Strona głównaBlogPodświadomość, programowanie podświadomości – jak przekonać podświadomość?

Podświadomość, programowanie podświadomości – jak przekonać podświadomość?

Autor:
Opublikowano:17.03.2023
Kategorie:
DorosłyRozwój osobisty

Podświadomość… Dużo o niej wszędzie mowy, prawda? Ale czy wiesz, czym jest podświadomość? Jak działa i jaka jest jej moc? Nie?! Czas to zmienić. Dowiedz się, jak działa ten model umysłu i jak możesz na niego wpłynąć.

Spis treści:

Świadomy umysł – czym jest?

Czym jest podświadomość?

Pozytywne myślenie, czyli jak działa podświadomość?

W świadomości istnieje podświadomość – ciekawy eksperyment

Jak wejść w podświadomość?

Relaksacja, hipnoza lub wizualizacja – techniki wpływania na podświadomość

Jak spełnić marzenia dzięki swojej podświadomości?

 

Świadomy umysł – czym jest?

podświadomość co to

Współcześnie często słyszy się, jak ludzie mówią, że są „świadomi”: kogoś, czegoś, siebie. Powielają to podejście zwłaszcza, gdy mają na myśli, że znają lub rozumieją określoną sytuację. W obszarze psychologii terminem „świadomość” zajął się między innymi Freud. Ustalił, że w tym obrębie umysłu znajdują się informacje, które jednostka postrzega w rzeczywistości. Z kolei angielski filozof Manfred Frank twierdził, że świadomość reprezentuje samoświadomość, ponieważ trzeba zrozumieć, że coś się wie. Brzmi jak masło maślane? Spójrz na to inaczej. Samoświadomość poprzedza refleksję, czyli najpierw musisz zastanowić się nad sobą, by móc zrozumieć coś innego.

W rzeczywistości świadomy umysł można porównać do edytora tekstu. Jest decydentem w codziennych zadaniach. Wysyła sygnały do podświadomości, aby wykonały określone zadania. Obserwuje, jak wykonują je podświadome programy, a następnie decyduje, co jeszcze należy zrobić.

Szacuje się, że świadomy umysł ma udział w zaledwie kilku procentach procesu myślowego. To, co postrzega jako wiarę, nie jest dokładnie tym, w co wierzy podświadomość. Jego wyjątkową cechą jest to, że może on szybko ocenić, co jest dobre, a co złe, czego część podświadoma nie potrafi. Świadomy umysł decyduje, jakie informacje powinny być przechowywane w mózgu, a jakie nie, przynajmniej na pewnym poziomie.

Czym jest podświadomość? Potęga podświadomości

Słowo podświadomość jest używane w psychologii do określenia tego, co znajduje się poza świadomością. Najsłynniejszym badaczem tego obszaru był Irlandczyk Joseph Murphy, autor bestsellera „Potęga podświadomości”. Książka jest niezbędnym przewodnikiem samopomocy, który uczy, że można zmienić swoje życie, zmieniając sposób myślenia. Posługuje się rewolucyjnymi technikami i koncepcją podświadomości. Naprawdę warto ją mieć pod ręką i często do niej sięgać.

Podświadomość jest jak twardy dysk komputera. Zawiera wszystkie nasze:

  • wspomnienia;
  • nawyki;
  • przekonania;
  • cechy;
  • obraz siebie.

Dodatkowo ta część umysłu kontroluje autonomiczne funkcje organizmu. Jest zarówno repozytorium informacji, jak i wykonawcą zadań. Zawiera również tzw. instrukcje dla czynności, o których nie musisz świadomie myśleć, takie jak utrzymywanie bicia serca lub oddychanie. Uważa się, że funkcją podświadomości jest filtrowanie informacji pomiędzy umysłem świadomym tak, by mógł skupić się tylko na tym, co w danym momencie jest naprawdę ważne. Znajduje się poniżej świadomości i można do niej łatwo dotrzeć, jeśli podejmiesz wysiłek, aby to zrobić. Przykładem jest zapamiętywanie numerów telefonów, nazwisk, adresów itp. Ta pamięć jest obecna w tym obszarze mózgu i możesz nawet na chwilę zapomnieć o jakiejś informacji. Jeśli jednak dobrze się zastanowisz, możesz ją odtworzyć. Emocje, uczucia i idee pozostające częścią Twojej podświadomości to te, które w fazie świadomej wzmacniasz najczęściej.  Ważne jest zaznaczenie tego, że wszystkie wspomnienia, do których można uzyskać dostęp bez wysiłku lub uwagi, są uważane za świadome. Jednak kiedy potrzebujesz powodu, aby coś zapamiętać, uzyskujesz dostęp do podświadomości. Proste, prawda?

Pozytywne myślenie, czyli jak działa podświadomość?

programowanie podświadomości

Działanie systemu podświadomości przypomina maszynę, która przechwytuje wszystkie informacje, negatywne i pozytywne myśli, a następnie przekształca je w rzeczywistość. Jest to możliwe tylko dzięki niemożności odróżnienia rzeczywistości od wyobraźni. Dlatego jeśli kierujesz fantazję na negatywne i szkodliwe skutki, sterujesz podświadomością na porażkę.

Jednak sterując myśli na dobre rzeczy, takie jak osobiste osiągnięcia, dajesz podświadomości wyobrażenie, że masz już interesujący obiekt pożądania, co przygotuje Cię do zamanifestowania go w rzeczywistości. Dlatego powtarzanie swoich pragnień i pozytywne myślenie są kluczem do sukcesu. Codziennie zapisuj swoje cele i zadania. Wielokrotnie wizualizuj osiągnięcia i wyobraź sobie, że masz już to, czego chcesz. Nieważne, czy to jest nowy samochód, awans w pracy, lekarstwo na chorobę, sprawa osobista itp.

Podświadomość ma wpływ na Twoje życie i jest wspaniałym narzędziem, które ma znaczenie dla osiągania celów i podbijania marzeń. Dlatego ważne jest, aby podkreślić znaczenie kierowania swoich myśli na pozytywne i stymulujące postawy. Nie ma sensu dążyć do sukcesu i spełnienia zawodowego czy osobistego, jeśli pozostaje się pogrążonym w negatywności i autodestrukcyjnych postawach. Podświadomość pochłonie wszystkie bodźce i popadniesz w stagnację we wszystkich dziedzinach życia. Dla umysłu działającego na zasadach pozytywności nie ma rzeczy niemożliwych.

W świadomości istnieje podświadomość – ciekawy eksperyment

Potęga ludzkiego umysłu wykracza poza to, co zwykle myślisz i sięga o wiele dalej, niż sobie wyobrażasz. Dziś są techniki, które pozwalają uzyskać dostęp do podświadomości w celu wzmocnienia równowagi psychicznej lub osiągnięcia celu. Udowodnili to w swoim eksperymencie psychologowie z Uniwersytetu Yale.

Czy sądzisz, że trzymanie zwykłej filiżanki kawy może zmienić Twoją ocenę nieznajomego? Choć może trudno w to uwierzyć, to właśnie ten przedmiot wziął udział w eksperymencie wspomnianych wcześniej badaczy. Próbowali oni zmienić osąd niektórych badanych, po prostu prosząc ich o potrzymanie kubka z napojem. Kiedy osoba weszła do pokoju, zastała asystenta, który próbował trzymać jakieś książki, dokumenty i filiżankę kawy (zimnej lub gorącej). Następnie prosił on wchodzącego, aby potrzymał mu kubek przez kilka sekund. Później, gdy uczestnicy musieli ocenić nieznajomego, wydawali różne osądy. Ci, którzy trzymali filiżankę zimnej kawy, uznali asystenta za osobę bardziej zdystansowaną, samolubną i mniej towarzyską.

Wyniki te mogą być niewiarygodne, ale prawda jest taka, że ​​w ostatnich latach wyszły na jaw liczne badania, które pokazują, jak niewielkie zmiany w środowisku mogą wpływać na ludzkie zachowanie i oceny. Wszystko to informuje o tym, że podświadomość w życiu jest znacznie bardziej aktywna niż dotąd myślano. Może wpływać na decyzje, prawdopodobnie znacznie bardziej, niż ludzie są skłonni to zaakceptować.

W rzeczywistości podświadomy umysł działa nieustannie i wysyła sygnały do świadomego umysłu. W wyniku tej „potajemnej” komunikacji, w wielu przypadkach zachowujesz się w określony sposób, ale nie możesz zdawać sobie sprawy i wyjaśnić, dlaczego tak postępujesz.

Jak wejść w podświadomość?

Przypomnij sobie pierwszy raz za kierownicą samochodu. Prowadzenie pojazdu wymagało od Ciebie dużo świadomej uwagi. Jednak po kilku latach jazdy już nawet nie myślisz o większości swoich zachowań. To właśnie zawdzięczasz podświadomości w działaniu. Musisz się cieszyć, że ona istnieje i zadbać o jej trening. W przeciwnym razie za każdym razem, gdy wsiądziesz do samochodu, będziesz mieć takie same trudności jak za pierwszym razem.

Podświadomy umysł uczy się i integruje wszystko, co robisz. Jeśli trenujesz swoją pamięć przez godzinę dziennie, powoli, ale nieuchronnie poprawi się Twoje zapamiętywanie. To taki „trening mózgu”, bo wyćwiczenie danego obszaru podświadomości wymaga czasu, podobnie jak wyrzeźbienie ładnej sylwetki. Mimo wszystko niesamowity jest fakt, jak wiele można osiągnąć, jeśli będzie się konsekwentnie trenować mózg. Wraz z wiekiem jego funkcje zaczynają spadać, podobnie jak reszta mięśni. Zaskakujące jest jednak to, że nigdy nie jest za późno, aby zadbać o formę. Dotyczy to zarówno Twojego ciała, jak i mózgu.

Jeśli zastanawiasz się, jak wpłynąć na podświadomość, poznaj 6 strategii, które pomogą Ci otworzyć drzwi do tego wspaniałego magazynu zasobów.

Jak wpłynąć na podświadomość? 6 strategii

  1. Zadawaj konkretne pytania swojej podświadomości. To one budzą świadomość i odpowiedzialność ludzi. Przestań szukać odpowiedzi na nieistotne rzeczy. Pozbądź się nawyku ciągłego wydawania sobie poleceń i instrukcji. Zadawaj sobie dobre, konkretne pytania, a podświadomość da Ci wszystkie potrzebne odpowiedzi.
  2. Używaj metafor. To uproszczone historie, które stymulują i ułatwiają uczenie się oraz pomagają zrozumieć życie. Skłaniają do pójścia w kierunku zapamiętywania i rozumienia pojęć. Wyjaśniając metafory, lepiej zrozumiesz świat.
  3. Zmień swój język: buduj silne afirmacje. Wyeliminuj ograniczające słowa ze swojego słownika. Zastąp je motywującymi zwrotami, które prowadzą Cię do działania i rozwoju. Daj swojej podświadomości pozytywne podłoże do przeprogramowania swoich myśli. Usuń ze swojego słownika „NIE”, bo umysł nie słyszy tego słowa. Zamiast „nie chcę dłużej chorować”, powiedz „chcę wrócić do zdrowia”.
  4. Zapisuj swoje cele. Kiedy określasz je i zapisujesz na piśmie, pobudzasz świadomość. Automatycznie też tworzysz w swojej podświadomości nowe rzeczywistości, które wkrótce staną się częścią Twojego życia.
  5. Medytuj. Ta praktyka pomaga żyć chwilą, skupić się na tu i teraz. Dzięki temu łączysz się ze sobą i z energią, którą daje Ci natura i otoczenie. Nie ma nic potężniejszego niż docenianie życia w teraźniejszości.
  6. Korzystaj z wizualizacji. Zamknij oczy, oddychaj, twórz i odtwarzaj w swoim umyśle obrazy, dźwięki i doznania, których doświadczysz, gdy osiągniesz to, co chcesz mieć w przyszłości. Kiedy łączysz się ze sobą i uzyskujesz dostęp do podświadomości poprzez odpowiednie techniki, tworzysz nowe rzeczywistości. Generujesz nowe nawyki, które ostatecznie doprowadzą Cię do spełnienia marzeń.

Relaksacja, hipnoza lub wizualizacja – techniki wpływania na podświadomość

czym jest podświadomość

Na rynku możesz znaleźć różne programy treningowe, które poprawiają zdolności umysłowe. Jednak nie trzeba szukać wymyślnych technik kontroli świadomego umysłu lub wpływania na podświadomość. Wystarczy poszukać wśród najprostszych rozwiązań.

Relaks – stan wyciszenia ciała i umysłu

To nie tylko dawanie upustu zmęczeniu, ale także świadomość chwili obecnej i zwracanie uwagi na własne ciało. W ciągłym biegu życia ważne jest, aby zrobić sobie przerwę i trochę zwolnić. Techniki relaksacyjne pomagają zachować równowagę, uniknąć wypalenia i innych poważniejszych problemów, takich jak zaburzenia emocjonalne. Dzięki wprowadzeniu swojego umysłu w stan relaksu docierasz do systemu podświadomości. Ma to duże znaczenie dla Twoich dalszych poczynań związanych z pozytywnym myśleniem i osiąganiem celu. Człowiek zrelaksowany, który nie żyje w ciągłym stresie, ma więcej chęci i energii do działania.

Jakie są najlepsze techniki dla relaksacji ciała i umysłu? Należą do nich:

  • medytacja;
  • joga;
  • głębokie oddychanie przeponą;
  • progresywna relaksacja Jacobsona;
  • trening autogenny Schultza;
  • umiarkowana aktywność fizyczna (np. jazda na rowerze);
  • masaż olejkami eterycznymi;
  • słuchanie uspokajającej muzyki;
  • kontakt z naturą.

Hipnoza i autohipnoza – sposoby dostępu do podświadomości

W podświadomości przechowujesz wszystkie swoje doświadczenia, aż do najdrobniejszych szczegółów, nawet jeśli świadomy umysł ich nie rejestruje. W tym obszarze znajdują się również Twoje najgłębiej zakorzenione emocje i przekonania. Poprzez hipnozę i autohipnozę można przeprogramować podświadomość, aby zmienić niektóre nawyki lub wprowadzić pozytywne zmiany.

Podczas wchodzenia w stan głębokiego relaksu, część świadomego umysłu nie może sprawować ścisłej kontroli i zaczyna działać obszar podświadomy. Nie oznacza to, że przejmuje on dowodzenie. Świadomość nie śpi, ale podświadomość umożliwia nawiązanie komunikacji z obszarami, które normalnie pozostają ukryte. Istnieje jednak w tym wszystkim część, zwana „czynnikiem krytycznym”, która działa jak strażnik między świadomym a podświadomym umysłem. Ma on moc akceptowania lub odrzucania nowych programów, które zamierzasz „zainstalować”. Na przykład niszczy w zarodku Twój pomysł na zmianę pracy.

Poprzez hipnozę, która jest stanem skupienia zmysłów pozwalającym skoncentrować się na swoich doświadczeniach, umysł jest wprowadzany w stan spokoju i pełnej relaksacji. To znacznie ułatwia zmianę pewnych percepcji lub myśli oraz pozwala na obejście tego „krytycznego czynnika”. Dzięki hipnozie przeprowadzanej pod czujnym okiem specjalisty nie tylko uzyskuje dostęp do informacji znajdujących się w podświadomości. Można też wykryć przyczyny trapiących problemów lub pomóc sobie przyswoić negatywne doświadczenia. Dodatkowo przez szereg sugestii możliwe jest promowanie nawyków i zdrowszych przekonań, które pomagają wzrastać.

W przypadku autohipnozy to człowiek sam promuje ten stan relaksu, aby wykorzystać moc podświadomości na swoją korzyść. Nie tylko będziesz w stanie walczyć ze stresem i negatywnymi stanami emocjonalnymi, ale także przeprogramujesz swój umysł, aby łatwiej osiągać cele i spełniać marzenia. To technika, dzięki której nauczysz się lepiej poznawać siebie i aktywować swój wewnętrzny potencjał.

Wizualizacje – połącz się z podświadomością

Wizualizacja to technika, która może pokierować Twoim życiem w kierunku budowania pewności siebie i wzmacniania wiary w swoje możliwości. Pozwala też poprawić wyniki i sytuacje, o których myślisz. Dzięki wyobrażaniu sobie tego, co chcesz mieć, osiągnąć, doświadczyć itp., zwyciężasz wszystko. Szczególnie wtedy, gdy zapewniasz sobie codzienną dawkę pozytywnych uczuć. W ten sposób wysyłając komunikaty do swojej podświadomości, jesteś w stanie zmaterializować wszelkie pragnienia pielęgnowane w ciemności swojego umysłu.

Jednak niezależnie od tego, ile razy wizualizujesz lub wyobrażasz sobie pragnienie, najbardziej fundamentalną rzeczą jest czynnik sentymentalny. Bez uczucia i emocji nic się nie materializuje, ponieważ jest to sekret stworzenia. Dlatego do wizualizacji musisz podejść z radością. Nadzieja dodana do tego, co chcesz osiągnąć jest bardzo ważna w urzeczywistnieniu tego czego się pragnie. Wystarczy, że wizualizacje rozpoczniesz  kilka minut przed pójściem spać w stanie relaksacji i wyciszenia. Wtedy podświadomość jest bardziej otwarta na wszczepienie nowych i ważnych informacji. Wyobrażaj sobie to, czego pragniesz i niech Ci towarzyszą pozytywne uczucia.

Jak spełnić marzenia dzięki swojej podświadomości?

Jeśli przejmiesz kontrolę nad swoją podświadomością, możesz mieć pewność, że zapanujesz nad swoim życiem. Osiągniesz wszystko, czego chcesz lub o czym marzysz. To wszystko dzięki temu, że Twój podświadomy i świadomy umysł będą ze sobą współpracować, by osiągnąć wspólny cel. Wtedy wszystkie Twoje możliwości gwałtownie wzrosną. Pamiętaj, że podświadomość musi mieć przestrzeń do działania, więc nie możesz zmykać się na jej moc. Dlatego wizualizuj, medytuj, relaksuj się, wyznaczaj sobie cele i zadbaj o swój organizm, by funkcjonował na optymalnym poziomie.

Wykorzystaj moc podświadomości i pozwól sobie na spełnienie marzeń. Jeśli nie potrafisz do niej dotrzeć samodzielnie, skorzystaj z porad psychologa.

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł