Strona głównaBlogPierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego

Autor:
Opublikowano:09.03.2021
Kategorie:
DorosłyDzieckoPsycholog

Coraz więcej osób decyduje się na wizytę z dzieckiem u psychologa dziecięcego. Jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym, jeżeli udajemy się na takie spotkanie po raz pierwszy? To pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. Jest rzeczą całkowicie normalną, że zarówno rodzic jak i dziecko może odczuwać niepokój przed spotkaniem u specjalisty. Podczas lektury tekstu dowiecie się, o czym rozmawiać z psychologiem dziecięcym i jak mniej więcej wyglądać będzie wizyta.

Spis treści:

Psycholog dziecięcy – pierwsza wizyta

Jak przygotować się do wizyty?

O co może zapytać psycholog dziecięcy?

psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy – pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta (każda następna również) u psychologa dziecięcego przebiega w miłej i przyjaznej atmosferze, ponieważ bardzo ważne jest, aby mały pacjent poczuł się bezpiecznie, a rodzic mógł dopytać o wszelkie szczegóły. Warto już wcześniej porozmawiać na ten temat z dzieckiem. Wyjaśnij, dlaczego tam się wybieracie i z jakiego powodu. Pamiętaj, by przekazywane informacje dostosować do wieku, w jakim znajduje się Twoje dziecko.

Podczas pierwszego spotkania psycholog przeprowadzi rozmowę z rodzicem bez obecności dziecka, by omówić problemy, które się pojawiły oraz wstępnie ustalić dalszy plan działań. Wiele osób przed planowaną wizytą, zastanawia się, jak rozmawiać z psychologiem dziecięcym. Ważne, by rozmowa była szczera i otwarta, co znacznie ułatwi pracę psychologowi. Nie bój się również zadawać pytań, nawet jeżeli wydają Ci się banalne.

Na kolejnych spotkaniach  specjalista będzie rozmawiać z dzieckiem, by przekonać się, jak wygląda jego sytuacja emocjonalna oraz życiowa. Spotkań z dzieckiem planuje się około czterech, następnie specjalista spotyka się ponownie z rodzicami, aby zaplanować przebieg dalszej pracy oraz cele terapeutyczne.

Bardzo ważne jest, by psycholog dziecięcy już od samego początku nawiązał dobrą relację z dzieckiem, dlatego takie spotkanie przebiega w przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Psycholog rozmawia z małym pacjentem, ale również proponuje różne gry i zabawy czy rysowanie. Wszystko to dostosowane jest do etapu rozwojowego, w którym znajduje się dziecko, a także do jego charakteru i potrzeb. W ten sposób buduje swobodną i pełną zaufania atmosferę, która ma duże znaczenie w dalszym przebiegu pracy. W momencie, gdy dziecko poczuje się bezpiecznie, łatwiej będzie mu się otworzyć.

Jak przygotować się do wizyty?

O czym należy pomyśleć, zanim wybierzemy się na spotkanie z psychologiem dziecięcym? Pierwsza wizyta polega na zgromadzeniu informacji na temat dziecka – jego doświadczeń, przebytych chorób oraz otoczenia – rodziny, szkoły, dodatkowych zajęć, na które uczęszcza.

Jak się do tego przygotować? Weź ze sobą opinie od poradni pedagogiczno-psychologicznych (jeśli posiadasz), poproś także o opinie od wychowawcy dziecka. Dobrze również sporządzić listę pytań oraz zagadnień, które planujesz poruszyć. Przekazując psychologowi niezbędne informacje, naświetlasz problem, co sprawi, że łatwiej będzie ustalić cel działania.

Praca psychologa dziecięcego polega na współpracy zarówno z dzieckiem, jak i z rodzicem. Kompetentny specjalista z pewnością uczyni co w swojej mocy, by pomóc Twojemu podopiecznemu, jednak duże znaczenie ma również Twoje zaangażowanie i szczerość w rozmowach z psychologiem, nawet jeśli dotyczy to tematów trudnych i osobistych, jak np. konflikty w rodzinie. Specjalista nie będzie oceniać, a zgromadzoną wiedzę wykorzysta, by udzielić wsparcia Twojemu dziecku.

O co może zapytać psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy pyta o wiele rzeczy z różnych obszarów. Pamiętaj, że to osoba odpowiednio wykwalifikowana oraz posiadająca doświadczenie, dlatego staraj się szczerze i wyczerpująco odpowiadać na zadawane pytania, nawet jeżeli wydają się banalne, czy niepowiązane z tematem. Dzięki temu, specjaliście łatwiej będzie rozpoznać problem i rozpocząć działania.

O co może Cię zapytać? O relacje dziecka z rówieśnikami, o to jak radzi sobie z nauką, stosunki rodzinne, przebyte choroby, o to czy już wcześniej był pacjentem poradni pedagogiczno-psychologicznej. Specjalista będzie chciał wiedzieć, jak wygląda sytuacja z Twojej perspektywy. Z jakiego powodu zdecydowałeś się na wizytę w poradni, co budzi Twój największy niepokój w zachowaniu dziecka, czy zdecydowały o tym jakieś szczególne zdarzenia. Pytania mogą także dotyczyć zmian w zachowaniu dziecka, jego postępów w szkole, a także zdrowia.

Wybranie psychologa nie należy do łatwych kwestii. W końcu chodzi tu o jak najlepsze wsparcie Twojego dziecka w jego kłopotach. Na szczęście jest wielu kompetentnych psychologów dziecięcych, którzy wdrożą odpowiednie działania, by pomóc Twojemu podopiecznemu.

Decyzja o skorzystaniu ze wsparcia specjalisty to dobry krok, gdy nie wiesz, jak pomóc swojemu dziecku. Świadczy to o tym, że jesteś odpowiedzialnym rodzicem i potrafisz poprosić o pomoc, gdy sytuacja przerasta Twoje umiejętności. Doświadczony zespół poradni psychologicznej Spokój w Głowie udziela wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Każde spotkanie przebiega w przyjaznej atmosferze oraz z poszanowaniem dyskrecji. Jeżeli zauważyłeś, że Twój podopieczny mierzy się z trudnościami natury psychicznej, warto zgłosić się po profesjonalną pomoc.

Pomagamy pacjentom z wielu miejscowości w województwie mazowieckim, także w formie online.

Psycholog dziecięcy Warszawa

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?

Polub nas na Facebooku, a na pewno nic Cię nie ominie!

Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł