Strona głównaBlogHumor – jak poprawić komuś humor?

Humor – jak poprawić komuś humor?

Autor:
Opublikowano:08.12.2022
Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZdrowie i dietaZwiązki i relacje

Zmęczenie, frustracja, stres, przykrość… Człowiek codziennie mierzy się z sytuacjami, które mogą zepsuć jego nastrój. Jeszcze gorsza jest sytuacja, kiedy ktoś obok nas jest smutny, płacze, martwi się czymś, jest mu przykro. Co możesz zrobić, by mógł poczuć się lepiej? Sprawdź, jak poprawić komuś humor i zadbać również o swoje samopoczucie.

Spis treści:

Czym jest humor?

Jakie znaczenie w życiu ma dobry humor?

Czy można mieć zły dzień?

Jak poprawić sobie nastrój w życiu codziennym?

Jak poprawić sobie humor?

Ktoś bliski jest smutny: jak poprawić humor chłopakowi, dziewczynie itp.?

Dlaczego warto poprawić samopoczucie sobie lub komuś innemu?

Utrata humoru – kiedy szukać pomocy psychologa?

 

Czym jest humor?

humor jak sobie poprawić

Humor to umiejętność dostrzegania, doceniania lub wyrażania tego, co sprawia, że ​​mięśnie twarzy kurczą się w wyniku entuzjastycznego wrażenia. Tego, co powoduje radość, zadowolenie, satysfakcję, śmiech lub rozbawienie. Ten łańcuch wydarzeń nie jest osiągany tylko za pomocą żartu lub anegdoty. Może to być wyrażenie, skojarzenie, gra słów, flirt, czynność, a nawet wyraz twarzy lub ruch ciała.

Z psychologicznego punktu widzenia proces humor można podzielić na cztery zasadnicze elementy.

  1. Kontekst społeczny. Udowodniono, że częściej się śmiejemy, gdy jesteśmy w towarzystwie niż samotnie. Kiedy robimy to sami, zwykle humor poprawia jakieś wspomnienie lub obraz. Społeczny kontekst może pojawić się w każdej sytuacji: z przyjaciółmi, znajomymi, a nawet nieznajomymi.
  2. Proces poznawczo-percepcyjny. Aby wytworzyć dobry humor, osoba musi przetwarzać informacje i bawić się pomysłami w kreatywny sposób, wywołując komiczną reakcję. Główne cechy, które prowadzą do poprawy humoru to zaskoczenie i niezwykłość.
  3. Reakcja emocjonalna. Dostrzeżenie bodźca humorystycznego wywołuje przyjemną reakcję, która daje pozytywne uczucia i poprawia nastrój. Ponadto, wraz z charakterystycznymi odczuciami subiektywnymi, tej emocji towarzyszą zmiany biochemiczne w mózgu, układzie nerwowym i hormonalnym, w tym w wielu różnych cząsteczkach, takich jak neuroprzekaźniki. Zmiany te mają również dodatkowy pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, trawienny i odpornościowy.
  4. Wokalne wyrażenie dobrego humoru. Oczywiście śmiech lub uśmiech są ekspresyjnymi składnikami tej reakcji. Przy niskim natężeniu pojawia się lekki uśmiech, a wraz ze wzrostem intensywności dobrego humoru przechodzi w śmiech.

Jakie znaczenie w życiu ma dobry humor?

Humor, uśmiechy i śmiech dają poczucie dobrego samopoczucia. Ono zaś wpływa na wszystkie dziedziny życia. Relacje z innymi, praca, nauka, doświadczenia życiowe, zdrowie psychiczne, motywacja i poczucie własnej wartości. Humor ma wpływ na postrzeganie wszystkich tych czynników i sposób, w jaki wchodzisz z nimi w interakcje.

Kiedy jesteś w złym humorze, nie masz ochoty z nikim rozmawiać, prawda? Możesz mieć negatywne myśli o sobie, brakuje Ci motywacji do ukończenia projektu, niegrzecznie odpowiadasz na zadane pytanie i nie zdajesz sobie z tego sprawy. Czasami walczysz o pełne wykorzystanie swojego potencjału w pracy lub na studiach, a kiedy to się nie udaje, tracisz radość z tego, co robisz. Złe samopoczucie również przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Negatywne myśli, niepokój, drażliwość, brak pewności siebie i panika to niektóre objawy złego nastroju, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do wystąpienia depresji i lęku.

Dobry humor ułatwia komunikację, daje lepsze relacje, pozwala dostrzec piękno rzeczywistości, zrozumieć i nadać sens doświadczeniom. Sprzyja również rozwojowi pozytywnych emocji społecznych i optymizmowi na co dzień. Działa jak dobry bodziec w osobistym spełnieniu.

Humor, uśmiech i śmiech to doskonałe mechanizmy, które można wykorzystać do utrzymania dobrego samopoczucia lub przywrócenia zdrowia. Dziś poczucie humoru uważane jest za w pełni pożądane i zdrowe. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, kiedy ma się gorszy dzień i jak uniknąć negatywnego wpływu złych doświadczeń na życie.

Czy można mieć zły dzień?

Istnieje niewypowiedziana zasada w naszym społeczeństwie, że trzeba być zawsze w dobrym nastroju. Ludzie odrzucają oznaki smutku, a kiedy spotykają kogoś ze spuszczoną głową, zastanawiają się, jak mogą mu pomóc albo ignorują go, bo przecież nie ma znaczenia, jak źle ktoś się czuje. Odczuwanie smutku, złości, frustracji, zniechęcenia i żalu jest nieuniknione. Tak przebiega życie i nic dziwnego, że Tobie lub komuś innemu przydarza się zły dzień.

Kiedy mowa o „dbaniu o dobry humor, lepszy nastrój”, nie chodzi o to, że nigdy nie wolno Ci odczuwać słabości, mieć gorszego dnia. Ważna jest raczej świadomość, że można podjąć pewne działania, by wnieść więcej radości i jakości życia do codzienności. Jeśli rozstałeś się z ukochaną osobą, oblałeś egzamin, nie udało Ci się zdobyć wymarzonej pracy lub pokłóciłeś się z kimś bliskim, pozwól sobie poczuć negatywne emocje, które wynikają z tych sytuacji. Udawanie, że nie istnieją lub natychmiastowe wskoczenie w „manię radości” może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Niektórzy ludzie są w stanie wkroczyć do akcji i szybko radzą sobie ze złą sytuacją. Inni potrzebują więcej czasu na przetrawienie tego, co się stało. Bez względu na to, czy należysz do kategorii pierwszej, czy drugiej, nie zmuszaj się do bycia kimś innym. Nie uciekaj od uczuć i emocji. Masz prawo być od czasu do czasu smutny, zły lub przygnębiony. Problem zaczyna się, gdy te emocje goszczą w Twoim życiu na stałe, ponieważ mogą przejąć kontrolę nad Twoim samopoczuciem i stymulować pogorszenie stanu zdrowia psychicznego. Wtedy zgłoś się po pomoc do psychologa.

Zwykła utrata humoru nie jest czymś „nienormalnym”. Możesz jednak wykorzystać produktywne doświadczenia i pomnożyć pozytywne emocje, by z dnia na dzień poczuć się lepiej.

Jak poprawić sobie nastrój w życiu codziennym?

jak poprawić sobie humor

Nauka panowania nad emocjami, a co za tym idzie, nad swoim nastrojem, to nie tylko osobista odpowiedzialność każdego człowieka, ale także strategia, by jak najlepiej przejść przez życie. Kiedy masz zdrowe podejście do swoich uczuć i znasz najskuteczniejsze sposoby ich wyrażania, automatycznie masz wszystkie niezbędne narzędzia, które pomogą Ci stawić czoła najróżniejszym życiowym doświadczeniom.

Wszystko zaczyna się od zrozumienia, że ​​możesz podjąć kroki, by poprawić swój nastrój i utrzymać ten pozytywny stan emocjonalny. Od tego punktu wyjścia możesz pozytywnie postrzegać swoje problemy, co jest niezbędne do ich rozwiązania. W takim razie zapoznaj się z dziesięcioma poradami psychologów, które poprawią Ci nastrój w codziennym życiu!

Naucz się obserwować swoje emocje, by określić, kiedy są najbardziej intensywne i co wyzwala Twoje reakcje emocjonalne. Wszyscy mamy „słabości”, takie jak trudności z mówieniem na określony temat, radzenie sobie z określonym typem osobowości lub stawianie czoła sytuacji.

  1. Poznaj swoje emocje.

Zwróć uwagę na siebie. Rozumiejąc i poznając siebie, będziesz mógł rozwinąć zdrowsze reakcje. Może się okazać, że masz w sobie nierozwiązane problemy, które wymagają uwagi i to one wpływają na Twój zły nastrój.

  1. Rób fajne rzeczy.

Każdy potrzebuje chwil wytchnienia w codziennym życiu, nawet jeśli są one krótkie. Może to być oglądanie filmu lub serialu, gra w kręgle z przyjaciółmi, spacer po lesie i czytanie dobrej książki. Niezależnie od zajęć rekreacyjnych, które dają Ci to przyjemne uczucie dobrego samopoczucia, znajdź na nie czas w swoim harmonogramie.

  1. Ustal zdrowe granice.

Czy masz zwyczaj brania na siebie problemów innych ludzi? Czy masz trudności z rozpoznaniem tego, co dotyczy Ciebie, a co innych? Musisz chronić swoją integralność emocjonalną. Do tego niezbędne jest wyznaczanie zdrowych granic. Oznacza to, że nie należy rzucać się na oślep w cudze problemy i nie pozwalać ludziom nadużywać swojej dobrej woli. Nie musisz odmawiać pomocy innym, ale raczej miej świadomość tego, jak daleko możesz się posunąć bez przeciążania swojego dobrego stanu emocjonalnego.

  1. Naucz się odpoczywać.

Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu odpocząć i naładować akumulatory. W zależności od stylu życia możesz potrzebować dłuższych lub krótszych okresów odpoczynku. Nie ignoruj ​​sygnałów płynących z ciała i umysłu. Kiedy potrzebujesz czasu na regenerację, odpocznij.

  1. Miej obok siebie wsparcie.

Sieć wsparcia składa się z zaufanych osób, takich jak bliscy przyjaciele i rodzina. To ludzie, którzy pomogą Ci, gdy będziesz mieć problem, przekażą wiedzę, która pomoże Ci w życiu i będą dbać o Twój dobry humor na co dzień.

  1. Skoncentruj się na swoich mocnych stronach.

Czy zwykle skupiasz się na tym, co dobre, czy na tym, co złe? Kiedy zaczniesz oddalać się od wad i zaczniesz dostrzegać swoje mocne strony, zobaczysz, że takie podejście ma niesamowity wpływ na Twój nastrój. Zapisz swoje zalety i osiągnięcia, by zawsze mieć pod ręką przypomnienie o swoim prawdziwym potencjale.

  1. Skup się na teraźniejszości.

Może to zabrzmieć banalnie, ale decyzje i działania możesz podejmować tylko teraz. Utknięcie w przeszłości prowadzi do ciągłego stanu udręki, a zbytnie myślenie o przyszłości może wywołać niepokój. To, co minęło, nie może zostać zmienione i chociaż możesz robić plany, nigdy nie wiesz, czy zmaterializują się one w pożądany sposób. Dlatego najważniejszą rzeczą jest dać z siebie wszystko już dziś. Teraz. Już.

  1. Od razu rozwiązuj konflikty.

Życie w zawieszeniu nie jest niczym dobrym. Staraj się od razu rozwiązywać konflikty, gdy tylko się pojawią. Zawsze bazując na dialogu i szacunku do drugiego człowieka. Nie ma powodu, by obawiać się konfrontacji, jeśli masz pozytywne nastawienie do ich rozwiązywania.

  1. Wykonuj techniki relaksacyjne.

Joga, medytacja, trening uważności, wdzięczność, głębokie oddychanie i pisanie o swoich uczuciach to kilka technik relaksacyjnych, które możesz włączyć do swojego codziennego życia. Mają zdolność uspokajania umysłu i serca, przedłużają uczucie dobrego samopoczucia emocjonalnego.

  1. Skuś się na czarny humor.

Zamiast dostrzegać wszędzie negatywne aspekty czegoś, co nie idzie po Twojej myśli, zacznij obracać to w czarny humor. To metoda przedstawiania w humorystyczny sposób rzeczy, które z pozoru mogą nie wydawać się śmieszne.

Jak poprawić sobie humor?

Od rana chodzisz nadąsany? Czujesz, że wstałeś lewą nogą i nie masz na nic ochoty. Mimo wszystko zrób coś na poprawę humoru, bo nie ma sensu tracić dnia na zły nastrój. Co możesz dla siebie zrobić, aby szybko poprawić sobie humor? Oto kilka propozycji.

  • Zmobilizuj organizm do działania. Idź na siłownię, pobiegaj, wykonaj w domu kilka podstawowych ćwiczeń rozciągających.
  • Ugotuj sobie coś pysznego.
  • Posprzątaj mieszkanie.
  • Porozmawiaj z przyjacielem lub zadzwoń do kogoś, z kim nie rozmawiałeś od dłuższego czasu.
  • Spędź czas z rodziną lub ukochanym zwierzakiem.
  • Przytul się do kogoś.
  • Wypisz na kartce swoje mocne strony i pozytywne cechy. Zobacz, jak dużo ich jest!
  • Przeglądaj stare zdjęcia z dzieciństwa, na których byłeś roześmianym i szczęśliwym dzieckiem.
  • Posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj ciekawą książkę.
  • Możesz poprawić sobie humor oglądając śmieszny film.
  • Zrób dobry uczynek, pomóż w czymś innemu człowiekowi.
  • Obejrzyj dobry kabaret.
  • Zapal zapachową świeczkę.
  • Wypij zieloną herbatę.
  • Zrób sobie relaksującą kąpiel lub weź długi prysznic.
  • Ubierz się ładnie, zrób sobie makijaż, spryskaj ciało ulubionymi perfumami.
  • Idź do restauracji na obiad, na kawę i ciastko do kawiarni.
  • Wybierz się na basen, do SPA, na masaż.
  • Skorzystaj z wizyty u fryzjera lub kosmetyczki.
  • Kup kwiaty i postaw je w domu.
  • Wyjdź na spacer w słoneczny dzień.

Tak naprawdę możesz zrobić dla siebie wszystko, co czujesz, że będziesz śpiewać „od rana mam dobry humor, do przechodniów na ulicy śmieję się”. W zasadzie tę piosenkę Majki Jeżowskiej możesz dodać do swojej playlisty i słuchać jej zawsze, gdy tracisz dobry nastrój.

Ktoś bliski jest smutny: jak poprawić humor chłopakowi, dziewczynie itp.?

poprawić humor chłopakowi

Najlepszym sposobem na poprawę humoru dla przyjaciela, chłopaka, dziewczyny, siostry, brata itp. jest Twoja obecność. Po prostu bądź w złych chwilach. Trzymaj za rękę, przytul, pociesz. Dzięki możliwości rozmowy bliska osoba może czuć się mniej samotna i przytłoczona swoimi myślami oraz emocjami. Twoje wsparcie jest najlepszym, co możesz dla kogoś zrobić w chwilach smutku.

W jaki sposób możesz przywrócić dobre poczucie humoru bliskiej osoby? Jak poprawić humor chłopakowi lub dziewczynie?

  • Zrób coś nieoczekiwanego, zaskakującego. Każda zmiana, jeśli jest pozytywna, może stanowić sposób na uszczęśliwienie kogoś. Na przykład: kolacja, zostawiona gdzieś kartka z motywującymi frazami, zwykły cukierek podrzucony do torebki, masaż pleców w stresujący dzień. Za każdym razem, gdy robisz coś dla innej osoby, pokazujesz, że zależy Ci na jej osobistej satysfakcji. Dlatego od czasu do czasu staraj się zadowolić tych, których lubisz.
  • Pochwal, zmotywuj. Innym sposobem zaskoczenia jest komplement. Może to dotyczyć ubioru danej osoby, jej ciekawej opinii, nowej fryzury, nastawienia lub sposobu, w jaki prowadzi swoje życie. Zasadniczo ludzie nie potrafią jasno pokazać podziwu, jaki odczuwają dla innych. Ale bądź pewien, że otrzymanie nieoczekiwanego komplementu będzie satysfakcjonujące i poprawi komuś humor.
  • Podziel się sekretem, swoim życiem. Zawsze mów bliskim o swoich działaniach, światopoglądach, o tym, co wydarzyło się w ciągu tygodnia lub miesięcy. Dziel się intymnymi szczegółami swojego życia z tymi, którzy Twoim zdaniem są dla Ciebie ważni.
  • Zaproś kogoś na kawę, dobry obiad, kolację. To świetny sposób na oderwanie się od rutyny, zwolnienia tempa i cieszenia się czasem dla siebie. Do tego możesz poprowadzić rozmowę tak, by była zabawna, powspominać coś przyjemnego, opowiedzieć coś wesołego na poprawę humoru. Może jakiś kawał? Każdy pomysł jest dobry!
  • Chcesz poprawić humor chłopakowi, dziewczynie? Zrób prezent. Może się to wydawać banalne lub niepotrzebne, ale wręczanie nawet małego podarunku jest czymś bardzo tradycyjnym i lubianym przez każdego. Fakt, że niekoniecznie jest to prezent z jakiejś okazji, również zaskakuje i jest powodem do radości.

Jak uszczęśliwić kogoś na odległość? Zadzwoń do tej osoby, porozmawiaj z nią. Możesz wykorzystać wideo czat. Prześlij miłą wiadomość SMS. Pomyśl również o wysłaniu jakiegoś drobnego upominku. Może bon na masaż? Albo kwiaty przekazane pocztą kwiatową? Tak niewiele potrzeba, by wywołać uśmiech na czyjejś twarzy.

Dlaczego warto poprawić samopoczucie sobie lub komuś innemu?

jak poprawić komuś humor

Dobry humor, śmiech i uśmiech:

  • sprzyjają przepływowi dobrej interakcji z innymi;
  • wywołują szacunek w grupie;
  • są integralną częścią skutecznej komunikacji;
  • pomagają utrzymać dobre relacje w związku;
  • mogą wywołać pozytywne wrażenia na kimś obcym;
  • sprawiają, że każdy dzień staje się jeszcze lepszy i piękniejszy;
  • dobrze wpływają na zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne.

Utrata humoru – kiedy szukać pomocy psychologa?

Jeśli budzisz się każdego dnia, czując się źle i masz wrażenie, że smutek przejmuje kontrolę nad Twoimi dniami, ważne jest, by porozmawiać z terapeutą. Przedłużający się brak humoru, zły nastrój, utrata zainteresowania codziennością i inne przykre odczucia są jasnym sygnałem, że w Twoim życiu potrzebna jest interwencja kogoś z zewnątrz.

Psycholog, psycholog online jest specjalistą, który wysłucha Cię i opracuje indywidualne postępowanie w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Pamiętaj, że szukanie profesjonalnej pomocy może przynieść pozytywne zmiany w Twoim życiu i nie jest powodem do wstydu.

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł