży na sumieniu i potęguje niepokój. Uczenie się na błędach i wyciąganie wniosków z niepowodzeń w życiu jest zatem konieczne, aby następnym razem mieć lepsze nastawienie i zachować zdrowie psychiczne. Wstyd, strach i wątpliwości to bariery, które trzeba pokonać, aby móc jak najlepiej radzić sobie ze swoimi porażkami. Kiedy przeanalizujesz, dlaczego doszło do tego błędu, możesz zidentyfikować błędne decyzje i postawy, które mogły zostać podjęte pod wpływem chwili lub bez uwzględnienia okoliczności danej sytuacji.

Jak sobie radzić z niepowodzeniami w życiu?

niepowodzenia w pracy

Wiele osób, gdy zauważy, że coś im się nie udało, ma zwyczaj zachować to w absolutnej tajemnicy. Wierzą, że w ten sposób unikną publicznego osądu. Faktem jest, że główny dyskomfort związany z niepowodzeniem polega na myśleniu o tym, co powiedzą inni ludzie. Sprzyja temu bardziej sam strach przed oceną innych ludzi niż przed samą porażką.

Niepowodzenie należy postrzegać jako naturalną część ciągłego procesu uczenia się człowieka. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić i jak poradzić sobie z porażkami, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Niepowodzenie – jak radzić sobie z porażkami?

  • Pamiętaj, że błądzić jest rzeczą ludzką. Pomyłki i błędy są częścią życia. Zdecydowanie ludzie nie są istotami doskonałymi. Dlatego niepowodzenia pomagają im zrozumieć proces, aby mogli przezwyciężyć to, co można poprawić.
  • Zaakceptuj swój brak perfekcji, a lepiej poradzisz sobie z lękiem przed porażką. Zwróć uwagę na to, że niepokój uniemożliwia prawdziwą refleksję nad szczegółami niektórych wyników. Kierowanie się rozsądkiem zamiast negatywnymi emocjami uświadamia, że czasami sukces nie będzie możliwy do osiągnięcia, bo na przykład brakuje Ci odpowiednich kwalifikacji lub narzędzi w danej chwili.
  • Ucz się na błędach. Porzucenie przez partnera lub partnerkę traktujesz jako niepowodzenie? Rozwód to Twoja życiowa porażka? Nie myśl tak! Potraktuj to jak lekcję na przyszłość. Radzenie sobie z niepowodzeniami poprzez obserwację błędów popełnianych przez siebie i innych ludzi uczy, jak iść dalej. Jeśli nie nauczysz się na niepowodzeniach, nie będziesz w stanie podejmować właściwych decyzji we właściwym czasie i żaden kolejny związek nie przyniesie Ci radości.
  • Skoncentruj się na celu. Błędy i porażki mogą być po prostu refleksyjną pracą nad wielkim sukcesem. W ten sposób szczęście osiągnięcia celu tkwi także w samej podróży, a niekoniecznie w jej końcowej części. Cały ten zestaw trafień i chybień stanowi wielkie, pełne, osobiste zwycięstwo.

Pamiętaj, że niepowodzenia w życiu nie definiują tego, kim jesteś. Jednak musisz obiektywnie je przeanalizować i zaplanować, czy można będzie ich uniknąć w przyszłości. Na przykład kończy się Twój długoletni związek. Musisz więc zastanowić się, co jest przyczyną tego niepowodzenia. Aby ułatwić sobie to ćwiczenie, możesz udawać, że ta sytuacja dotyczy kogoś innego i ocenić, co się stało z wygodniejszej pozycji obserwatora. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Jaki był błąd tych osób?
  • Jakie działania popełniły, które przyczyniły się do niepowodzenia?
  • Jakie były konsekwencje tych działań?
  • Co te osoby powinny były zrobić, aby uniknąć tej sytuacji?
  • Jak uniknąć tego błędu w przyszłości?
  • Jakiej rady udzielisz tym osobom?

Pod koniec tej refleksji zidentyfikujesz wszystkie czynniki, które przyczyniły się do niepowodzenia. W ten sposób łatwiej będzie Ci stworzyć strategie, które pozwalają uniknąć powtarzania błędów w przyszłości i wyeliminują ryzyko niepowodzeń w przyszłych relacjach. Może to zbyt mało czasu na rozmowę, niedbałość w pielęgnowaniu związku, a może po prostu zmęczenie czy brak miłości, doprowadziły do takiej porażki? Spróbuj przeanalizować wszystko od A do Z, a będzie Ci łatwiej uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Jak reagować na niepowodzenie w pracy?

Błędy i niepowodzenia są obecne w codziennym życiu pracowników w firmach wszystkich branż. Awarie są w rzeczywistości częścią scenariusza biznesowego, jednak istnieje kilka sposobów uniknięcia tych negatywnych zdarzeń. Jeśli zdarzają się one często, możliwe jest przyjęcie pewnych zachowań, które poprawią sytuację, usprawnią zarządzanie i unikną strat. Do niepowodzeń często dochodzi w przypadku słabej komunikacji, utraty zaufania między kierownikiem a zespołem oraz stresu wynikającego ze skomplikowanych sytuacji.

Nie warto jednak załamywać się po porażce, lecz podejść do niej zadaniowo, by uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

Co możesz zrobić w przypadku niepowodzenia w pracy?

  • Przyznaj się do błędu, nie zrzucaj winy na innych, jeśli tkwi ona w Tobie.
  • Przeproś za zaistniałą sytuację.
  • Nie panikuj. Najlepszym doradcą jest spokój.
  • Skoncentruj swoje myśli i działania na rozwiązaniu. Spróbuj naprawić to, co można.
  • Przyjmij pozytywne nastawienie w obliczu błędów i staraj się uczyć na nich, wyciągając dla siebie pozytywną lekcję.
  • Porozmawiaj bezpośrednio ze swoim przełożonym. Ujawnij swój plan mający na celu naprawienie pomyłki i zminimalizowanie jej skutków. Firmy cenią pracowników, którzy potrafią zrozumieć niepowodzenia swoje i swoich kolegów.
  • Nie ukrywaj swoich porażek. Staraj się dzielić swoją wiedzą ze współpracownikami, nie próbując pomijać informacji o swoich niepowodzeniach. Wyciągnięta lekcja będzie przydatna dla innych osób, które może będą zwracać większą uwagę na to, aby nie wpaść w taką samą sytuację.

Pamiętaj, że przeszkody w pracy zawsze będą się pojawiać, ale nie możesz pozwolić na to, by przejęły kontrolę nad Tobą i Twoimi sukcesami.

Niepowodzenia w nauce: jak pomóc dziecku pokonać niepowodzenia szkolne?

jak radzić sobie z niepowodzeniami

Niepowodzenia szkolne rozumiane są jako trudność, jaką dziecko lub nastolatek ma w nadążaniu za nauką i osiąganiem ustalonych celów uczenia się w okresie przeznaczonym dla ich wieku. Pojęcie to odnosi się również do osób, które pomimo ukończenia obowiązkowej nauki nie osiągają kolejnego etapu umożliwiającego kształcenie w określonym zawodzie.

Na niepowodzenia w szkole może wpływać wiele czynników. Od indywidualnych cech ucznia (np. specyficzne zaburzenia rozwojowe, zaburzenia psychiczne, problemy z pamięcią i uwagą) przez czynniki społeczno-ekonomiczne (np. pochodzenie i klasa społeczna ucznia, oczekiwania rodziców i nauczycieli) po kwestie związane z samym systemem edukacji (np. praktyka dydaktyczna, która nie sprzyja rozwojowi potencjału uczniów).

Jeśli chodzi o rodzinę i jej pomoc w pokonywaniu problemów w nauce, może ona współpracować z dzieckiem, aby położyć kres niepowodzeniom szkolnym.

Przede wszystkim należy pilnować pewnych zasad, takich jak:

  • angażowanie się w szkolne życie swoich dzieci;
  • uważne słuchanie i empatyczne rozumienie obaw dzieci i zgłaszanych skarg dotyczących szkoły.
  • poważne podejście do przyczyn problemów niepowodzeń szkolnych, a także ich głównych konsekwencji;
  • zadbanie o profesjonalną pomoc dziecku, u którego zdiagnozowano zaburzenia uczenia się;
  • obserwacja i bycie świadomym wszelkich zmian w zachowaniu, które mogą wskazywać na możliwe zaburzenia uczenia się i/lub zaburzenia psychiczne;
  • podejmowanie interwencji, gdy istnieją sytuacje ryzyka, które powodują niepokój u dzieci lub unikanie chodzenia do szkoły;
  • pozwolenie na samodzielność, czyli nieodrabianie za ucznia prac domowych;
  • unikanie kar, gróźb i zakazów jako sposobów motywacji do nauki.

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach to czynniki zewnętrze wpływają na niepowodzenia szkolne. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że czasami problem (lub jedno z jego ognisk) może nie skupiać się dokładnie na dziecku, ale na jego otoczeniu. Rodzice muszą być czujni i wrażliwi na każde zmiany w zachowaniu swojej pociechy, by móc ustalić, w czym tkwi przyczyna niepowodzeń.

Niepowodzenia – pomoc psychologa dla dzieci i dorosłych w Warszawie

niepowodzenia w szkole porady

Jest wiele przypadków, w których samokontrola i wewnętrzna praca nad niepowodzeniami są bardzo trudne i wymagają pomocy z zewnątrz. Pojawia się potrzeba zasięgnięcia porady psychologa. Rozmowa ze specjalistą może bardzo pomóc nie tylko osobom dorosłym, ale także dzieciom i młodzieży. Czasami pomoc osoby postronnej, z zewnątrz, pozwala łatwiej rozpoznać swoje wady, ustalić przyczyny danej sytuacji lub wyjaśnić, w czym tkwi kwestia niepowodzeń. Niekiedy samemu trudno jest zaakceptować swoje porażki, zwłaszcza gdy ego jest głęboko zakorzenione w koncepcjach i prawdach absolutnych o swojej doskonałości.

Za pomocą określonych metod psycholog zidentyfikuje największe trudności w tym procesie i pomoże pracować w taki sposób, aby porażki nie stały się udręką. W przypadku zdiagnozowania zaburzeń rozwojowych lub pedagogicznych u dzieci ustali rodzaj dalszej pracy nad minimalizowaniem konsekwencji szkolnych niepowodzeń.

Zapraszamy do naszych gabinetów w Wołominie oraz w Warszawie. Wizytę możesz zarezerwować online.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!