Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogAwizofobia, ornitofobia – lęk przed ptakami – jak sobie radzić?

Awizofobia, ornitofobia – lęk przed ptakami – jak sobie radzić?

Kategorie:
DorosłyDzieckoLęki i nerwice

Awizofobia i ornitofobia to lęk przed ptakami, który może prowadzić do paraliżującego strachu nawet w codziennych sytuacjach.

Przejście wśród stada gołębi jest dla Ciebie tragicznym doświadczeniem? Na samą myśl znalezienia się w kurniku, oblewają Cię poty? Nie wyobrażasz sobie zwiedzania papugarni? Prawdopodobnie cierpisz na awizofobię, znaną też pospolicie pod nazwą ornitofobia. Jest to lęk przed ptakami.

Jako doświadczona poradnia psychologiczna mamy narzędzia i wiedzę, które pomogą Ci przezwyciężyć ten problem. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł i zacznij swoją drogę ku wolności od awizofobii i ornitofobii już dzisiaj!

Spis treści:

Lęk przed ptakami. Czym jest ornitofobia?

Irracjonalny lęk przed gołębiami i innym ptactwem

Jakie są objawy awizofobii?

Skąd się bierze awizofobia? Dzieciństwo i inne przyczyny awizofobii

Walka z awizofobią – jak pokonać lęk przed ptakami?

Jak pomóc dziecku, które ma strach przed kontaktem z ptakami?

Jak wygląda leczenie lęku przed ptakami?

 

Lęk przed ptakami. Czym jest ornitofobia?

awizofobia lęk przed ptakami

Ornitofobia, znana również jako awizofobia, jest rodzajem fobii specyficznej, czyli klasy zaburzeń lękowych, w których osoba cierpiąca na nią odczuwa bardzo intensywny i irracjonalny strach lub lęk przed ptakami.

Powoduje on, że człowiek traci kontrolę nad sobą za każdym razem, gdy znajduje się w pobliżu nawet jednego z tych zwierząt i czuje, że musi uciekać za każdym razem, gdy napotka je na swojej drodze.

Ten strach może być bardzo ograniczający. Często uniemożliwia osobie normalne wykonywanie codziennych czynności. Dla człowieka cierpiącego na ornitofobię spacer, wizyta u znajomego czy zakup czegoś na obiad mogą stać się przykrym przeżyciem, bo na swojej drodze zawsze może spotkać ptaki.

Irracjonalny lęk przed gołębiami i innym ptactwem

Oczywiście istnieją pewne ptaki, które mogą stanowić realne zagrożenie dla człowieka. Na przykład orzeł lub jastrząb. Wtedy odczuwanie strachu na okoliczność przebywania w ich pobliżu lub na sam widok jest naturalną reakcją, ostrzeżeniem, aby zachować bezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do tych sytuacji ornitofobia charakteryzuje się irracjonalnym strachem, który ostrzega osobę przed sytuacją, w której nie ma realnego ryzyka. Częstym wyzwalaczem awizofobii są kurczęta i kury. Jednak w praktyce psychologicznej obserwuje się najwięcej przypadków lęku przed gołębiami. To właśnie te ptaki wyzwalają w ludziach najwięcej obaw.

Jakie są objawy awizofobii?

Co ciekawe, każdy bodziec związany z ptactwem może wywołać objawy ornitofobii. Nie tylko bezpośrednie zetknięcie się z osobnikiem, ale także jego pióra leżące na ziemi czy też widok lecących wysoko ptaków, a nawet same myśli o nich.

Objawy strachu przed ptakami są typowe dla wszystkich fobii specyficznych. Można je podzielić na psychiczne (poznawcze) oraz fizyczne (behawioralne).

Objawy psychiczne obejmują:

  • przytłaczające uczucie niepokoju lub strachu podczas kontaktu z ptakami lub wyobrażania sobie sytuacji przebywania w ich pobliżu;
  • świadomość, że Twój strach lub niepokój są nadmierne, ale nie jesteś w stanie ich kontrolować;
  • poczucie konieczności ucieczki;
  • strach przed utratą kontroli;
  • trudności z koncentracją;
  • myśli o niemożności zaczerpnięcia oddechu.

Objawy fizyczne obejmują takie oznaki jak:

  • bardzo szybkie bicie serca, tachykardia;
  • drżenie ciała;
  • duszność;
  • pocenie się;
  • hiperwentylacja;
  • uczucie dławienia;
  • suchość w ustach;
  • ból w klatce piersiowej lub ucisk;
  • mdłości;
  • zawroty głowy;
  • drętwienie kończyn.

Dodatkowo do objawów awizofobii mogą należeć intensywne reakcje na obrazy, dźwięki lub nawet rozmowy na temat ptaków. Często osoby cierpiące na awizofobię starają się unikać miejsc, gdzie mogą napotkać ptaki, co może prowadzić do ograniczeń w funkcjonowaniu codziennym i społecznym.

Ostateczne skutki tej fobii mogą być różne, jednak najczęstsze to izolacja społeczna, depresja i lęk ogólny. Zrozumienie tego, jak wygląda i jakie ma skutki awizofobia, jest kluczowe dla podjęcia kroków w celu jej przezwyciężenia. Zaleca się skonsultowanie z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby stworzyć plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Skąd się bierze awizofobia? Dzieciństwo i inne przyczyny awizofobii

ornitofobia strach przed ptakami

Fobie mogą rozwinąć się w każdym wieku, chociaż często zaczynają się już u dzieci. Co dokładnie powoduje niektóre lęki, wciąż jest trudne do wytłumaczenia. Ornitofobia, podobnie jak inne specyficzne fobie, zwykle zaczyna się rozwijać w dzieciństwie. Strach ten może powstać u osoby z powodu traumatycznego doświadczenia z ptakami. Na przykład dziecko mogło zostać zaatakowane przez ptaka lub było świadkiem tego, jak ptak atakował inną osobę.

Z drugiej strony na rozwój tego problemu wpływ mają również inne czynniki. Dziecko uczy się przez obserwację. Jeśli więc Twoi rodzice lub ktoś z Twoich bliskich panicznie bał się ptaków, cierpi na ornitofobię, możesz przejąć ten strach od nich. Duży wpływ na odczuwanie lęku ma także nauka. Czasami wystarczy przeczytanie książki, obejrzenie przerażającego filmu lub usłyszenie opowieści o negatywnej lub niebezpiecznej sytuacji z udziałem ptaków, żeby zacząć się ich bać.

Warto również pamiętać, że wszyscy inaczej przetwarzamy strach i niepokój. Niektórzy ludzie mogą się urodzić z tendencją do bycia bardziej niespokojnymi niż inni, z większą skłonnością do odczuwania lęku w niektórych sytuacjach lub kontaktach z określonym bodźcem. Nie można także zapominać o sytuacjach, w których ktoś cierpi na chorobę alergiczną i panicznie boi się ptaków, bo wie, że kontakt z nimi jest zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia.

Walka z awizofobią – jak pokonać lęk przed ptakami?

Jeśli cierpisz na ornitofobię, możesz odczuwać silny niepokój, gdy myślisz o ptakach lub przebywasz w ich pobliżu. Nie warto lekceważyć fobii specyficznych, ponieważ lęki mogą się nasilać i zaburzać normalne funkcjonowanie. Jeśli chcesz lepiej poradzić sobie ze swoim strachem, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Zasady radzenia sobie z ornitofobią

  • Nie wywieraj na sobie presji, aby przezwyciężyć problem. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Jeśli będziesz na siebie naciskać, by na siłę pokonać fobię w bardzo krótkim czasie, skutek tych działań może być odwrotny od zamierzonego.
  • Jeśli Twój lęk jest obezwładniający, pozwól sobie odrzucić plany czy pobyty w miejscu, które wiesz, że spowodują Twoją udrękę. Zanim skorzystasz z profesjonalnej terapii, wykonuj tylko te czynności, w których czujesz się komfortowo. Chroń siebie i swój komfort.
  • Postaraj się dobrze wysypiać i poświęć chwile w ciągu dnia na czynności, które Cię relaksują i sprawiają, że czujesz się dobrze. Relaks i spokój są niezbędne dla zdrowia i w tym czasie mogą być świetnymi sprzymierzeńcami w walce z Twoim problemem.
  • Nie osądzaj siebie ani nie odczuwaj winy, że masz lęki. Strach jest naturalną emocją i wszyscy ludzie go odczuwają. W Twoim przypadku, gdy dotyczy on fobii, pamiętaj, że istnieją profesjonalne metody radzenia sobie z tym problemem.

Bez wątpienia konsultacja ze specjalistą psychologiem to najlepsza decyzja, jaką możesz teraz podjąć. Ten profesjonalista podejmie działania, które pomogą Ci przezwyciężyć problem i odzyskać mniej ograniczone przez fobię życie.

Jak pomóc dziecku, które ma strach przed kontaktem z ptakami?

lęk przed ptakami co robić

Twoje dziecko boi się ptaków? Nie chcesz, by fobia przejęła nad nim kontrolę w dorosłym życiu? Strach przed zwierzętami jest powszechnym lękiem w dzieciństwie, zwłaszcza w wieku od 2 do 4 lat. Wtedy normalne jest, że dzieci uważają niektóre nieszkodliwe zwierzęta za niebezpieczne i groźne, ponieważ wciąż poznają otaczający je świat. Kiedy jednak strach przejmuje kontrolę nad ich zachowaniem, panikują, krzyczą, płaczą, na przykład na widok gołębi, szpaków czy innych ptaków, musisz działać.

Bez względu na przyczynę tego, dlaczego Twoje dziecko boi się ptaków, pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, aby pomóc mu przezwyciężyć ten problem, nie jest unikanie ani ucieczka od miejsc, w których te zwierzęta są obecne. (Parki, lasy, plaże itp.) Być może Twoim celem jest tylko ochrona dziecka, ale jeśli nauczysz go uciekać i nie stawiać czoła swoim lękom, nigdy nie będzie w stanie rozwiązać problemu. Jedną z metod walki z ornitofobią jest właśnie konfrontacja z bodźcami, które powodują strach.

Co jeszcze możesz zrobić, by pomóc dziecku w pokonaniu awizofobii?

  • Nie trać panowania nad sobą i zachowuj się normalnie. Pamiętaj, że jesteś dorosłym człowiekiem i musisz dawać przykład. Z pewnością będziesz świadkiem niekontrolowanego płaczu, napadów złości, a nawet epizodów paniki ze strony Twojego dziecka, gdy znajdzie się w sytuacji, w której odczuwa lęk przed ptakami. W takich przypadkach musisz uzbroić się w cierpliwość i zachowywać zupełnie normalnie. W ten sposób dasz dziecku do zrozumienia, że ​​nie grozi mu niebezpieczeństwo i że ptaki nie zamierzają mu zrobić krzywdy.
  • Okaż dziecku empatię i zrozumienie w obliczu trudnej dla niego sytuacji. Ważne jest, aby Twoje dziecko czuło, że jesteś jego głównym filarem wsparcia, że ​​może mówić Ci o swoich przemyśleniach i emocjach na ten temat bez poczucia zakłopotania, wyśmiewania lub osądzania.
  • Poszukaj pomocy psychologa dziecięcego, który specjalizuje się w leczeniu fobii. Niekiedy rodzicom jest trudno samodzielnie poradzić sobie z lękami dziecka, więc wsparcie specjalisty może okazać się konieczne, zwłaszcza w zaawansowanym stadium fobii.

Jak wygląda leczenie lęku przed ptakami?

grafika ornitofobia

Podobnie jak w przypadku innych fobii, im szybciej osoba z awizofobią skonsultuje się z profesjonalistą, tym mniej problem się pogorszy i tym szybciej będzie mogła zacząć funkcjonować bez lęku.

Leczenie awizofobii może obejmować jedną metodę lub kombinację kilku podejść. Jednym z najważniejszych jest psychoterapia. Ten rodzaj leczenia pomoże Ci lepiej radzić sobie i inaczej reagować na sytuacje, które mogą powodować niepokój lub strach. Możesz nauczyć się pewnych technik radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takich jak oddychanie lub techniki relaksacyjne, których możesz użyć, gdy znajdujesz się w sytuacji wywołującej niepokój.

Dowiesz się również, jak wzorce myślowe i nadmierne lęki wpływają na Twoje emocje i zachowanie. Twój terapeuta będzie z Tobą pracował indywidualnie i pomoże Ci zmienić te przekonania, aby zmienić Twoją reakcję na odczuwany strach. Inną częścią tego procesu terapeutycznego może być terapia ekspozycyjna, którą można również nazwać systematyczną desensytyzacją. Ma na celu zmianę Twoich reakcji na obiekt, którego się boisz, i obejmuje stopniową konfrontację z wywołującym lęk bodźcem. Na przykład Twój terapeuta może zacząć od mówienia o ptakach, oglądania ich zdjęć, a potem zbliżania się do prawdziwego zwierzęcia lub dotykania go.

Jeśli chodzi o leki, to mogą czasami pomóc zmniejszyć uczucie niepokoju lub paniki, które pacjent odczuwa z powodu ornitofobii. Najczęściej są to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które czasami stosuje się w leczeniu lęku. Poza tym lekarz może przepisać środki uspokajające lub beta-blokery, które pomagają przy objawach niepokoju, takich jak przyspieszone bicie serca.

Skonsultuj się z profesjonalistami w naszej poradni

Specyficzną fobię, taką jak ornitofobia, można opanować za pomocą odpowiedniego leczenia. W naszej poradni psychologicznej oferujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta, co pozwala na stworzenie planu leczenia najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb.

Nasz zespół specjalistów posiada bogate doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na różnego rodzaju fobie, co pozwoli na skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie przez proces terapii.

Wykorzystujemy różne metody, takie jak psychoterapia, terapia ekspozycyjna czy medytacja, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych preferencji pacjenta. Nie pozwól, aby strach przed ptakami ograniczał Twoje życie.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, bardzo ważne jest trzymanie się planu leczenia opracowanego z terapeutą. Praca ze specjalistą zdrowia psychicznego może pomóc Ci nauczyć się radzić sobie z awizofobią i żyć bez obaw o spotkanie z ptakami.

Skontaktuj się z nami i rozpocznij drogę do wolności od lęku.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!