Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogToksyczny związek – jak zakończyć toksyczny związek?

Toksyczny związek – jak zakończyć toksyczny związek?

Kategorie:
DorosłyPrzemocZwiązki i relacje

Każdy człowiek potrzebuje miłości, niezależnie od płci, wieku i statusu społecznego. Jednak relacje miłosne nie zawsze są źródłem szczęścia i przyjemności. W rzeczywistości związek może stać się źródłem niezadowolenia i przynieść znacznie więcej udręki i obaw. Niektóre osoby łączy z partnerem patologiczna więź, którą trudno przerwać. Jak zakończyć toksyczny związek? Sprawdź!

Spis treści:

Toksyczny związek – czym jest?

Toksyczny partner – kim jest?

Fazy toksycznego związku

Kiedy związek jest toksyczny?

Toksyczny związek test

Jak zakończyć toksyczny związek?

 

Toksyczny związek – czym jest?

toksyczny partner

Toksyczny związek można zdefiniować jako relację, która ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie sobie innej istoty ludzkiej za pomocą strachu, poniżania, zastraszania, obwiniania, przymusu lub manipulacji. Zachowania te zwykle obejmują słowne obelgi, groźby, ciągłą krytykę lub bardziej subtelne taktyki, takie jak częste dezaprobaty i nadużycia psychiczne.

Powszechnie uważa się, że związek wytwarza radość, pokój, wzrost, siłę i moc. W toksycznym związku dochodzi do wybuchowego spotkania między dwojgiem ludzi, czegoś łatwopalnego, co ostatecznie prowadzi do zniszczenia psychicznego i często też fizycznego jednej ze stron. Co ciekawe, taka relacja nie musi dotyczyć tylko związków miłosnych. Często dotyka także kontaktów rodzicielskich, kiedy rodzic lub rodzice zachowują się toksycznie wobec swojego dziecka.

Toksyczny związek odnosi się do szerokiego zakresu zachowań, często trudnych do zidentyfikowania, zwłaszcza przez osoby spoza życia społecznego pary. Ponadto niektórzy mają skłonność do przyzwolenia na nadużycia ze strony partnera lub rodzica. Często przypisują niewłaściwe traktowanie złym dniom, nieodpowiedniemu zachowaniu ze swojej strony lub złemu samopoczuciu toksyka. Wiele osób zaczyna wierzyć, że zasługują na nadużycia i że krytyka lub dezaprobata są słuszne, ponieważ same mają niską samoocenę. Innym razem jednostka nawet nie jest świadoma tego, że ​​jest wykorzystywana.

Toksyczny partner – kim jest?

Toksyczny partner to osoba, która wywiera na Ciebie szkodliwy lub nawet destrukcyjny wpływ, taki jak sama trucizna. To ten, kto Cię atakuje, poniża, dewaluuje, podważa Twoje zdanie lub po prostu narzeka i marudzi. Wyrzuca na Ciebie swoje emocjonalne żale, ale sam nie robi nic, aby zmienić sytuację. Innymi słowy, to ktoś, kto nie jest korzystny, konstruktywny lub przychylny Twojej osobie. Jest człowiekiem, który czuje, że posiada w sobie „moc”, by sprawić, że poczujesz się źle.

Osoby, które stosują przemoc, są bardzo dobre w tym, co robią. Nawet znajdują wykwintne sposoby zadawania cierpienia i utrzymywania kontroli nad swoimi ofiarami, bez większego zwracania na siebie uwagi. Jedną z bardzo wyrafinowanych form przemocy psychicznej, którą stosują toksyczni partnerzy jest metoda określana jako gaslighting. Przedstawiają oni ofiarom fałszywe informacje, aby zwątpiły we własną pamięć, percepcję i zdrowie psychiczne. Przykłady takich zachowań mogą być różne. Od zwykłego zaprzeczenia, że ​​miały miejsce poprzednie nadużycia, że coś powiedzieli, zrobili itp. po inscenizację dziwacznych wydarzeń z zamiarem zmylenia czujności ofiary.

Nawet niewinne „Kocham cię, ale…”, „Możesz to zrobić, ale…” mogą być wyzwalaczem i wyrafinowaną formą nadużycia psychicznego. Przez większość czasu jest to krytyka lub agresja przebrana za komplement. Inną wyrafinowaną formą kontroli, którą wykonują sprawcy, jest coś w rodzaju „rzucania ochłapów” ofiarom. Nagle dają prezenty, organizują miłe spotkania z rodziną, romantyczne randki, podniosłe chwile we dwoje, jakby tymczasowa zmiana zachowania miała wymazać całe znęcanie się, jakiego doznała ofiara. Musisz zrozumieć, że jest to część dynamiki i cyklu nadużyć toksycznych osób. Jest to jeden ze skutecznych sposobów dalszego obezwładniania ofiary i uzależniania jej od siebie. Dlatego ci, którzy żyją w toksycznych relacjach, szybko tracą czujność, ponieważ nie widzą w tych słowach i działaniach złych intencji. Te ciągle wpajane przekonania powoli odbierają ofierze poczucie własnej wartości, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania kontroli i utrwalania nadużyć.

Fazy toksycznego związku

Nie jest łatwo od razu ustalić, że relacja jest związana z nadużyciem. Większość ludzi, którzy są w toksycznym związku, powoli zdaje sobie sprawę z tego faktu, ale zanim to nastąpi, związek przechodzi przez 3 wyraźne fazy.

 1. Faza idealizacji: na początku wszystko jest zawsze bardzo piękne, życie wydaje się cudowne, a partner z ogromnym poświęceniem opiekuje się Tobą, sprawia przyjemności, jest czuły, kochany i troskliwy. Już takie zachowania zasługują na szczególną uwagę, bo nie ma idealnego związku, tak jak nie ma idealnych ludzi. Z biegiem czasu zaczynasz mieć wrażenie, że coś Ci tu nie pasuje. Że takie zachowania są nienaturalne, coś nie gra w tej całej otoczce wyidealizowanego życia.
 2. Faza dewaluacji: toksyczny mąż, narzeczony lub chłopak zmienia swoje zachowanie. Nie widzisz już oddania i romantyzmu z początku związku. Nie poświęca Ci uwagi, zaczyna stawiać Ci coraz większe wymagania. Coraz częściej ma bezpodstawne pretensje, jest podejrzliwy. To na tym etapie zaczynają się ataki agresji słownej, manipulacje psychologiczne, a często nawet przemoc fizyczna. Ofiara próbuje dowiedzieć się, co jest nie tak w związku, ale jej poszukiwania nie przynoszą większych rezultatów.
 3. Faza odrzucenia: na tym etapie już widzisz, kim on naprawdę jest, bez masek, bez udawania. Wiesz, że to toksyczny człowiek. Jednak z powodu niskiej samooceny i braku wystarczającej odwagi emocjonalnej, nie masz siły, aby pozbyć się tego cierpienia ze swojego życia.

Bycie ofiarą toksycznego związku powoduje, że osoba jest izolowana, przestraszona, przygnębiona, z zespołami lęku i fobii. Nadużycie niekoniecznie jest związane lub ograniczone do płci. Może być praktykowane zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę. Jednak mentalność, która istnieje w strukturach społecznych oraz statystyki udowadniają, że częściej ofiarami takich relacji są kobiety.

Kiedy związek jest toksyczny?

toksyczny związek test

Toksyczna relacja tworzy się, gdy jedna ze stron nie może reagować na równych zasadach w obliczu agresji i zastraszania drugiej strony. W ten sposób toksyk wykorzystuje swoją pozycję władzy do kontrolowania drugiej osoby. Nadużycie ma miejsce, gdy osoba ta wykorzystuje słabość i wrażliwość finansową, fizyczną i emocjonalną innej osoby. Jednak nie zawsze jej toksyczne zachowania są tak oczywiste, ponieważ czasem są bardzo subiektywne i nie muszą wiązać się z ciosami czy krzykami. Często po prostu uruchamiany jest systematyczny proces manipulacji i szantażu. W ten sposób ofiara nadużycia w związku staje się osobą niezdolną do działania, reagowania lub decydowania za siebie.

Jakie ma cechy toksyczny partner?

Jest zazdrosny, napastliwy, kłótliwy, nieuczciwy, wulgarny, potrafi doskonale manipulować emocjami innych. Najczęściej przejawia szereg zachowań, które wskazują na jego zdolność przejęcia kontroli nad ofiarą.

 • Jest agresywny (werbalnie i fizycznie).
 • Nie toleruje zachowań, wyglądu, pracy itd. partnera.
 • Ciągle krytykuje i oskarża ofiarę.
 • Używa wulgarnego języka.
 • Rzuca bezpodstawne obelgi i oskarżenia.
 • Nie uznaje słuszności żadnego z argumentów ofiary.
 • Stosuje groźby przemocy.
 • Jego agresywne zachowanie nie ustaje, nawet gdy ofiara zaczyna płakać lub prosi o spokój.
 • Takie zachowania są częste, występują kilka razy w ciągu miesiąca.

Toksyczny związek test

Jak widać, rozpoznanie toksycznego związku nie zawsze jest tak oczywiste. Osoby nadużywające są bardzo dobre w tym, co robią i są świetnymi manipulatorami. Dlatego trzeba mieć świadomość sygnałów ostrzegawczych.

Poniżej znajdziesz test na toksyczny związek, który pozwoli określić Ci, czy tkwisz w toksycznej relacji. Jeśli stwierdzisz, że na co najmniej 4 z tych pytań odpowiesz twierdząco (TAK), poszukaj profesjonalnej pomocy. Będzie to znak, że toksyczne zachowania partnera są stałym elementem Twojego życia.

 1. Czy partner ciągle Cię poniża i zawstydza?
 2. Czy ciągle Cię krytykuje?
 3. Czy nie chce z Tobą rozmawiać, zwłaszcza gdy występują problemy w związku.
 4. Czy on Cię ignoruje lub szantażuje?
 5. Czy ma romanse pozamałżeńskie?
 6. Czy często flirtuje, podrywa inne kobiety, nawet w Twojej obecności?
 7. Nadużywa sarkazmu i nieprzyjemnego tonu głosu?
 8. Czy wydaje się nierozsądnie zazdrosny o Ciebie?
 9. Czy odczuwasz radość, dopiero gdy jesteś sama w domu?
 10. Czy partner żartuje lub ciągle naśmiewa się z Ciebie nawet w obecności innych osób?
 11. Czy często mówi „Kocham cię, ale…”?
 12. Czy mówi takie rzeczy jak „Jeśli nie… to ja…”(jeśli nie zrobisz x rzeczy, znajdę inną kobietę, która to zrobi)?
 13. Czy wykazuje stałą dominację i kontrolę nad Tobą?
 14. Czy podczas seksu dąży tylko do osiągnięcia orgazmu i zaspokojenia swoich potrzeb, a nie skupia się na czułości i bliskości?
 15. Czy początkowe uczucie w związku zmalało do tego stopnia, że ​​prawie już nie istnieje, a Ty nie czujesz się szczęśliwa?

Pamiętaj, że jeśli odpowiedź brzmi „tak” na co najmniej 4 pozycje z tej listy, poszukaj pomocy. Rola psychologa jest w tej chwili bardzo ważna. Pomoże ci zidentyfikować nadużycia w związku i poradzi Ci, jak dalej postępować.

Jak zakończyć toksyczny związek?

Nie czekaj na to, że partner się zmieni. Agresja psychiczna jest tak samo szkodliwa, jeśli nie gorsza, jak agresja fizyczna. Bardzo często nadużycia eskalują do aktów przemocy, nawet zagrażających zdrowiu i życiu ofiary oraz jej rodziny. Jeśli stwierdzisz, że Twój związek jest toksyczny, bez obaw i poczucia winy, odejdź. Zerwij kontakt z toksycznym partnerem, nie odbieraj telefonów, nie spotykaj się, trzymaj go na dystans. Musisz też zwrócić uwagę na to, że toksyczne relacje są bardzo wyniszczające. Ponieważ toksyczny partner emocjonalnie manipuluje swoją ofiarą, ta staje się od niego emocjonalnie zależna. Uważa, że ​​nie może żyć bez partnera, bo jest niekompetentna, głupia i potrzebująca.

Pozwól sobie na odczuwanie emocji. Nie próbuj ich analizować ani wyjaśniać, po prostu poczuj i rozpoznaj je takimi, jakie są. Spróbuj napisać to, co czujesz, przelewając swoje uczucia na papier. Co widzisz na kartce? Złość, rozpacz, smutek, poczucie beznadziejności, a może stałe przygnębienie i niepokój? Kiedy przechodzisz przez trudną sytuację, jaką jest rozstanie, masz prawo tak się czuć. Ciągłe emocjonalne i psychologiczne nadużycie w związku opartym na kontroli i uległości, generuje poważną traumę. Nic dziwnego, że możesz mieć między innymi problemy z samooceną, depresję, fobię, poważne problemy zdrowotne.

Wychodzenie z toksycznego związku pod względem emocjonalnym i psychicznym jest bardzo skomplikowane. Dlatego koniecznie zgłoś się po pomoc do psychologa. Dopiero przerwanie sekwencji tego procesu degradacji swojej osoby, pozwoli Ci uwolnić się od ograniczeń przygnębiającego stanu emocjonalnego. Nauczysz się odbudować na nowo więzi społeczne i powrócić do naturalnego biegu życia. Pomoc psychoterapeuty jest niezbędna do przezwyciężenia tej toksycznej traumy.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!