Jak zachowuje się osoba zakochana?
Zakochanie się w kimś może być czymś niesamowitym i pięknym. Z rozkoszą możesz czuć słynne „motyle” w brzuchu i tworzyć tysiące scenariuszy obejmujących Twój obiekt westchnień. Tylko jak rozpoznać, że to nie Ty, a ktoś inny jest w Tobie zakochany? Jak się zachowuje zakochana kobieta? Po czym rozpoznać, że mężczyzna jest zakochany? Odkryj tajemnice zakochania.
Spis treści:
Zakochana kobieta – jak się zachowuje?
Zakochany facet – objawy zakochania się mężczyzny po 50, 40, 30, 20…
Jak rozmawia ukrywający zakochanie mężczyzna?
Sygnały zainteresowania wysyłane przez mężczyzn
Od zakochania do miłości – etapy związku. Ile trwa zakochanie?
Zakochanie – co to jest?
„Mamo, mamo! Co to jest zakochanie?„ „To taki stan córeczko, w którym możesz góry przenosić, życie jest piękne, każdy dzień wydaje Ci się słoneczny, chociaż na zewnątrz niebo jest pochmurne, a Ty czujesz łaskotanie w brzuchu”.
Wielu dorosłych zapytanych o to, czym jest stan zakochania, opisuje je właśnie w taki sposób. Rzeczywiście jest to piękne uczucie, które daje człowiekowi wiele energii. Z definicji zakochanie to silne uczucie emocjonalnego związania z drugą osobą, które wiąże się z szeregiem procesów biochemicznych w mózgu.
Kiedy na Twojej drodze staje „ten ktoś”, ośrodki nagrody w mózgu intensyfikują produkcję dopaminy, substancji odpowiedzialnej za dobre samopoczucie emocjonalne, sprzyjającej zbliżeniu się do drugiego człowieka. Na tym etapie ludzie często dokonują subtelnych lub radykalnych zmian w wyglądzie, zmieniają niektóre nawyki, a nawet stają się bardziej rozkojarzeni. Wpływ dopaminy na mózg powoduje dobre samopoczucie, dlatego w stanie zakochania pragniesz kontaktu z ukochaną osobą.
Do tego dochodzi produkcja fenyloetyloaminy, która przyczynia się do powstawania nowych wspomnień, a to sprawia, że zakochani zapamiętują drobne szczegóły. Organizm wytwarza również oksytocynę (u kobiet) i wazopresyny (u mężczyzn) sprzyja tworzeniu trwałej więzi, co prowadzi kochanków do nawiązywania zbliżeń.
Z drugiej strony dochodzi do zmniejszenia produkcji serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za obniżenie poziomu stresu. Z tego powodu zakochani ludzie odczuwają zwykle ponadprzeciętny niepokój w ciągu pierwszych kilku miesięcy odczuwania nowych emocji. Rozwijają obsesyjne myśli i kompulsywne pomysły, które dotyczą drugiej osoby. Nie można jeszcze zapomnieć o obecności testosteronu u obu płci. Jego działanie objawia się wzrostem libido u kobiet, a jego spadek powoduje mniejszą agresję u mężczyzn.
Objawy zakochania – jak stan zakochania działa na nas?
Oznaki zakochania widoczne są gołym okiem. I to dosłownie, bo uczucie euforii, które odczuwa zakochany człowiek, zbliża do efektu, jaki może wywołać na nas narkotyk – i podobnie jak narkotyki, miłość jest odurzająca i uzależniająca. Gorączka, pot, rozszerzone źrenice, zaczerwienione policzki i przyspieszone bicie serca to wyraźne symptomy chwil skrajnego, a jednocześnie rozkosznego napięcia, jakie potrafi wywołać stan zakochania.
Odczuwane w tym czasie emocje mogą wywołać fizyczne objawy zakochania, wśród których wyraźnie manifestują się:
- poczuciem uzależnienia: zakochanie może wywołać podobne uczucie euforii, jakie daje uzależnienie chemiczne od substancji psychoaktywnych.
- „świeceniem” mózgu: brzmi to nieco abstrakcyjnie, ale w kilku badaniach dowiedziono, że miłość, obecność, a nawet rozmowa z ukochaną osobą, sprawia pobudzenie mózgu, sprawiając, że „rozświetla się” w kilku obszarach. Przyjemność, skupienie uwagi, motywacja i siła to reakcje tego intensywnego przypływu dopaminy i innych substancji chemicznych, wywołujących morze doznań, jakie przynosi nam miłość.
- miłosnym „upojeniem”: zakochanie może wywołać coś podobnego do wpływu alkoholu na temperament. Oksytocyna uwalniana w euforii miłosnej dodaje pewności siebie, zmniejsza niepokój, lęki, wstyd i dodaje odwagi.
- rozszerzone źrenice, zarumienione policzki, spocone dłonie, przyspieszone bicie serca, brak apetytu: pociąg fizyczny i namiętność powodują, że organizm pod wpływem kortyzolu doświadcza takich samych stanów jak przy sytuacjach stresowych.
Objawy zakochania – test. Uczucie zakochania
Czy jestem zakochana? Czy jestem w niej zakochany? To pytanie może Cię dręczyć, kiedy kogoś poznajesz i nie wiesz tak naprawdę, co czujesz. Towarzyszy Ci tyle uczuć, że sobie z nimi nie radzisz. Poniższy test uwzględnia zarówno typowe, jak i nietypowe objawy zakochania.
Jak rozpoznać zakochanie?
- Gdy widzisz ją/jego, czujesz, że Twoje serce szybciej bije. TAK / NIE
- Często zaglądasz na jej/jego profil na portalach społecznościowych. TAK / NIE
- Jeśli ona/on prosi Cię o przysługę, nigdy nie odmawiasz. TAK / NIE
- Masz ochotę być cały czas blisko niej/niego. TAK / NIE
- Gdy ona/on jest obok, masz ochotę skakać z radości. TAK / NIE
- Często śnisz o niej/nim. TAK / NIE
- Kiedy słyszysz, że ktoś mówi o niej/nim, od razu wytężasz słuch. TAK / NIE
- Jest Ci przykro, smutno i nie masz apetytu, gdy długo nie widzisz jej/jego. TAK / NIE
- Kiedy ktoś obrazi ją/jego, stajesz w obronie. TAK / NIE
- Nie interesują Cię inne kobiety/mężczyźni. TAK / NIE
Jeśli na więcej niż połowę stwierdzeń odpowiadasz TAK, to prawdopodobnie jesteś osobą zakochaną. Ale, czy z wzajemnością?
Zakochana kobieta – jak się zachowuje?
Po czym poznać, że dziewczyna jest zakochana? Psychologia kobiecych emocji działa zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Uczucia rozwijają się u nich znacznie wolniej niż u facetów. Rzadziej zdarza się też, że panie się zakochują od pierwszego wejrzenia. Tak, to nie żart. Chociaż powszechnie uważa się, że kobietom łatwiej się zakochać, to jednak przedstawicielki płci żeńskiej muszą najpierw dokładnie sprawdzić, czy ten mężczyzna ma w sobie siłę charakteru, której potrzebują w związku partnerskim. A to oczywiście wymaga czasu i często kilku niezobowiązujących randek z mężczyzną.
Zanim kobieta się zakocha, przechodzi fazę poznawania i randkowania. Panowie często odbierają to jako tzw. wystawianie ich cierpliwości na próbę. I tutaj warto zwrócić uwagę na szczegóły. Na przykład na to, jak mówi lub jak pisze zakochana dziewczyna. Jej ton głosu będzie słodki, przeplatany krótkim nerwowym śmiechem. Może jej brakować słów, czasami „pląta” jej się język. W wiadomościach znajdziesz dużo emotikonek z uśmiechami, buziakami i wiele pytań, które dotyczą Ciebie. Ale do tego momentu dziewczyna może wystawiać Cię na próbę i sprawdzać, czy rzeczywiście może obdarzyć Cię głębszym uczuciem. To przejawia się w takich działaniach, jak:
- celowe spóźnienie się na randkę;
- nieodpisywanie od razu na wiadomości;
- prowokacje w stylu „ Czy mówisz to każdej kobiecie?;
- flirtowanie z innymi mężczyznami, aby dowiedzieć się, czy jesteś zazdrosny;
- niezdecydowanie i trudności w podejmowaniu decyzji, by sprawdzić, czy jako mężczyzna potrafisz reagować dominująco lub czy posiadasz zdolności przywódcze;
- zadawanie trudnych i podchwytliwych pytań na randce (na przykład: „ Czy nadal widujesz się z innymi kobietami?”, „Jak wyglądały Twoje ostatnie związki?”, „Jak Ci się podobam w tej sukience?”.
Kiedy mężczyzna przejdzie ten „test”, w kobiecie zaczynają budzić się emocje. Tutaj oprócz charakterystycznych zachowań w procesie zakochania, warto zwrócić szczególną uwagę na mowę ciała.
Jakie znaki daje zakochana dziewczyna?
- Patrzy Ci głęboko w oczy lub nieśmiało odwraca wzrok.
- Często się do Ciebie uśmiecha.
- Ciągle śmieje się z Twoich żartów (nawet jeśli nie powiedziałeś nic śmiesznego).
- Stojąc, krzyżuje nogi.
- Często przeczesuje palcami włosy.
- Oblizuje usta językiem.
- Przechyla głowę tak, aby wystawiać szyję.
- Na jej policzkach pojawiają się rumieńce.
- Dotyka Cię „przypadkowo” podczas rozmowy lub daje żartobliwe kuksańce.
- Kiedy się żegna, przytula Cię przez długi czas i patrzy Ci głęboko w oczy.
- Prawi Ci komplementy.
- Ciągle kontaktuje się z Tobą i pyta, jak się masz.
- Zadaje pytania dotyczące Twoich poglądów na temat związków, małżeństwa i stosunku do dzieci.
- Jest zazdrosna, gdy mówisz jej o innych dziewczynach.
- Rzetelnie dotrzymuje obietnic.
- Znajduje czas na wspólne hobby.
- Chętnie umawia się z Tobą na spotkania.
- Powierza Ci swoje sekrety.
Pewnie zadajesz sobie pytanie: jak mogę stać się mężczyzną, za którym szaleją dziewczyny? Po prostu bądź sobą. A jeśli masz nieprzepracowane problemy z przeszłości lub trzymają Cię bariery z poprzednich związków, zgłoś się na wizytę u psychologa.
Zakochany facet – objawy zakochania się mężczyzny po 50, 40, 30, 20…
Wiele kobiet ma duże trudności ze zrozumieniem męskich zachowań w związkach. Ze względu na różne szeroko rozpowszechnione mity odnoszą wrażenie, że większość męskiej populacji panicznie boi się zakochać i stroni od związków. Jest to jednak dalekie od prawdy. Co prawda, na początku mężczyzna ukrywa zakochanie, by nie zostać odrzuconym, ale tak naprawdę to panowie też (i to często szybciej) zakochują się od pierwszego wejrzenia.
Zakochaną kobietę łatwo rozpoznać. Jest rozkojarzona, chodzi z głową w chmurach, patrzy słodkimi oczkami, spogląda wzrokiem utkwionym w horyzont, z entuzjazmem podchodzi do życia. A co z mężczyzną? Jakie są męskie objawy zauroczenia? W stanie zauroczenia, niezależnie od wieku panowie są mniej ekspansywni i rzadziej okazują uczucia i emocje. Jednak te odmienne postawy – przejawiające się w odmiennej zdolności do uzewnętrzniania własnych uczuć – nie umykają rozszyfrowaniu ich intencji. W rzeczywistości dobrą wiadomością jest to, że mężczyźni zawsze mogą być bardziej przewidywalni i mniej skomplikowani niż kobiety.
Objawy zakochania u mężczyzn wobec kobiety to:
- stawianie jej na pierwszym miejscu;
- okazywanie dobra i troszczenie się o nią;
- szukania okazji, by być blisko swojej ukochanej przez „zbieg okoliczności”;
- w codziennych zadaniach staranie się ją pozytywnie zaskakiwać;
- dbanie o to, by być jej najlepszym przyjacielem;
- uważne słuchanie i zainteresowanie rozmową;
- spełnianie życzeń;
- komplementowanie;
- plus objawy fizyczne zakochania, które zostały wymienione w paragrafie „objawy zakochania”.
Jak rozmawia ukrywający zakochanie mężczyzna?
Jak mężczyzna ukrywa zakochanie? Cóż, niby przypadkiem pojawia się w tych samych miejscach, niby nie okazuje zazdrości, ale mimochodem próbuje się wiele dowiedzieć o kobiecie i wzbudzić jej zainteresowanie swoją osobą. Zakochany mężczyzna zauważy każdy szczegół, aby pochwalić kobietę. Mówi Ci, że świetnie wyglądasz, że Twój strój jest fajny, że myśli, że jesteś naprawdę mądra i że podobasz mu się taka, jaka jesteś. Staje się świetnym obserwatorem.
Poza tym w rozmowie okazuje nie tylko zainteresowanie szczegółami Twojego życia, ale wymyśla także konkretne określenie na daną kobietę, nadaje jej urocze „przezwisko” lub tworzy wspólne slogany. To jego sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Chce wydobyć z dziewczyny uśmiech, wiedzieć, czy jest zabawny.
W rozmowie duże znaczenie ma także spojrzenie zainteresowanego mężczyzny. Chcesz wiedzieć, czy ukrywa swoje zachowanie? Jego oczy mogą go zdradzić. Kiedy mężczyzna głęboko patrzy Ci w oczy, wręcz zatraca się w Twoim spojrzeniu, ujawnia bardzo silne zachwycenie się Twoją osobą. Obserwuj jego ruchy gałek ocznych, gdy jesteście w obecności innych ludzi. Zwróć uwagę, czy śledzi wzrokiem inne kobiety, jak na Ciebie patrzy, jak często to robi i jak się z Tobą komunikuje.
Sygnały zainteresowania wysyłane przez mężczyzn. Zakochanie powoduje…
Małe gesty również zdradzają, że mężczyzna jest zainteresowany kobietą. Są spontaniczne i nie mogą być wynikiem ukrytego zainteresowania. Na przykład częstotliwość wiadomości i połączeń. Czy on chce rozmawiać z Tobą cały czas przez telefon komórkowy? Czy pisze do Ciebie często? Kiedy mężczyzna jest zakochany, będzie chciał usłyszeć Twój głos i spędzić z Tobą czas. Poszukiwanie dialogu, bycie blisko Ciebie w chwilach wolnych lub trudnych, ciekawość tego, co Cię uszczęśliwia, chęć skracania dystansów. Znajomość Twojego ulubionego serialu lub ulubionego hobby, zdolność do zapamiętywania informacji o Tobie. Są to czasem niedostrzegalne i stałe sygnały, które zdradzają, że mężczyzna jest zakochany.
Od zakochania do miłości – etapy związku. Ile trwa zakochanie?
Zakochanie to pierwsza z pięciu faz rozwoju związku miłosnego wyróżnionych przez polskiego psychologa Bogdana Wojciszke. Trwa dość krótko i daje niezliczone pokłady szczęścia. Tutaj też rodzi się pierwsza składowa związku, czyli namiętność.
Drugi etap to romantyczne początki, które mają miejsce, gdy zakochanie jest odwzajemnione. Ta faza również jej krótka i przez większość czasu towarzyszy jej namiętność. Potem pojawia się zaangażowanie, które daje podstawy utrwalania związku miłosnego.
Trzeci etap to związek kompletny. Pełen emocji i dojrzewania, najbardziej przyjemny i szczęśliwy ze wszystkich faz. Oprócz namiętności, która powoli się osłabia, obecne są inne ważne składowe, które czynią związek kompletnym. Chodzi o intymność i zaangażowanie.
Czwarta i najdłuższa faza to związek przyjacielski. Chociaż wygasa tu namiętność, to obecne jest zaangażowanie, które skłania partnerów do odczuwania satysfakcji ze wspólnie spędzanego czasu. Na tym etapie nie wolno zapominać o podsycaniu ognia intymności, np. przez realizowanie razem pasji.
Piąty faza to związek pusty i jego rozpad. Dochodzi do niej, gdy wygasa intymność, która łączyła partnerów. Relacja staje się bezowocna, nie daje satysfakcji i kończy się rozstaniem.
Niezależnie od tego, w której fazie związku jesteś, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa lub psychologa online. Czy to w ustaleniu tego, co czujesz, czy nauce odwzajemniania uczuć, czy też podsycania intymności. Spotkania mogą odbywać się indywidualnie lub w parze. Terapia par często pozwala rozwinąć głębokie uczucie i zapobiec dojściu do ostatniej fazy związku.
Potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego?
Placówki naszych poradni znajdują się w:
- Warszawie – Sprawdź: Psycholog Warszawa
- Wołominie – Sprawdź: Psycholog Wołomin
Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.