Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaPsychoterapia dorosłych

Psychoterapia dorosłych

Psychoterapia Wołomin – dla osób dorosłych

Czujesz, że osiągnąłeś stan emocjonalny, z którym nie jesteś w stanie poradzić sobie sam? A może ktoś z Twoich bliskich utracił radość życia, błysk w oku i zainteresowanie otoczeniem? Borykasz się z wybuchami złości, apatią, a brak asertywności sprawia, że robisz rzeczy, na które wcale nie masz ochoty? Takich sygnałów nie należy bagatelizować! Szybka interwencja może skutecznie rozwiązać problemy lub ustalić ich przyczynę. Psychoterapia jest formą pomocy cieszącą się coraz większym zainteresowaniem – głównie ze względu na swoją skuteczność, dostępność i dyskrecję.

 

 

 

 

 

 

Na czym polega psychoterapia dorosłych?

Psychoterapia dorosłych to forma wsparcia, której mogą oczekiwać osoby mające trudności z normalnym, codziennym funkcjonowaniem. Jej przebieg to głównie rozmowa – analiza zachowań, szukanie alternatywnych reakcji, szlifowanie umiejętności społecznych i radzenia sobie z własnymi emocjami. To niezwykle elastyczny rodzaj profesjonalnej pomocy, który jest świadczony przed wykwalifikowanego dobrego psychoterapeutę. W Wołominie jest to nasza poradnia, gdzie z pełną troską, empatią i koncentracją na Twoich potrzebach udzielamy kompleksowego wsparcia w radzeniu sobie z rozmaitymi trudnościami.

Psychoterapeuta Wołomin – nie bój się przyjść po pomoc

Nie wiesz, czy psychoterapia jest dla Ciebie? Zastanawiasz się, jak wygląda spotkanie z psychoterapeutą dla dorosłych? Boisz się, że zostaniesz skrytykowany? Nie u nas!

Spieszymy rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości, które mogą (niesłusznie) blokować decyzję o udaniu się na psychoterapię. Odwiedź nas, aby porozmawiać, zobaczysz, że panująca w naszej poradni psychologicznej atmosfera sprzyja wyciszeniu, zwierzeniom, odpoczynkowi, ale też ciężkiej pracy. Jednak w walce o swoje zdrowie i komfort masz dobrego psychoterapeutę – w Wołominie jesteśmy cenieni za wysoką skuteczność, stosowane metody oraz profesjonalne podejście do pacjentów.

 

 

W czym i jak pomaga psychoterapia?

Dobry psychoterapeuta pomoże Ci w radzeniu sobie nawet z największymi problemami i zmartwieniami. Jego wsparcie jest długofalowe i wieloetapowe, ale spokojnie – możesz być pewien, że bezpiecznie i skutecznie przeprowadzi Cię przez cały proces zdrowienia lub odzyskiwania równowagi emocjonalnej.

 

Jaki jest odpowiedni moment, aby zacząć psychoterapię dla dorosłych? Warto zgłosić się po wsparcie, gdy:

Powyższe problemy nie zawsze jesteś w stanie zdiagnozować u siebie samodzielnie. Stąd tak ważne jest, aby być czujnym na sygnały i zmiany w zachowaniu osób z Twojego najbliższego otoczenia. Być może psychoterapia dla dorosłych jest potrzebna Twojej przyjaciółce, która od miesięcy boryka się z depresją lub uzależnionemu od hazardu czy alkoholu partnerowi? Dzisiaj korzystanie z sesji u psychoterapeuty z Wołomina nie jest niczym dziwnym czy napiętnowanym. To coraz częstsza forma szukania pomocy, zamiast farmakologii lub uciekania w używki.

Dobry psychoterapeuta w Wołominie

Kiedy zdecydujesz się poszukać profesjonalnej pomocy z zewnątrz dla siebie lub bliskiej osoby, zaufaj dobremu psychoterapeucie z Wołomina. Nasz zespół jest wszechstronnie wykształcony, bardzo doświadczony i gotowy na niesienie skutecznej pomocy. Słuchamy Ciebie i chcemy poznać Twój problem, potrzeby oraz oczekiwania względem leczenia. Zadbamy o to, abyś opuszczając naszą poradnię psychologiczną czuł się pewniejszy siebie i był wyposażony w narzędzia do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi.

 

Prowadzimy psychoterapię dla dorosłych stacjonarnie i online. Spokój w głowie to poradnia otwarta na potrzeby osób dojrzałych – bez względu na wiek, płeć i skalę problemów, z jaką się borykają. Chcemy Ci pomóc!

 

Aby umówić się na spotkanie lub uzyskać więcej informacji, skontaktuj się telefonicznie, mailowo lub zarezerwuj wizytę przez kalendarz online.

 

Psychoterapeuci w gabinecie psychologicznym Spokój w Głowie dla osób dorosłych:

 

 

Ewelina Gajewska
Psycholog, Psychoterapeuta, Psychotraumatolog, Terapeuta Par
Przyjmuję: młodzież 12+, dorośli, pary

Zobacz profil
Alicja Starosta-Provencher
Psycholog kliniczny, Psychoterapeuta, Terapeuta par, Terapeuta rodzin, Life & Business Coach
Przyjmuję: młodzież 15+, dorośli, pary, rodziny

Zobacz profil
Zuzanna Trzcińska
Psycholog, Psychoterapeuta, Trener TUS, Interwent kryzysowy
Przyjmuję: dzieci, młodzież, dorośli (18-25 r.ż)

Zobacz profil
Zuzanna Dudka
Psycholog, Terapeuta, Interwent kryzysowy
Przyjmuję: dzieci, młodzież, dorośli

Zobacz profil
Agnieszka Skwarczyńska
Psycholog, Diagnosta, Terapeuta, Psychoonkolog, Psychotraumatolog
Przyjmuję: dzieci, młodzież, dorośli

Zobacz profil
Niektórzy używają określenia psycholog i psychoterapeuta zamiennie, mając na myśli specjalistę rozwiązującego problemy natury psychicznej oraz emocjonalnej. Tylko po części zakres obowiązków tych dwóch osób jest podobny – w praktyce rozróżnienie wynika z faktu, że jeden z nich ukończył 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologicznym, a drugi rozszerzył swoją edukację o dodatkową specjalizację trwającą od 4 do 6 lat. Poznaj kompetencje każdego specjalisty i dowiedz się, do kogo udać się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu swoich problemów.  

Spis treści:

  Psycholog – kim jest?   Psychoterapeuta – kim jest?   Psychoterapia – na czym polega?   Dobry psychoterapeuta i psycholog     Psycholog i psychoterapeuta to specjaliści, którzy pomagają osobom cierpiącym z powodu zaburzeń emocjonalnych, psychicznych. Choć pozornie zakres ich obowiązków jest podobny, to jednak w praktyce różnią się kompetencjami. Te wynikają przede wszystkim z uprawnień, które psycholog i psychoterapeuta uzyskują w trakcie studiów i po ich zakończeniu (na dodatkowych kierunkach, specjalizacjach oraz kursach doszkalających i podnoszących kwalifikacje). Poznawszy, czym się zajmują, będziesz wiedział, do kogo zwrócić się w razie problemów własnych lub trawiących bliską osobę.

Psycholog – kim jest?

Psycholog to absolwent kierunku o tej samej nazwie, zazwyczaj na uczelni humanistycznej. Już 5-letnie studia wystarczą, aby uzyskać tytuł i uprawnienia do wykonywania pracy na tym stanowisku. W każdej chwili można też zdecydować się na kontynuowanie nauki i podnoszenie kwalifikacji poprzez udział w kursach, specjalizacjach, studiach podyplomowych i szkoleniach. UWAGA: polskie szkolnictwo nadal zakłada, że studia psychologiczne mogą odbywać się wyłącznie w systemie jednolitym, magisterskim. Oczywiście okres pandemii wymusił pewne zmiany, jak choćby częściowe nauczanie zdalne, ale nie dał możliwości, zostania psychologiem bez matury, po ukończeniu szkoły policealnej lub innej, która obiecuje zdobycie kwalifikacji w czasie krótszym niż 5 lat. Jakie specjalizacje może mieć psycholog? W zależności od tego, jaki jest obszar zainteresowań psychologa i jaką specjalizację na studiach wybierze, może on uzyskać np. tytuł:
  • psychologa,
  • psychologa dziecięcego,
  • psychologa sportowego,
  • psychologa niepełnosprawności i rehabilitacji,
  • psychologa oświatowego, szkolnego,
  • psychologa biznesu,
  • psychologa klinicznego.
Tak duży wybór sprawia, że każda osoba może podnieść swoje kwalifikacje w obszarze, który ją najbardziej interesuje i w którym czuje się najlepiej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kompetencje rozszerzyć np. o dwie specjalizacje, a potem dodatkowo zrobić szkolenie dające uprawnienie psychoterapeutyczne. Psycholog wbrew pozorom nie zajmuje się tylko prowadzeniem rozmów z pacjentami i podawaniem im chusteczek (taki obraz to prawdopodobnie efekt oglądania filmów i seriali, które zazwyczaj w ten sposób prezentują zawód psychologa oraz sesje „na kozetce”).  Działa też w innych obszarach:
  • prowadzi i interpretuje badania naukowe,
  • wystawia opinie psychologiczne,
  • przeprowadza testy psychologiczne,
  • interweniuje w sytuacjach kryzysowych,
  • bierze udział w mediacjach np. między małżonkami,
  • udziela wsparcia profilaktycznego,
  • dobiera odpowiednie narzędzia diagnostyczne,
  • kieruje pacjenta do innych specjalistów.
Bardzo szeroki zakres obowiązków, jak również możliwości rozwoju zawodowego wraz z ciągłym dostępem do wartościowych szkoleń czy kursów czyni z psychologii kierunek ciekawy i pożądany od lat wśród młodych ludzi. Warto jednak pamiętać o tym, że praca jest wymagająca, często bardzo angażująca, wymagająca dużej wiedzy, wyczucia i umiejętnego dobierania metod terapeutycznych. Nie każdy też ma odpowiednie cechy charakteru, aby piastować to stanowisko z powołania i prawdziwej przyjemności.

Psychoterapeuta – kim jest?

psychoterapeuta Warszawa
Zazwyczaj osoby piastujące stanowisko psychoterapeutów mogą się pochwalić dyplomem uczelni wyższej i tytułem magistra zdobytego na kierunku humanistycznym lub medycznym. Zazwyczaj jest to socjologia, psychiatria, pedagogika. Jednak to nie wystarczy, aby uzyskać niezbędne w tym zawodzie uprawnienia. Zanim absolwent będzie mógł samodzielnie prowadzić psychoterapię, będzie musiał uzyskać respektowany w Polsce certyfikat wystawiony przez towarzystwo psychoterapeutyczne. Do prowadzenia działań i podejmowania pracy np. na stażu uprawnia go także zaświadczenie potwierdzające, że dana osoba jest w trakcie certyfikowanego szkolenia. Sama teoria w tym zawodzie to zdecydowanie za mało, dlatego kompleksowy program studiów i późniejszego przygotowania do wykonywania prac na samodzielnych stanowiskach obejmuje:
  • zajęcia praktyczne,
  • odbycie stażu klinicznego,
  • przejście własnej terapii,
  • poddawanie się regularnym superwizjom, czyli kontrolom nad swoją pracą.
Sam psychoterapeuta nie jest lekarzem, choć oczywiście osoba z dyplomem uczelni medycznej może tak pokierować swoją nauką i karierą zawodową, że będzie dyplomowanym psychoterapeutą. To ważne, bo jeżeli osoba prowadząca psychoterapię nie jest psychiatrą, to nie może wystawić recepty na leki np. uspokajające, antydepresyjne. Jeżeli w cyklu leczenia okaże się, że farmakologia jest pacjentowi potrzebna, to otrzyma on skierowanie lub sugestię, aby udać się do psychiatry. Rolą psychoterapeuty jest towarzyszenie pacjentowi w całym, nieraz trudnym procesie radzenia sobie z problemami i emocjami. Zazwyczaj mają one swoje korzenie w przeszłości – w dzieciństwie, niepowodzeniach szkolnych, zawodowych, towarzyskich, traumach spowodowanych rozstaniem czy śmiercią kogoś bliskiego. Zadaniem psychoterapeuty jest odkrycie przyczyny danego zaburzenia i zrozumienie całego mechanizmu, który kieruje jego pacjentem. Jest to możliwe dzięki rozmowom, zajęciom terapeutycznym, rysunkom, zabawom, sesjom grupowym.

Psychoterapia – na czym polega?

psychoterapia Warszawa
Psychoterapia to różne metody, których elementy łączą się i przenikają, aby doprowadzić do rozwiązania problemów natury emocjonalnej oraz psychicznej pacjenta. W tej formie stawia się duży nacisk na bezpośredni kontakt chorego z psychoterapeutą, zarówno w formie spotkań indywidualnych, jak również grupowych. W wielu porównaniach psychoterapia jawi się jako droga w głąb siebie, z kolei prowadzący ją specjalista jest swego rodzaju duchowym przewodnikiem pacjenta.

Psychoterapia może być:

  • indywidualna lub grupowa,
  • bazująca na jednej głównej metodzie lub łącząca kilka, np. terapię psychodynamiczną, humanistyczną, poznawczo-behawioralną czy dostarczającą rozwiązań,
  • ukierunkowana na rozwiązanie problemu, również z wykorzystaniem innych metod (często psychoterapia łączy się z terapią farmakologiczną, którą zleca lekarz psychiatra czy neurolog).
Dla kogo jest psychoterapia? Nie tylko dla cierpiących na zaburzenia emocjonalne czy psychologiczne. Dzisiaj coraz częściej do poradni psychologicznej w Wołominie zgłaszają się osoby, które chcą:
  • poprawić komfort swojego codziennego życia,
  • poprawić relacje z innymi ludźmi,
  • zwiększyć pewność siebie,
  • wprowadzić zmiany w życiu osobistym oraz zawodowym.

Dobry psychoterapeuta i psycholog

Sama decyzja o tym, żeby odwiedzić psychologa dziecięcego czy udać się do psychoterapeuty z własnymi problemami nie jest łatwa. Jeżeli jednak ten krok masz już za sobą i rozumiesz konieczność podjęcia działań przy wsparciu specjalisty, to czas przejść do znalezienia najlepszej oferty. Dzisiaj istnieje możliwość prowadzenia psychoterapii nie tylko w formie stacjonarnej, ale też psychoterapii online, co zwiększa Twoje poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Jeżeli u siebie lub bliskiej osoby zauważysz jakiekolwiek symptomy mogące świadczyć o zaburzeniach o podłożu psychicznym czy emocjonalnym, to pierwsze kroki skieruj do psychologa dziecięcego lub dla dorosłych. Dopiero podczas wywiadu, po poznaniu symptomów oraz przyczyn dysfunkcji, specjalista może zaproponować rozszerzenie diagnostyki, terapię lub psychoterapię wymagająca wsparcia się lekami. Te może przepisać psychiatra, więc konieczne będzie odwiedzenie go. Zazwyczaj leczenie przebiega dwutorowo i przynosi dobre rezultaty (złagodzenie objawów, całkowite wyleczenie chorego).