Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogGynofobia – lęk przed kobietami – co robić?

Gynofobia – lęk przed kobietami – co robić?

Kategorie:
DorosłyLęki i nerwiceZwiązki i relacje

Gynofobia (lęk przed kobietami) to zjawisko, które choć rzadziej poruszane w środkach masowego przekazu, ma głęboki wpływ na życie wielu osób. Charakteryzując się jako intensywny lęk przed kobietami, może prowadzić do poważnych problemów w interakcjach społecznych.

Gdy tylko zobaczysz kobietę, trzęsą Ci się nogi, serce kołacze i oblewają Cię rumieńce oraz poty. Znasz to? Nawet we śnie nie odważyłbyś się zrobić tego kroku i do niej podejść, ponieważ jesteś na to zbyt nieśmiały. A może to nie nieśmiałość, a obezwładniający lęk? Strach przed byciem znieważonym, wyśmianym i upokorzonym? Jeśli tak się czujesz to prawdopodobnie boisz się kobiet i to tak bardzo, że cierpisz na gynofobię.

Spis treści:

Gynofobia – chorobliwy lęk przed kobietami

Co to jest gynofobia?

Objawy gynofobii u mężczyzn

Czy boję się kobiet? Test na gynofobię

Gynofobia a związki – czy strach przed kobietami wyklucza relacje miłosne?

Jakie są przyczyny gynofobii?

Medialny wizerunek kobiet a przesadny strach przed nimi

Jak pokonać ciągłe unikanie kobiet? Wskazówki

Jak wygląda leczenie lęku przed kobietami? Leczenie gynofobii

 

Gynofobia – chorobliwy lęk przed kobietami

gynofobia co to jest

 

„Nie jestem gejem, nie mam problemu z nawiązywaniem kontaktów z mężczyznami, ale mam trudności z rozmawianiem z kobietami. Po prostu się ich boję. I chociaż to wydaje mi się absurdalne, nie mogę nawet znieść bliskości płci żeńskiej. Trzymam się z dala od sytuacji, w których mógłbym mieć kontakt z jej przedstawicielkami. Co ze mną jest nie tak? Dlaczego tak bardzo boję się kobiet? Piotr (imię zmienione).”

Postawa Piotra, w której dominują intensywny strach i niechęć do kobiet, charakteryzuje gynofobię. Jest to rodzaj fobii specyficznej, która dotyczy nadmiernego, irracjonalnego lęku przed kobietami. Strach, którego doświadczają osoby dotknięte chorobą, jest nieproporcjonalny do rzeczywistego niebezpieczeństwa, które im grozi. Mężczyźni, którzy doświadczają takiego lęku, są przerażeni obecnością kobiet w otoczeniu lub samą myślą o ich dotykaniu. Po prostu panicznie boją się kontaktu z paniami.

Gynofobii nie należy mylić z mizoginią, czyli nienawiścią, pogardą, wrogością lub uprzedzeniem wobec przedstawicielek płci żeńskiej. Ta druga postawa jest szkodliwa nawet dla otoczenia. Natomiast gynofobia jest oparta na strachu i wiąże się z reakcją lękową.

Co to jest gynofobia?

Gynofobia to specyficzny rodzaj lęku, który dotyka jednostki w obliczu kontaktu z kobietami lub myśli o nich. Choć termin ten może brzmieć dla niektórych obco, problem jest rzeczywisty i dotyka wielu ludzi. Termin „gynofobia” pochodzi z języka greckiego, gdzie „gyne” oznacza kobietę, a „phobos” strach.

W odróżnieniu od powszechnych uprzedzeń czy stereotypów dotyczących płci, gynofobia to paraliżujący lęk, który wpływa na zdolność jednostki do normalnego funkcjonowania w towarzystwie kobiet. Gynofobia ma swoje korzenie w traumatycznych doświadczeniach, głęboko zakorzenionych obawach lub wychowaniu, które kształtowało negatywne postrzeganie kobiet. Zrozumienie i rozpoznanie tego lęku jest kluczem do poszukiwania skutecznej pomocy i wsparcia.

Objawy gynofobii u mężczyzn

Mężczyźni cierpiący na to zaburzenie doświadczają ogromnego niepokoju lub paniki po prostu patrząc na kobietę. Mają również objawy fizyczne, takie jak szybkie bicie serca lub obfite pocenie się dłoni. Ponieważ jest to specyficzna fobia, stan ten wykazuje objawy podobne do lęku i ataków paniki.

Pierwsze objawy gynofobii

 • Intensywny strach, wstręt lub przerażenie na widok kobiet lub na samą myśl o nich.
 • Fizyczne objawy paniki, takie jak pocenie się, biegunka, nudności, tachykardia, zawroty głowy, rumieńce na twarzy, ból brzucha, a nawet omdlenia.
 • Zwiększony niepokój, gdy dochodzi do spotkania z kobietą lub uczestniczenia w sytuacji wymagającej interakcji z nią.
 • Unikanie sytuacji, które mogą doprowadzić do kontaktu z kobietą.

Inne objawy gynofobii

 • Zrozumienie irracjonalności swojego strachu, ale niezdolność do kontrolowania objawów.
 • Kryzysy lękowe, które nasilają się, gdy nawiązuje się kontakt z kobietami.
 • Trudności w wykonywaniu codziennych zadań i upośledzenie w relacjach społecznych.
 • Niska samoocena i poczucie własnej wartości.
 • Strach przed odrzuceniem.
 • Problemy w komunikowaniu się z kobietami.
 • Poczucie niższości u przedstawicielek płci żeńskiej.

Wielu dotkniętych chorobą mężczyzn na ​​sam widok kobiety czerwieni się i poci, nawet nie zamieniwszy z nią słowa. Jednocześnie dochodzi do zawstydzenia, gdy kobieta zauważa te fizyczne reakcje.

Czy boję się kobiet? Test na gynofobię

Zastanawiasz się, czy cierpisz na gynofobię. Rozwiąż poniższy test, odpowiadając na pytania TAK lub NIE.

 1. Odczuwasz intensywny, irracjonalny lęk przed zobaczeniem lub myśleniem o kobietach.
 2. Gdy masz kontakt z kobietami, doświadczasz fizycznych objawów takich jak pocenie się, biegunka, nudności, szybkie bicie serca, czerwienienie się na twarzy, karku itp.
 3. Trudno przychodzi Ci nawiązywanie kontaktów z kobietami.
 4. Na samą myśl o byciu w związku z kobietą, oblewają Cię poty.
 5. Boisz się współżycia z kobietą.
 6. Czujesz nienawiść lub niechęć do kobiet w rodzinie, np. matki i sióstr lub współpracowniczek.
 7. W dzieciństwie miałeś napady złości, płaczu lub odmawiałeś pozostania z matką.
 8. Rozumiesz, że Twój strach przed płcią przeciwną jest bez znaczenia, ale nie masz możliwości kontrolowania go.

Udzielenie odpowiedzi na TAK na co najmniej 5 twierdzeń, może oznaczać, że cierpisz na gynofobię. Aby uzyskać rzetelną diagnozę, skonsultuj się z psychologiem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, z większą dokładnością ustali, co Ci dolega.

Gynofobia a związki – czy strach przed kobietami wyklucza relacje miłosne?

lęk przed kobietami

W zasadzie osoby dotknięte chorobą obawiają się, że nie będą w stanie stawić czoła wymaganiom kobiet i porównaniom z innymi mężczyznami w najróżniejszych dziedzinach życia. Ostatecznie ten strach sięga tak daleko, że są bardziej skłonni zrezygnować z kontaktu z ukochaną osobą niż ryzykować odrzuceniem.

Bliskość seksualna często przeraża mężczyznę, który cierpi na gynofobię. Pojawiają się pewne negatywne przekonania i strach przed odrzuceniem seksualnym, a co za tym idzie lęk przed nawiązaniem relacji miłosnej. Na przykład wielu mężczyzn w kontakcie z kobietami ma następujące myśli:

 • Będzie się ze mnie śmiać lub da mi kosza!
 • Zawstydzę się do szpiku kości!
 • Zarumienię się podczas rozmowy, będą się jąkać i wyjdę na idiotę.
 • Nie mam u niej szans. Zresztą nie wiedziałbym, co jej powiedzieć.
 • Jestem zbyt nieatrakcyjny dla tej kobiety.
 • Mój brak doświadczenia seksualnego sprawia, że ​​jestem porażką. Nigdy nie byłbym w stanie zadowolić jej w łóżku.

U większości mężczyzn objawy wspomnianego zaburzenia lękowego są tym silniejsze, im ładniejsza wydaje im się kobieta, do której chcieliby się zbliżyć i poznać. W konsekwencji swoich zachowań osoby dotknięte gynofobią stają się coraz bardziej niepewne siebie, tracą wszelką spontaniczność i coraz bardziej się wycofują z życia społecznego. W związku z tym nie każdy zagorzały kawaler jest nim, bo ma takie przekonania. Wielu mężczyzn dotkniętych chorobą cierpi z powodu konsekwencji swojej fobii już w młodym wieku. Są sami, bo wydają się nie interesować płcią przeciwną. Mają też tendencję do odreagowywania swoich fobii, na przykład podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub sięgania po alkohol dla odwagi.

Jeśli gynofobik już żyje z kobietą w związku, to relacja jest przede wszystkim jej zasługą, a mniej jego inicjatywą. On sam często ma skłonność do silnej zazdrości, która jest wyrazem jego nadmiernego strachu przed utratą ukochanej osoby. Nawet jeśli brzmi to paradoksalnie, to wielu „kobieciarzy” faktycznie cierpi na gynofobię. Potrzebują licznych związków jako potwierdzenia swojej wartości, ale ostatecznie wycofują się raz po raz z obawy, że nie spełnią oczekiwań seksualnych lub życiowych wymagań swojej partnerki.

Jakie są przyczyny gynofobii?

Skąd dokładnie bierze się gynofobia? Zrozumienie jej przyczyn jest pierwszym krokiem na drodze do wyzdrowienia. Zasadniczo ludzie boją się rzeczy, w których brakuje im pozytywnych doświadczeń. Na przykład, jeśli masz patologiczny lęk przed psami, być może kiedyś ugryzł Cię pies i teraz boisz się tych zwierząt. Po części to samo dotyczy mężczyzn z wyraźną gynofobią. Traumatyczne doświadczenia, zranienie lub inne złe przeżycia mogą budzić strach przed płcią przeciwną.

Dlaczego można bać się kobiet?

Trudno jest dokładnie powiedzieć, co powoduje, że kobieta jest postrzegana jako zagrożenie fizyczne lub emocjonalne przez mężczyznę. W dużej mierze mogą przyczynić się do tego następujące czynniki.

 • Bolesne doświadczenia z kobietami: bycie ofiarą przemocy psychicznej, fizycznej lub emocjonalnej, zaniedbania ze strony matki, napaści fizycznej lub gwałtu popełnionego przez kobietę.
 • Brak kontaktu z płcią przeciwną w okresie dojrzewania, spowodowany nieśmiałością, brakiem zainteresowania interakcjami społecznymi lub brakiem popędu seksualnego. W rezultacie dotknięty chorobą mężczyzna nie ma niezbędnych pozytywnych doświadczeń z kobietami. Jeśli chce to zrobić później, strach staje się już zbyt silny.
 • Niska samoocena. Mężczyzna uważa się za osobę o mniejszej wartości niż kobiety, z którą nawiązuje relację i panicznie boi się odrzucenia.
 • Ograniczające przekonania na temat kobiet, na przykład, że ​​wszystkie są złe, chcą wykorzystać faceta i nie mają dobrych intencji.
 • Poważne prześladowania ze strony kobiet (np. w szkole) lub druzgocące odrzucenie przez ukochaną.
 • Poczucie bycia gorszym od kobiet w tym samym wieku z powodu braku doświadczenia seksualnego.
 • Kwestie genetyczne: rodzice lub bliscy krewni z tą samą chorobą.
 • Choroby psychiczne (schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa), inne fobie, zaburzenia lękowe.

Ponadto można zauważyć, że to szczególnie nieśmiali mężczyźni mają patologiczny lęk przed kobietami. Głównie dlatego, że każdy, kto na ogół woli trzymać się z dala od innych i jest ostrożny w kontaktach z ludźmi, tym bardziej boi się płci przeciwnej.

Medialny wizerunek kobiet a przesadny strach przed nimi

strach przed kobietami

Dużą winą za budzenie wśród mężczyzn irracjonalnego strachu przed kobietami obarcza się świat mediów. W Internecie, w filmach, w gazetach, w mediach społecznościowych – w zasadzie wszędzie na co dzień otrzymujemy przeważnie całkowicie błędny obraz zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż ten wizerunek może się dobrze sprzedawać, nie odpowiada rzeczywistości. Dlatego jest jedną z innych przyczyn strachu przed zbliżaniem się do kobiet.

Bardzo często przedstawiane są następujące wzorce do naśladowania:

 • mężczyzna powinien unikać wszelkich oznak słabości;
 • kobieta musi być adorowana przez faceta i nie dawać nic od siebie;
 • mężczyzna musi ponieść wszystkie koszty związane z byciem w związku z kobietą;
 • tylko bohater, facet piękny, elokwentny i bogaty budzi zainteresowanie płci przeciwnej;
 • mężczyzna musi być niezwykle atrakcyjny, by się podobać;
 • silne kobiety są uzależnione od kariery;
 • samodzielna kobieta nie chce związku.

Nic więc dziwnego, że wielu mężczyzn czuje się przytłoczonych i gorszych od kobiet. Wolą trzymać się od nich z daleka lub w najlepszym razie zgrywać ich dobrego przyjaciela. Nie uważają się za „bohaterów”, więc boją się podejmować interakcji z przedstawicielkami płci przeciwnej. Jeśli do tego czują się mało wartościowi, nieatrakcyjni lub nie odnoszą sukcesów zawodowych, mogą cierpieć z powodu strachu przed atrakcyjnymi, silnymi kobietami.

Wielu mężczyzn boi się kobiet właśnie dlatego, że postrzegają siebie jako nieudaczników. Zamiast zgrywać silnego bohatera i mieć bardzo dominującą osobowość, są wrażliwi, czuli i spokojni. Czują się zatem zagrożeni w swojej roli wobec kobiet, które są silniejsze od nich. Paraliżuje ich strach, że mogliby zostać „zjedzeni” przez taką niewiastę i dlatego wolą trzymać się od niej z daleka. Ten lęk potęgują nie tylko przekazy medialne, ale i złe doświadczenia z dzieciństwa (np. autorytarna matka) lub poprzednich związków (o ile takie były).

Jak pokonać ciągłe unikanie kobiet? Wskazówki

Pierwszym krokiem jest nauczenie się rozpoznawania i akceptowania swojego strachu. Musisz zrozumieć, czym jest i skąd bierze się Twój lęk. Potem możesz wdrożyć powolne rozwiązania, które ułatwią Ci wychodzenie ze swojej strefy komfortu i pokonanie gynofobii.

Pokonanie gynofobii:

 • Konfrontacja ze strachem może pomóc go przezwyciężyć. Zacznij od małych, osiągalnych celów. Każdy mały sukces doda Ci pewności siebie i pomoże stawić czoła większym wyzwaniom.
 • Udaj się do miejsc, gdzie można spotkać płeć żeńską. Centra miast, kawiarnie, galerie handlowe, a w nich sklepy z butami, drogerie, transport publiczny. Postaraj się znosić fizyczną obecność kobiet tak długo, jak to możliwe.
 • Nawiązuj kontakt wzrokowy i uśmiechaj się do kobiet spotkanych w sklepie, w pracy, w tramwaju itp.
 • Znajdź sobie hobby, w którym będziesz miał kontakt z przedstawicielkami płci pięknej, np. kurs jogi, nauka języka obcego lub zapisz się do grupy wycieczkowej, by wybierać się na wspólne podróże w większym gronie.
 • Patrz na siebie pozytywnie i dostrzegaj własne mocne strony, świętuj małe sukcesy i dodaj sobie odwagi.
 • Ustal realistyczne oczekiwania i uświadom sobie, że nie każdy kontakt z kobietą czy randka muszą być udane. Odrzucenia są również częścią życia i niekoniecznie oznaczają osobistą porażkę.
 • Ćwicz umiejętności konwersacji i komunikacji niewerbalnej, np. poprzez odgrywanie ról lub czytanie książek na ten temat.
 • Rozmawiaj z kobietami, które obsługują kasę podczas zakupów w supermarkecie, są ekspedientkami w sklepie mięsnym, fryzjerkami itp. Przełamuj komunikacyjną barierę.
 • Pozbądź się nierealistycznych przekonań na temat ról płciowych i stereotypów. Musisz zdać sobie sprawę, że kobiety są tylko ludźmi z mocnymi i słabymi stronami.

Pamiętaj, że zasługujesz na to, by być kochanym i szanowanym. To powinno być Twoim podstawowym założeniem w każdej interakcji.

Jak wygląda leczenie lęku przed kobietami? Leczenie gynofobii

gynofobia leczenie gynofobii

Jeśli gynofobia bardzo ciąży na życiu, w tym na kwestiach prywatnych i zawodowych osób dotkniętych chorobą, istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy terapeutycznej.  Podobnie jak w przypadku innych fobii, aby leczyć lęk przed kobietami, musisz znaleźć źródło problemu, usunąć te uczucia i leczyć je. Do tego nie ma jednej ścieżki, którą trzeba podążać. Przede wszystkim musisz zgłosić się do psychologa, wyjaśnić, co czujesz i postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Celem terapii jest wzmocnienie poczucia własnej wartości i nauka akceptacji swoich słabości. Do tego wykorzystuje się techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, doradztwo, stopniową ekspozycję na wyzwalający strach bodziec, a w poważnych przypadkach także leki. Uważa się, że fobia minęła, gdy irracjonalny strach przed kobietami zmienia się w „normalne” uczucie strachu, nutę zdrowej adrenaliny.

W rzeczywistości pojawienie się lęku przed kobietami nie jest u mężczyzn rzadkością i może wynikać z różnych powodów. Warto pamiętać, że nie jesteś sam i że istnieje pomoc oraz wsparcie w przezwyciężaniu odczuwanych objawów. Terapia może pomóc Ci stać się bardziej pewnym siebie w kontaktach z kobietami i prowadzić satysfakcjonujące życie. Wystarczy, że skonsultujesz się z doświadczonym terapeutą. A jeśli obawiasz się wizyty u kobiety, pamiętaj, że w zespole specjalizacyjnym w naszych poradniach znajdziesz także mężczyzn lub możesz umówić się na wizytę online.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!