Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogMiłość platoniczna co to jest?

Miłość platoniczna co to jest?

Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Kochanie i bycie kochanym jest jednym z najlepszych uczuć, jakie istnieją. Jednak może stać się znacznie bardziej skomplikowane, gdy nie jest odwzajemnione, powoduje cierpienie, utratę poczucia własnej wartości i niepewność. Jednym z rodzajów miłości nieodwzajemnionej jest miłość platoniczna, nieosiągalna, niemożliwa lub wyidealizowana. Czy platoniczny związek ma szanse? Czy w ogóle istnieje? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Miłość platoniczna jednostronna relacja

Skąd się wzięła koncepcja miłości platonicznej?

Miłość platoniczna współcześnie

Rodzaje miłości platonicznej

Platoniczna miłość znaczenie, platoniczna relacja

Nieodwzajemniona miłość platoniczna ma swoje objawy

Miłość platoniczna nieodwzajemniona – jak sobie poradzić?

 

Miłość platoniczna jednostronna relacja

miłość platoniczna co to jest

Definicją miłości platonicznej określamy uczucie do osoby, z którą związek i bliższa relacja nigdy nie dochodzą do skutku. Odnosi się do rodzaju miłości, której nie masz, za którą tęsknisz, która jest poza zasięgiem. Miłość platoniczna jednostronna to takie uczucie, którym obdarza się idola, człowieka, z którym nie ma się kontaktu, już oddanego innej osobie lub po prostu, o którym wiadomo, że nie jest Tobą zainteresowany. Współcześnie pojęciem miłości platonicznej określamy miłość, uczucie, które nie zbliża lub nie jest wystarczająco blisko drugiego człowieka, nie angażuje dwóch osób, nie ma nic wspólnego z dotykiem. Jest przekonaniem stworzonym z idealizacji, a także z fantazji, których przedmiotem miłości jest człowiek doskonały, bez skazy i mający w sobie wszelkie dobre cechy.

Platona miłość, choć częstsza w okresie dojrzewania, może się zdarzyć w każdym wieku. Platoniczna miłość zazwyczaj zaczyna się od wielkiego podziwu. Tak więc obiekt tej miłości jest zwykle ubóstwiany, wymarzony, wyśniony, ponieważ jest to uczucie, które przeżywa się tylko w złudzeniu. Psychologowie tłumaczą też, że w wielu przypadkach cechy, które ludzie chcą mieć, podziwiają u swoich bliskich, jakby to było poszukiwanie w drugim tego, czego brakuje im w sobie.

Miłość nieodwzajemniona jest częścią życia wielu ludzi. W dobie cyfryzacji jest to bardzo powszechna sytuacja. Poznajesz kogoś przez Internet i zakochujesz się w wyidealizowanej postaci, z którą nigdy się nie spotykasz. Wysoka częstotliwość takich sytuacji nie ułatwia radzenia sobie z wydarzeniem, wręcz przeciwnie. Kiedy druga osoba nie odczuwa takiej samej miłości jak Ty i nie ma takiego samego pragnienia nawiązania związku, frustracja jest pierwszym uczuciem, które zaczyna przejmować nad Tobą kontrolę.

Skąd się wzięła koncepcja miłości platonicznej?

miłość platoniczna historia

Historia miłości platonicznej

Pojęciem platonicznej miłości zajął się Platon. Aby zrozumieć, co grecki filozof chciał przekazać, warto zwrócić się do dzieła, w którym najlepiej opisuje ten temat. Jest nim „Uczta”. Książka ma taki tytuł, ponieważ dialog odbywa się dosłownie na „biesiadzie”, gdzie kilku gości dyskutuje na temat miłości i przedstawia swoje opinie. Tłumaczenie „uczta” jest jednak mylące, ponieważ oryginalna grecka nazwa to „Symposium”. Odnosiła się ona do rodzaju spotkania w starożytnych Atenach, które nie obejmowało spożywania jedzenia, a jedynie napojów. W tych „sympozjach” goście pili, rozmawiali i bawili się w towarzystwie kurtyzan, które podgrzewały seksualnie otoczenie. Był też co najmniej jeden flecista, który grał w tle, a zgromadzeni przekazywali sobie z ust do ust kieliszki do wina, czasem ozdobione erotycznymi obrazami. Nie wiadomo na pewno, czy dochodziło do stosunków seksualnych podczas tych wydarzeń, ale pewne jest, że atmosfera była spokojna, a jednocześnie erotyczna.

„Uczta” Platona różni się jednak nieco od prawdziwych sympozjów jego czasów. W tym dziele uczestnicy postanawiają nie pić tego dnia za dużo, flecista zostaje odesłany, nie ma kurtyzan, a rozmowa nie jest spontaniczna, bo każdy musi wygłosić przemówienie na ustalony wcześniej temat, czyli miłość. I tu pojawia się wyjaśnienie, w którym miłość platoniczna ma energię napędzaną cały czas przez Erosa, we wszystkich dziedzinach życia, a zatem nigdy nie przestałaby być erotyczna. Obejmuje więc cielesne połączenie, stosunek płciowy i nie ma nic wspólnego z powszechnym poglądem wytworzonym przez romantyzm, że byłaby to miłość pozostająca tylko w „świecie idei”. W tym rozumieniu miłością platońską jest pragnienie kochanków do poszukiwania piękna i wiedzy, w którym poprawiają sobie nawzajem dusze poprzez filozofię.

Miłość platoniczna współcześnie

Miłość platoniczna ma w sobie doskonałość, która występuje tylko w świecie idei, a nie w świecie rzeczywistym. Ważną jej cechą jest właśnie możliwość wszechmocy, jaką ma podmiot, który ją tworzy. Współcześnie miłość platoniczna pozbawiona jest cielesnych połączeń. Platon jeszcze nie wiedział, że dzisiaj będziemy mieli świat wirtualny, który stanie się symulatorem tego rodzaju idealizacji, fantazji, upodobań, wyimaginowanej wymiany znaków. Wszystko to sprzyja zapoczątkowaniu i trwaniu miłości w świecie idei, potęgowanym przez pewien lęk przed związkami. Dochodzi do zdystansowania uczuć i przywiązania do wyimaginowanego obiektu. Platoniczna relacja zyskuje przestrzeń do rozwoju.

Miłość platoniczna występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak na ogół częściej jest kojarzona z paniami, ponieważ wciąż istnieje, choćby nieświadome, przekonanie, że to mężczyzna powinien szukać kobiety i o nią zabiegać. Ona zaś często czeka na zainteresowanie, podczas gdy on aktywnie poszukuje potwierdzenia swojej miłości. W tym ciągłym oczekiwaniu kobieta tworzy platoniczną miłość. Mimo to niezależnie od płci takie uczucie może dotknąć osób w każdym wieku. Częściej oczywiście dosięga tych z wycofaną postawą w życiu, mniej proaktywnych w sferze uczuciowej i nieśmiałych.

Rodzaje miłości platonicznej

rodzaje miłości platonicznej

W starożytnej Grecji istniały trzy rodzaje miłości:

  • agape, która jest bezwarunkowa, reprezentuje absolutne zaangażowanie i wierność, a według chrześcijaństwa pochodzi tylko od Boga do ludzi;
  • philos, którą oddajesz rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom;
  • eros, która występuje między parami, ale wykracza daleko poza romantyzm.

Ale, czy wiesz, że rzeczywistości miłość platoniczna ma różne oblicza? Nie tylko dotyczy nieszczęśliwego uczucia.

Jakie są rodzaje platonicznej miłości?

  • Miłość platoniczna nieodwzajemniona: spotykana bardzo często i w podstawowym, współczesnym znaczeniu rozumiana jako nieszczęśliwie ulokowane uczucia. Najczęściej dotyczy nastolatków. Miłość platoniczna na przykład nie jest obca dziewczętom mającym skłonność do zakochiwania się w swoich idolach oraz chłopcom, którzy zakochują się w swoich nauczycielkach czy koleżankach ze starszych klas. Takie zachowania odbijają się na ich codzienności, bo nieodwzajemnione uczucie staje się powodem do zaniedbań szkolnych i domowych obowiązków. W konsekwencji może prowadzić do spadku nastroju, depresji i zachowań autodestrukcyjnych.
  • Miłość rodzicielska: również jest odpowiednikiem miłości platonicznej, ale tej czystej, bez podtekstów erotycznych i popędu seksualnego. Kieruje się silną przyjaźnią, dobrem, altruizmem. Może dotyczyć nie tylko relacji rodzic-dziecko, ale także innych członków rodziny, m.in. dziadka, babci, rodzeństwa.
  • Miłość na odległość: to rodzaj uczucia, który wiąże się po części ze światem wirtualnych randek, ale nie tylko. Może to być uczucie do kogoś poznanego na wakacjach w obcym kraju, na studiach, konferencji w innym mieście itp. Relacja ta nie przyjmuje fizyczności, a jedynie silną więź, w której osoby wiedzą, że mogą na siebie liczyć, ale tylko na gruncie emocjonalnym i duchowym. Wiedzą, że gdzieś tam jest ktoś, z kim można porozmawiać, kto wysłucha, doradzi, pożartuje, ale setki lub tysiące kilometrów dzielą od kontaktu fizycznego. W takich sytuacjach miłość platoniczna staje się niekiedy powodem frustracji i rozdrażnienia z powodu niemocy spełnienia innych potrzeb.
  • Miłość platoniczna stała: miłość dojrzała, jest kolejnym rodzajem miłości platonicznej, dotyczy trwałej relacji, w tym związku małżeńskiego, w którym nie ma mowy o zbliżeniu fizycznym. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Jeżeli jest to świadoma decyzja dwojga partnerów, taka relacja platoniczna ma szanse przetrwać długie lata. Jednak w sytuacji, gdy dotyczy ona tylko jednej osoby, a druga nie podziela tego podejścia, dochodzi do konfliktów i poważnych problemów w związku.

Platoniczna miłość znaczenie, platoniczna relacja

platoniczna miłość znaczenie

Wbrew pozorom znaczenie platonicznej miłości w życiu każdego człowieka jest bardzo ważne, zwłaszcza na gruncie niepodsyconym erotyzmem. Jednak w tym kontekście platoniczna miłość różni się od miłości romantycznej, ponieważ relacje te są lepiej znane jako przyjaźń. Brakuje tutaj intymnego związku seksualnego, a pojawia się silna więź duchowa, miłość duchowa i emocjonalna. Ważne jest zrozumienie, wsparcie i czyste dobro. W tym przypadku miłość platoniczna towarzyszy dobremu samopoczuciu, ponieważ wsparcie społeczne odgrywa dużą rolę w dobrostanie psychicznym.

W przypadku relacji platonicznej ważne jest, aby zrozumieć, że utrzymywanie zdrowych stosunków obejmuje wsparcie i znajomość wzajemnych ograniczeń. Istnieją tysiące powodów, dla których motyw platonicznej miłości pojawia się w życiu wielu osób i pozostaje w nim na stałe. Najczęściej są one związane ze wsparciem, które przynosi wiele korzyści. Sama świadomość, że jest ktoś, na kogo zawsze można liczyć, pozytywnie wpływa na odporność, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia lęków i depresji.

Nieodwzajemniona miłość platoniczna ma swoje objawy

Podobnie jak miłość cielesna (fizyczna), macierzyńska i inne rodzaje miłości, platoniczne uczucie ma również kilka bardzo charakterystycznych znaków i symptomów. Wśród nich można wyróżnić pięć najważniejszych zachowań obserwowanych u osób zakochanych bez wzajemności.

  1. Nagłe zainteresowanie – kiedy patrzysz na osobę, nagle pojawia się zainteresowanie nią, nawet nie wiedząc o tym, a nawet widząc ją po raz pierwszy. I chociaż nic nie wiesz o tej osobie, uważasz ją za niesamowitą, interesującą i nieskazitelną.
  2. Niemal obsesyjne myśli – w każdej chwili łapiesz się na myśleniu o osobie, prawie wszystkie okoliczności sprzyjają pamiętaniu o niej. To wszystko sprawia, że myśli o obiekcie uczuć stają się niemal obsesyjne. (idea miłości)
  3. Potrzeba bycia zauważonym – z czasem zaczynasz odczuwać pewną potrzebę bycia zauważonym przez drugą osobę. Chociaż często brakuje Ci odwagi do podejścia i porozmawiania z nią, to uczucie jest tak silne, że masz ochotę pojawiać się w miejscach, w których ona jest. Tylko po to, by zostać zauważonym.
  4. Początek braku nadziei – w przypadku uczucia platonicznego między dwojgiem obcych sobie ludzi zbliżenie prawie nigdy się nie zdarza. W ten sposób rzadko dochodzi do tego, by relacja ewoluowała bez wzajemności. Zazwyczaj miłość platoniczną kończy brak zainteresowania, urok znika, a zakochany bez wzajemności człowiek zaczyna odpuszczać.  Chociaż zawsze istnieje nadzieja „co by było, gdyby się udało”. I to właśnie te sytuacje zwykle motywują osobę do dalszego kultywowania tej miłości bez wzajemności.
  5. Koniec relacji platonicznej – ta miłość zwykle przemija z taką samą szybkością, z jaką się pojawia. Odchodzi bez widocznego wyjaśnienia i zanim zdasz sobie z tego sprawę, zaczynasz szukać innego obiektu uczuć, z nadzieją na stworzenie czegoś rzeczywistego.

Miłość platoniczna nieodwzajemniona – jak sobie poradzić?

relacja platoniczna co to jest

Oczywiście w przypadku miłości platonicznej, która bazuje na wzajemnym wsparciu i czystej przyjaźni, nie ma podstaw, by z nią w jakikolwiek sposób walczyć. Jednak współcześnie częściej to uczucie kojarzone jest z czymś nieszczęśliwym. Wówczas poradzenie sobie z wewnętrzną frustracją jest jedynym sposobem na przezwyciężenie nieodwzajemnionej miłości. W tym celu należy pamiętać, że istnieje tysiąc powodów, dla których człowiek może się zakochać w innym, tak samo jak istnieją powody, dla których nie potrafi odwzajemnić uczuć.

Nieodwzajemniona platoniczna miłość

„Darzę miłością platoniczną od lat mojego kolegę z pracy, nauczyciela, szefową, matkę mojej przyjaciółki, kasjerkę w osiedlowym sklepie itp.” Co wtedy? Musisz zrozumieć, że to, że ktoś Cię nie lubi, nie kocha, nie okazuje Ci żadnego zainteresowania, nie reaguje na Twoje zaczepki itp., nie jest Twoją winą. Nie oznacza też, że masz duże wady ani tego, że nie można Cię pokochać. Po prostu Twoje cechy nie są zgodne z tym, czego szuka druga osoba. Być może ten człowiek jest już w innej relacji i nie jest w stanie odwzajemnić Twoich uczuć.

Uwierz w siebie i zrozum, że możesz pokochać kogoś innego i tym razem stworzyć prawdziwą relację, wyższy rodzaj miłości. Spróbuj odrzucić wspomnienia i przywiązania do starej miłości, abyś mógł być gotowy na nowy związek. Uciekaj od sytuacji, które przypominają Ci o ukochanej osobie, staraj się specjalnie nie pojawiać w tych samych miejscach, spotykaj się z przyjaciółmi i różnymi ludźmi, odwróć uwagę od myśli od tej osoby i żyj własnym życiem.

Zobacz również: Rozstanie – jak poradzić sobie z rozstaniem?

W przypadku relacji platonicznej i nieodwzajemnionej miłości poczucie własnej wartości często spada. Musisz z tym skończyć! Spróbuj odkryć, co w sobie podziwiasz. Ten proces samopoznania można przeprowadzić na sesjach terapeutycznych z psychologiem lub psychologiem online. Jest on specjalistą, który pomoże Ci w poznaniu siebie i Twoich cech. Nauczysz się doceniać siebie i przygotujesz się do życia w nowej miłości, tym razem nieplatonicznej.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!