Strona głównaBlogFlegmatyk – kto to?

Flegmatyk – kto to?

Autor:
Opublikowano:27.09.2022
Kategorie:
DorosłyDzieckoZwiązki i relacje

Flegmatyk to osoba, która od razu przywołuje pierwsze skojarzenie: lenistwo. Jednak to nie koniec skojarzeń, bo istnieją inne bardzo złe określenia dla tych, którzy mają ten temperament. Zapewne znasz kogoś takiego (a może sam tym kimś jesteś), kto ma wiecznie na wszystko czas, każdą czynność wykonuje powoli i zwleka z wykonywaniem zadań. Czy tym kimś jest właśnie flegmatyk? Sprawdź.

Spis treści:

Flegmatyk kto to jest?

Flegmatyk cechy pozytywne i negatywne

Flegmatyzm w dzieciństwie

Czy jesteś flegmatykiem?

Jak radzić sobie z flegmatykiem w związku?

Jak przezwyciężyć wady flegmatyzmu?

 

Flegmatyk – kto to jest?

flegmatyk kto to

Flegmatyzm to jeden z czterech temperamentów zdefiniowanych w teorii Hipokratesa. Jest związany z równowagą procesów nerwowych, co sprawia, że człowiek flegmatyczny ze spokojem reaguje na każdą sytuację. Nie marnuje energii, nie przejawia wielkich emocji, nie bierze zachwytu nad każdym procesem życiowym. Flegmatyk niezależnie od sytuacji pozostaje w równowadze emocjonalnej i psychicznej. Jest bardzo pracowity i potrafi sumiennie wykonywać swoją pracę. Jednak nie radzi sobie z szybkim podejmowaniem decyzji, mimo że wykazuje dużą wytrwałość w dążeniu do celu.

Przedstawiciel tego temperamentu jest bardzo skryty. Trudno do niego dotrzeć i zrozumieć, co dzieje się w jego duszy. Zamiast wyrażać emocje, skrywa je, przez co jego twarz jest posągowa, a związek jakby pozbawiony uczuć. Flegmatyk jest bardzo spokojny, więc trudno wytrącić go z równowagi. Takie osoby są często wiernymi przyjaciółmi i małżonkami.

Flegmatyk – cechy pozytywne i negatywne

Flegmatyczny temperament ma pozytywne i negatywne cechy jak każdy inny typ.

Pozytywne cechy flegmatyka są bardzo interesujące i korzystne zwłaszcza dla utrzymania dobrych relacji z innymi. Wśród nich można wymienić:

  • spokój: bardzo trudno mu się na kogoś złościć;
  • zrównoważenie: ze spokojem podchodzi do wszystkiego, jego działania są ostrożne;
  • skupienie: łatwo koncentruje się na powierzonych mu czynnościach;
  • uczciwość: stara się być bardzo prawdomówny i przestrzega zasad;
  • umiejętność słuchania innych: to dość rzadka cecha, ale flegmatyk jest dobrym słuchaczem.

Niestety, flegmatyczny temperament nie gwarantuje tylko tych pozytywnych cech. Oczywiście wszystko zależy od rozwoju osobistego każdego człowieka, ale prawda jest taka, że ​​wielu flegmatyków ma też wyraźne wady. Negatywne cechy takiej osoby to:

  • powolność: będąc bardzo spokojnym człowiekiem, flegmatyk ma tendencję do powolnego wykonywania wszystkich czynności;
  • obojętność: skupienie się na działaniach i planowaniu może sprawić, że flegmatyk stanie się niewrażliwy na to, co go otacza;
  • reaktywność: zwykle pozwala innym robić wszystko za niego.

W niektórych przypadkach flegmatycy zbytnio skupiają się na sobie i zapominają o innych, chociaż zazwyczaj kierują się empatią i dobrem drugiego człowieka.

Warto również zwrócić uwagę na bierność, która sprawia, że ​​flegmatyk jest osobą spokojną, ale też jest apatyczny i pozbawiony motywacji. To wpływa na jego relacje rodzinne i miłosne, przyjaźnie, studia, pracę oraz zdrowie ciała i umysłu. Osoba flegmatyczna może spędzić życie poniżej swoich możliwości, jeśli nie jest stymulowana przez innych ludzi. Podczas gdy choleryk staje w obronie danej sprawy, flegmatyk analizuje okoliczności i pyta „Dlaczego ktoś nic z tym nie robi?”.

Flegmatyzm w dzieciństwie

Dzieci z tym temperamentem są spokojne, posłuszne, uporządkowane i zwykle znajdują uznanie u dorosłych ze względu na swoje uległe i niefrasobliwe zachowanie. Nie uprawiają sportu, nie są zbyt rozmowne i lubią spędzać czas na zabawie w samotności. Dziecko flegmatyczne nie lubi nowości i ma silną wolę robienia rzeczy, które go interesują. Ma skłonność do zainteresowań intelektualnych, studiuje pilnie tylko to, co przykuwa jego uwagę.

Takie dzieci dbają o spokój otoczenia. Są bardzo refleksyjne i spostrzegawcze, ale potrafią zbliżyć się do własnej nieśmiałości. Nie mają wielkiej potrzeby wyrażania siebie, więc źle reagują na wyzwania. Mogą wykazywać pesymistyczne zachowanie, które uniemożliwia im stawienie czoła zdrowej konkurencji z obawy, że nie poczują się dobrze, gdy spotka je porażka. Dlatego warto takie dzieci zachęcać w życiu codziennym do podejmowania wyzwań i aktywności, bo wzmacnianie procesu izolacji, może skutkować problemami w wieku dorosłym.

Flegmatyczne dziecko – cechy

Flegmatyczne dziecko w okresie dorastania może oddalić się od rodziców i zerwać kontakt z rówieśnikami. W jego zachowaniu może dominować smutek, a niezdecydowanie i skłonność do wyolbrzymiania trudności sprawiają, że będzie jeszcze chętniej się izolować. Bardzo ważne jest nauczenie flegmatycznego dziecka ustalania priorytetów i pokazanie mu, że nie jest konieczne mówienie „TAK” na wszystko, o co ludzie od niego proszą. Uczenie koncentrowania się na własnych potrzebach zamiast marnowania energii na martwienie się problemami innych jest lekcją patrzenia na własną wolę i pragnienia.

Flegmatycy mają charakter „nieagresywny”, nie tylko uciekają przed konfliktami, ale też często wprowadzają pokój. Są dobrymi słuchaczami i mają wielką empatię dla innych. Jednak ze względu na ich wolniejsze tempo działania są zbyt spokojni. Wprowadzenie ich do działania jest trudne, ponieważ nie reagują dobrze, gdy czują się pod presją. Dlatego często praca z flegmatycznym dzieckiem wymaga skorzystania z pomocy psychologa dziecięcego.

Czy jesteś flegmatykiem?

flegmatyczny

Zastanawiasz się, czy masz flegmatyczny temperament. Przeanalizuj typowe oznaki zachowania takich osób i oceń, czy do Ciebie pasują.

  • Nieśmiałość. Trudno znaleźć flegmatyka tańczącego na stole lub popisującego się na środku parkietu. Dlatego skromność i wstydliwość to Twoje drugie imię. Dzieje się tak, ponieważ przez większość czasu pozostajesz spokojny i zrelaksowany. Nie lubisz przejmować władzy ani być w centrum uwagi.
  • Samotność. Może i masz wspaniałą rodzinę oraz dobre relacje ze znajomymi w pracy, ale zawsze potrzebujesz trochę czasu tylko dla siebie. Lubisz zamknąć się w pokoju i porozmyślać o swoim życiu.
  • Unikanie tłumów. Nie spodoba Ci się niespodziewane przyjęcie urodzinowe w wielkiej sali lub leżenie na plaży wśród setek turystów. Zdecydowanie wolisz spokój, dzikość natury, kameralne imprezy i kolację z dobrymi przyjaciółmi.
  • Chęć niesienia pomocy. Wspieranie innych nie stanowi dla Ciebie problemu. Zawsze masz w sobie chęć współpracy i niesienia pomocy, która może przyczynić się do szczęścia innych ludzi. Uważasz, że potrzeby wielu przeważają nad potrzebami nielicznych.
  • Obowiązkowość. Masz w sobie silne poczucie obowiązku, by postępować właściwie. Przejawia się to na kilka sposobów. Na przykład bierzesz udział w wolontariacie, pomagasz uchodźcom, bezdomnym, chorym. Wierzysz w sprawiedliwszy świat dla wszystkich i nie możesz zrozumieć, dlaczego dochodzi do wojen i niesprawiedliwości.
  • Nie tylko potrafisz współczuć innym, ale też ich wspierasz i chcesz poznać ich najgłębsze, najciemniejsze myśli. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej doświadczyć tego, przez co ktoś przechodzi. Zawsze starasz się zrozumieć doświadczenia drugiego człowieka, żeby móc mu lepiej pomóc.
  • Tendencja do obwiniania się, gdy coś idzie nie tak. Ze względu na dużą empatię, mocniej odczuwasz ból innych ludzi i często masz irracjonalne poczucie winy, że nie możesz im pomóc złagodzić tego bólu.
  • Dostrzeganie szczegółów. Patrzysz na całokształt, ale z zadziwiającą dokładnością dostrzegasz wszystkie szczegóły. Masz w głowie wiele pomysłów i potrafisz wymyślać innowacyjne rozwiązania. Dzieje się tak, ponieważ łatwo Ci przychodzi czytanie między wierszami i dostrzeganie odpowiedniego rozwiązania.
  • Podążanie za autorytetem. Nie dla Ciebie bunt, krzyczenie na pikietach lub bycie przewodnikiem stada. Łamanie zasad jest dla Ciebie strasznie trudne. Wierzysz w autorytet i jego znaczenie, dlatego wolisz postępować tak, jak Ci ktoś nakazuje.
  • Lojalność. Jesteś człowiekiem lojalnym i godnym zaufania. Nie zdradzasz, a jeśli złożysz obietnicę, zawsze jej dotrzymasz.
  • Stawianie innych ponad własnymi potrzebami. Matka, która daje swoim dzieciom najlepsze jedzenie, brat, który pozwala swojej młodszej siostrze wybrać miejsce przy oknie w samochodzie, ojciec, który zamiast kupić sobie nowy telefon, kupuje synowi wymarzony samochodzik. Jesteś jedną z tych osób? Wszystkie te małe rzeczy odnoszą się do flegmatycznego temperamentu. Swoje potrzeby stawiasz na końcu, ponieważ chcesz szczęśliwego i spokojnego świata oraz dobra innych.
  • Nieangażowanie się w konflikty. Nie lubisz kłótni, kłamstwa i sprzeczek. Zawsze wolisz negocjować i mediować, by rozwikłać uciążliwą sytuację.
  • Trudno Ci podjąć decyzję, więc lubisz, gdy ktoś zrobi to za Ciebie. Dzieje się tak, ponieważ nie chcesz kogoś zdenerwować i zależy Ci na emocjonalnym dobrobycie innych.
  • Stałość w uczuciach. Wierzysz w jedną miłość i istnienie bratniej duszy, z którą można spędzić resztę życia. Pragniesz szczególnej więzi i zawsze pracujesz nad swoim związkiem. Jesteś niepoprawnym romantykiem, który skrywa swe uczucia.

Jeśli więcej niż połowa wyżej opisanych cech pasuje do Ciebie, możesz mieć flegmatyczny temperament.

Jak radzić sobie z flegmatykiem w związku?

Stwierdzasz, że daleko Ci do flegmatyka, ale dostrzegasz jego cechy u swojego partnera? Cóż, osoby flegmatyczne, powolne często łączą się z cholerykami. Dzieje się tak, ponieważ cechy obu temperamentów wzajemnie się uzupełniają. Impulsywność choleryka nie przeszkadza flegmatykowi, który jest spokojny i rzadko zostaje zraniony. Flegmatyk jest również niezdecydowany, podziwia naturalną zdolność choleryka do radzenia sobie w różnych sytuacjach i pozwala mu dowodzić.

Zakochany flegmatyk nie okazuje zbyt wielu uczuć, a to zwykle źle wpływa na związek. Dlatego w romantycznej relacji z flegmatykiem, najpierw trzeba będzie pogodzić się z jego negatywnymi skłonnościami i, w miarę możliwości, pomóc mu naprawić te wady. Na przykład, jeśli wymagasz od osoby flegmatycznej stanowczości przy podejmowaniu decyzji, co zamierzacie zrobić w weekend, najprawdopodobniej nie uzyskasz od razu odpowiedzi, bo flegmatycy są niezdecydowani i powolni. Dlatego najlepiej byłoby przyjść do niego z gotowym pomysłem i zapytać, co o nim myśli. Oczywiście, krok po kroku, prosisz go, aby również coś zaproponował, ale pamiętaj, że na początku będzie miał z tym trudności.

Flegmatyczność, powolność – szukanie dobrych stron

Inny przykład można podać w odniesieniu do emocjonalnego chłodu. Flegmatycy nie okazują zbyt wiele uczucia, a to zwykle niszczy związek, ponieważ sprawia, że ​​druga osoba myśli, że nie jest kochana, że ​​nie jest chciana. Warto więc porozmawiać z flegmatykiem i poprosić o to, by okazywał więcej czułości. Możesz zaaranżować romantyczną kolację i wspomnieć, jak miło byłoby, gdyby na drugi dzień czekało na Ciebie pyszne śniadanie. Osoby flegmatyczne potrzebują jasnych wskazówek, które pomogą im wyrażać więcej czułości i ciepła.

Będąc w związku z flegmatykiem, musisz nauczyć się doceniać jego dobre strony. Nie traktuj ich jako wad, a jeśli odbiegają od Twojego spojrzenia na świat, spróbujcie znaleźć szczęśliwy środek. Na przykład flegmatyk zazwyczaj lubi spokojne miejsca na wakacje. Jeśli Ty lubisz spędzać czas aktywnie, musicie znaleźć sposób na wypoczynek, w którym pogodzicie dwie strony medalu. Pamiętaj również, że flegmatycy są bardzo cierpliwi, więc potrzebują czasu, żeby się zestresować. Jednak kiedy to nastąpi, wpadają w złość tak jak wszyscy inni. Dlatego lepiej nie nadużywaj i nie testuj ich cierpliwości. Miej też na uwadze, że osoby flegmatyczne mogą ukrywać opinie na temat czegoś, co przeszkadza im w związku. Dlatego musisz dbać o szczery dialog między Wami, bo inaczej małe irytacje zamienią się później w wielką kulę problemów.

Jak przezwyciężyć wady flegmatyzmu?

flegmatyk cechy

Jeśli jesteś flegmatykiem i wiesz, jakie są Twoje wady, będziesz musiał podjąć wysiłek, żeby je przezwyciężyć. Same chęci nie wystarczą. Niezbędny jest osobisty trud, który musisz włożyć, by zaobserwować zmiany. Flegmatycy często potrzebują pomocy w przezwyciężeniu własnych wad i radzeniu sobie z wymaganiami społeczeństwa. Kiedy pomoc kogoś bliskiego nie wystarcza, warto porozmawiać z psychologiem lub psychologiem online. Specjalista ustali, w czym tkwi problem i znajdzie najlepszy sposób na przezwyciężenie trudności.

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł