Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak zapomnieć o kimś z kim nie można być?

Jak zapomnieć o kimś z kim nie można być?

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

Kochać i być kochanym – miłość to piękne i jedno z najlepszych uczuć, jakie istnieją. Jednak czasami ten stan jest znacznie bardziej skomplikowany. Zwłaszcza gdy uczucia są nieodwzajemnione, powodują cierpienie, niepewność, utratę poczucia własnej wartości. Nieważne, czy obiekt Twoich uczuć po prostu nie jest Tobą zainteresowany, czy pozostaje w relacji z kimś innym lub istnieje jeszcze inna przeszkoda. Zapominanie o kimś, z kim nie można być jest trudne, ale możliwe. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź!

Spis treści:

Czym jest miłość w psychologii?

Jak zapomnieć o kimś, kogo się kocha?  Powody nieszczęśliwej miłości

Jak rozpoznać, że nie można z kimś być?

Jak zapomnieć o kimś ważnym? Znajdź miłość do siebie

Jak zapomnieć o kimś z kim nie można być? 5 wskazówek

Jak przestać myśleć o kimś? Porady na co dzień

Chcesz zapomnieć o kimś i nie możesz? Pomoże Ci psycholog!

Ile czasu zajmuje zapomnienie o kimś, kogo się kocha?

 

Czym jest miłość w psychologii?

zapomnieć o kimś z kim nie można być

Uważa się, że miłość to fuzja trzech postaw: namiętności, intymności i zaangażowania.

 • Namiętność, pasja: przywiązanie fizyczne, pociąg seksualny, potrzeba dotykania i czucia ciała drugiej osoby.
 • Intymność: wykracza poza podstawowe zaufanie, sięgając do intymnych zwierzeń. W relacji nie ma strachu przed osądem lub odrzuceniem. Wymaga akceptacji drugiego człowieka takim, jakim jest.
 • Zaangażowanie: chęć bycia z drugą osobą pomimo wszelkich przeszkód. Rozwijanie relacji i zachowywanie bliskości.

Kiedy brakuje tych elementów, trudno mówić o prawdziwej miłości, czy też związku. A na pewno nie ma ich, gdy miłość jest nieodwzajemniona.

Jak zapomnieć o kimś, kogo się kocha? Powody nieszczęśliwej miłości

Nie mogę z nią / z nim być, bo… Tutaj może pojawić się mnóstwo różnych sytuacji, w których uczucie pozostaje nieodwzajemnione albo na przeszkodzie stają różne wydarzenia życiowe.

Najczęstsze powody tego, że nie można być z kimś, kogo obdarza się uczuciem to na przykład:

 • jednostronna miłość – nieodwzajemnianie jej przez drugą stronę;
 • relacja czysto przyjacielska z jednej strony, brak zainteresowania seksualnego;
 • pozostawanie drugiej osoby w związku;
 • duża różnica wieku;
 • relacje niemożliwe do istnienia pod względem moralnym i prawnym (np. niepełnoletniego ucznia liceum z nauczycielką);
 • duża odległość miejsc zamieszkania.

Jak rozpoznać, że nie można z kimś być?

jak zapomnieć o kimś ważnym

W niektórych przypadkach oznaki nieodwzajemnionej miłości są oczywiste, w innych niejednoznaczne, a w niektórych nieistniejące. Identyfikacja tego, że ktoś odrzuca Twoje uczucia, może być trudna, ale istnieją pewne oznaki, które mogą pomóc Ci to rozpoznać.

 • Brak równowagi emocjonalnej: czujesz wielką miłość, ale jednocześnie wiesz, że druga strona nie reaguje w ten sam sposób.
 • Nieproporcjonalna inwestycja: robisz wszystko, by zdobyć tę drugą osobę, ale ona nie wykazuje takiego samego zainteresowania.
 • Brak wzajemności: ukochana osoba nie odwzajemnia okazywania uczuć, uwagi i troski.
 • Niedostępność emocjonalna: osoba nie jest otwarta na związek lub wyraźnie pokazuje, że nie chce być z Tobą związana w relacji romantyczniej.
 • Ciągłe cierpienie: odczuwasz smutek, udrękę i frustrację w związku z tą sytuacją, co wpływa na jakość Twojego życia.
 • Brak aprobaty społecznej: bliskie osoby widzą i mówią Ci, że ta relacja nie miałaby prawa bytu z powodu poważnych konsekwencji prawnych lub moralnych.

Jak zapomnieć o kimś ważnym? Znajdź miłość do siebie

W chwilach nieudanych związków i nieodwzajemnionej miłości poczucie własnej wartości często spada. Ludzie w takich sytuacjach czują się całkowicie ubezwłasnowolnieni, pozbawieni swoich zalet i nieatrakcyjni. Też tak masz? To musi się skończyć! Odkryj swoje mocne strony, ustal, co w sobie lubisz i podziwiasz. Kiedy zaczniesz skupiać się na sobie, będzie Ci łatwiej. Trzeba kochać siebie „za to, kim się jest”.

Jeśli jest Ci trudno poradzić sobie z tym samodzielnie, możesz skorzystać z sesji terapeutycznych z psychologiem. Z pomocą profesjonalisty wyszkolonego, aby pomóc Ci poznać siebie, lepiej zrozumiesz, jakie są Twoje cechy. Nauczysz się doceniania siebie i otworzysz swoje serce i umysł na nową miłość.

Pamiętaj: wszystko przemija. Prawdopodobnie ból tego, że nie możesz z kimś być, wydaje się teraz nie mieć końca, ale tak nie jest. Nie pozwól, aby ta frustracja stała się centrum Twojego życia i determinowała Twoje nieszczęście. Na świecie są miliony ludzi i na pewno znajdziesz kogoś, kogo pokochasz i kto odwzajemni to uczucie.

Jak zapomnieć o kimś z kim nie można być? 5 wskazówek

Zapominanie o kimś, z kim nie można być nie będzie łatwe, ale przyniesie oczekiwaną ulgę. Skorzystaj z tego przewodnika dotyczącego tego, jak szybko o kimś zapomnieć i uwolnić się od udręki niespełnionej miłości.

 1. Uznaj i potwierdź swoje uczucia. Ważne jest, aby pozwolić sobie odczuwać swoje emocje i uznać, że są one istotne. Nie próbuj zaprzeczać ani tłumić swoich uczuć, ponieważ może to prowadzić do nagromadzenia negatywnych emocji, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne.
 2. Szukaj wsparcia społecznego. Dziel się swoimi emocjami z przyjaciółmi lub rodziną. To może pomóc Ci poradzić sobie z nieodwzajemnioną miłością. Porozmawianie z kimś może dodać otuchy i pomóc spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.
 3. Praktykuj samoakceptację. Ważne jest, aby pamiętać, że niepowodzenie w miłości nie jest odzwierciedleniem Twojej samooceny ani osobistej wartości. Docenianie siebie może pomóc Ci poradzić sobie z odrzuceniem i pozwolić skupić się na sobie i swoich potrzebach.
 4. Ucz się z doświadczenia. Nie zawsze związek jest receptą na szczęście. Twoja wolność może być okazją do poznania siebie i swoich potrzeb emocjonalnych. Pomocne może być zastanowienie się nad tym, czego szukasz w związku oraz jakie są Twoje granice i pragnienia.
 5. Poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli doświadczasz poważnych trudności w radzeniu sobie z tym, że nie możesz zapomnieć o kimś, z kim nie możesz być, pomocne może być zwrócenie się o pomoc do specjalisty, takiego jak psycholog lub psychoterapeuta. Dzięki pomocy ekspertów lepiej zrozumiesz swoje emocje i nauczysz się opracowywać skuteczne strategie radzenia sobie w nieprzyjemnych sytuacjach.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

Jak przestać myśleć o kimś? Porady na co dzień

chcę zapomnieć o kimś

Chcesz zapomnieć o kimś, z kim nie możesz być? Zadbaj o to, by Twoja codzienność była na tyle atrakcyjna, że nie będziesz mieć czasu na rozmyślanie o niespełnionej miłości. Oto kilka sposobów, które możesz wykorzystać:

 • przebywaj w miejscach, które lubisz i z osobami, na które możesz liczyć;
 • zmień otoczenie, wyjedź na krótszy lub dłuższy urlop;
 • rób rzeczy, które lubisz i które sprawiają Ci przyjemność;
 • eksperymentuj z nowymi zajęciami, np. kurs gotowania, sport, taniec;
 • wyjdź z domu na spacer – ruch na świeżym powietrzu poprawia nastrój;
 • rozważ praktykę jogi lub medytacji, które wyciszają i pozwalają poukładać sobie myśli;
 • rób plany na przyszłość;
 • otwórz się na poznawanie nowych ludzi.

Chcesz zapomnieć o kimś i nie możesz? Pomoże Ci psycholog!

„Patrycja przez lata potajemnie kochała Maćka. Poznała go na uniwersytecie, gdzie razem studiowali, i od tego czasu poczuła do niego silny pociąg. Był zabawny, przystojny, inteligentny i miły, a ona nie mogła przestać o nim myśleć. Ale niestety, chłopak nie czuł do niej tego samego. Dziewczyna kilka razy próbowała się do niego zbliżyć, ale zawsze otrzymywała w zamian tylko przyjaźń. Myślała, że ​​odczytuje mieszane sygnały, bo Maciek był uprzejmy i uczynny, co ją dezorientowało i frustrowało. Nie mogła zrozumieć, dlaczego nie widział, jak bardzo go kocha.

Z każdym dniem zakochiwała się jeszcze bardziej, ale ból nieodwzajemnionej miłości też rósł. Próbowała ukryć swoje uczucia, lecz często było to trudne. Przyłapała się na tym, że patrzy na niego załzawionymi oczami i wyobraża sobie, jak by to było, gdyby on czuł do niej to samo. Cały czas wierzyła, że ​​pewnego dnia mężczyzna zda sobie sprawę z jej wyjątkowej miłości. Jednak czas mijał i nic takiego się nie wydarzyło. Patrycja zdała sobie sprawę, że może on nie jest dla niej odpowiedni. Zaczęła więc otwierać swoje serce na nowe znajomości i możliwości. Jednak nie mogła zapomnieć o swojej nieodwzajemnionej miłości. Postanowiła zwrócić się o pomoc do psychologa. Podczas sesji terapeutycznych zaczęła lepiej rozumieć swoje uczucia i odnajdywać zdrowe sposoby radzenia sobie z niekomfortową dla niej sytuacją.

Dziewczyna dobrze się czuła, mając przy sobie kogoś, z kim mogła dzielić swoje emocje, bez obawy, że zostanie odrzucona. Zdała sobie sprawę, że musi skupić się na sobie, zamiast próbować zmusić kogoś do odwzajemniania uczuć. Zaczęła skupiać się na sobie, na swoich marzeniach i pragnieniach. Walczyła o znalezienie szczęścia w innych obszarach swojego życia, takich jak kariera i hobby. Ostatecznie nauczyła się, że miłość jest podróżą samopoznania i nie traciła nadziei na znalezienie w przyszłości prawdziwego i odwzajemnionego związku”.

Chcesz zapomnieć o kimś, z kim nie możesz być? Znajdujesz się w podobnej sytuacji jak Patrycja?

Odważ się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Co może dla Ciebie zrobić psycholog? Swoim doświadczeniem w terapii indywidualnej może pomóc Ci w procesie zrozumienia, zaakceptowania i przezwyciężenia tej trudnej emocjonalnie sytuacji. Nauczysz się wyrażać swoje emocje, identyfikować negatywne wzorce myślenia i opracować zdrowe strategie radzenia sobie z nieodwzajemnioną miłością. Pamiętaj, że pamięć jest bezpośrednio związana z emocjami, więc uczucia miłości nie są tak łatwe do wymazania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wspomnienia pozostaną na długo, jednak z czasem człowiek może przestać mieć w sobie uczucia, którymi obdarzał kogoś wcześniej.

Ile czasu zajmuje zapomnienie o kimś, kogo się kocha?

jak przestać myśleć o kimś

Trudno jest ustalić konkretny czas, kiedy uczucia mijają. Każdy przeżywa ten proces w inny sposób, a to wpływa na sposób radzenia sobie z przeżywaną chwilą. Niektórzy ludzie nadal kochają nawet po wielu latach. Innym udaje się zapomnieć w krótszym czasie. Na pewno terapia u psychologa pomaga szybciej zapanować nad swoimi emocjami i lepiej poradzić sobie ze swoimi uczuciami.

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!