Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCharyzma co to jest? Charyzmatyczny człowiek – kim jest?

Charyzma co to jest? Charyzmatyczny człowiek – kim jest?

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

Istnieje założenie, że charyzmatyczni ludzie zawsze mają szczęście. Jest im łatwiej, bo otaczają się ciekawymi osobami i zawsze znajdują się w centrum uwagi. Tylko, czym jest charyzma? Gdzie tkwi sekret tej osobistej magii? Jakie cechy ma charyzmatyczny człowiek? Sprawdź.

Spis treści:

Co to jest charyzma?

Co to znaczy, że ktoś jest charyzmatyczny?

Jaka jest osoba charyzmatyczna? Najważniejsze cechy osób charyzmatycznych

Kto ma w sobie charyzmę? Przykłady osób charyzmatycznych

Charyzma menedżera. Co można powiedzieć o ludziach sukcesu?

Jak ćwiczyć charyzmę?

 

Co to jest charyzma?

charyzma co to

Charyzma jest cechą charakteru tych, którzy potrafią przyciągać, inspirować i wpływać na otaczających ludzi. Osoby charyzmatyczne są uwielbiane z różnych powodów. Nie wszystkie mają te same atrybuty, ale każda ma w sobie kluczowe czynniki, które pozwalają podbijać serca innych swoim sposobem bycia.

Charyzma ma uczynić osobę wyjątkową w oczach reszty społeczeństwa. Wpływa na nią pewna kombinacja cech, wyglądu, zachowania, które sprawiają, że ​​ktoś wydaje się wyjątkowy i różni się od innych. Może być wyrozumiałym rozmówcą, umiejętnym mówcą, osobą pewną siebie, zasłużonym liderem lub odważnym menedżerem. Z reguły to właśnie te cechy czynią kogoś człowiekiem atrakcyjnym z punktu widzenia charyzmy.

Jeśli zwrócimy się do historii, słowo charyzma jest pochodzenia greckiego i dosłownie tłumaczy się jako „dar bogów” lub „dar łaski”. W starożytnej Grecji termin ten był używany do opisania osoby o szczególnym magnetyzmie, zdolnej do przyciągania uwagi drugiego człowieka Charyzmatycy mogą być wielkimi mówcami, mądrymi władcami, sławnymi filozofami i innymi ludźmi, którzy osiągnęli wysoką pozycję w społeczeństwie. Współczesna interpretacja tego terminu nie różni się zbytnio od idei w starożytnej Grecji. Osoba charyzmatyczna nadal jest postrzegana jako wyjątkowo atrakcyjna.

Co to znaczy, że ktoś jest charyzmatyczny?

Wielu błędnie wierzy, że charyzmatyczna kobieta to urocza, piękna bohaterka z okładki znanego magazynu, a charyzmatyczny mężczyzna to potężna, pewna siebie i rozważna osoba na wysokim stanowisku. Nie warto jednak tak ściśle dzielić świata, bo charyzma, choć ma cechy uniwersalne, jest w dużej mierze indywidualna. Wymaga pewnego doświadczenia życiowego i określonych cech osobowości, związanych z byciem osobą inspirującą i otwartą na innych.

Pod względem doświadczenia życiowego charyzmatyczna osoba:

  • musi znać poczucie własnej wartości;
  • jest szczęśliwa i zadowolona z siebie;
  • dziękuje życiu za to, co ma;
  • jest kompetentna w jednym lub kilku obszarach;
  • działa na wielką skalę: ma projekt, sprawę, powód do życia ważniejszy niż dotyczy to „przeciętnego śmiertelnika”.

Jeśli chodzi o osobowość, charyzmatyczna osoba cechuje się ciepłem, dobrym charakterem oraz wrażliwością, entuzjazmem i szeroko rozumianą empatią.

Trzeba też oczywiście dbać o higienę i być dobrze ubranym, choćby w prostym, ale schludnym stylu. Warto pamiętać, że bycie charyzmatycznym sięga głębiej niż tylko do fizyczności. Człowiek charyzmatyczny zazwyczaj wyróżnia się tym, że potrafi przyciągnąć do siebie ludzi, np. w pracy, na uczelni, w grupie przyjaciół, czy wśród społeczności lokalnej, i zyskać ich zaufanie. Ma umiejętność wzbudzania emocji u innych, wpływania na ich postawy i zachowania oraz staje się inspiracją do działania.

Jaka jest osoba charyzmatyczna? Najważniejsze cechy osób charyzmatycznych

osoba charyzmatyczna

Uważasz się za osobę wyjątkową i charyzmatyczną? Taka postawa może doprowadzić Cię do cennych możliwości, doświadczeń i kontaktów. Niektórzy mają w sobie naturalną charyzmę, podczas gdy inni muszą się jej nauczyć, przyjmując cechy tych osób.

Ludzi charyzmatycznych cechuje przede wszystkim pewność siebie, która dotyczy zarówno obrazu wewnętrznego, jak i wizerunku zewnętrznego. Znają swoją wartość. Zamiast skupiać się tylko na wadach i błędach, doceniają swoje dobre cechy i stawiają czoła sytuacjom bez obawy o porażkę. Jest to również typowa kompetencja przywódcza. Jeśli przywódca nie ma zaufania do siebie, jak pozyska innych? Aby inni zaufali jego pomysłom, planom i stanowisku, on musi najpierw zaufać sobie.

Jakie są inne cechy charyzmatyczne?

Umiejętność aktywnego słuchania

Osoba charyzmatyczna potrafi cierpliwie słuchać. Zdaje sobie sprawę, że większość ludzi ma potrzebę wyrażania swoich opinii i punktów widzenia, dlatego uważnie słucha. Stara się poświęcać trochę uwagi każdej osobie, z którą wchodzi w interakcje, niezależnie od poziomu zażyłości tej relacji.

Przystępność dla innych

Pozostawanie charyzmatycznym człowiekiem ma wiele wspólnego z dobrymi umiejętnościami społecznymi. Charyzmatyczni ludzie są uprzejmi, niełatwo ich rozgniewać. Kierują się w życiu demokracją i tolerancją. Inni czują się dobrze, gdy są w pobliżu tego typu osób. Ponieważ są dobrymi słuchaczami i okazują hojną sympatię, osoby charyzmatyczne są postrzegane jako przystępne. Nikt nie boi się z nimi rozmawiać, prosić o pomoc, pokazywać różne oblicza swojej osobowości i spędzać z nimi więcej czasu.

Wyznaczanie granic

Jednocześnie przy całej swojej otwartości człowiek charyzmatyczny wie, jak stawiać granice, gdy jest to konieczne. W ten sposób uniemożliwia spekulantom wykorzystywanie swojej dobrej woli. Ta równowaga jest konieczna, aby pokazać, że chociaż jest otwarty na słuchanie, kontakty towarzyskie i gościnność, nie pozwala, aby inni wchodzili mu na głowę.

Dzielenie się wiedzą i doświadczeniami

Osoby charyzmatyczne oprócz tego, że uważnie słuchają, nie boją się dzielić użyteczną wiedzą i pomagać innym iść naprzód w życiu. W rzeczywistości uczą, dzielą się osobistymi doświadczeniami i chętnie służą radą w potrzebie.

Optymizm i pozytywne nastawienie

Radość jest cechą, którą osoby charyzmatyczne mają w sobie bez względu na to, co się dzieje. Patrzą na życie lekko, śmieją się z własnych błędów, myślą pozytywnie i uśmiechają się bez strachu o to, co inni o nich pomyślą. Z optymistycznym spojrzeniem podchodzą do przeciwności losu, więc często udaje im się stawić czoła przeszkodom bez ponoszenia szkód emocjonalnych. Wiedzą, że nie mogą ulegać negatywnym emocjom, które łatwo przeradzają się w niepokój i depresję.

Autentyczność w swoich postawach

Ponadto ludzi charyzmatycznych cechuje autentyczność. Nie boją się negatywnych opinii ani cenzury, nie mają nic przeciwko żartowaniu z siebie i zwykle śmieją się z własnych błędów. Ta autentyczna postawa pozwala im na łatwe zdobywanie zaufania innych.

Wrażliwość i empatia

Osoby charyzmatyczne mają zdolność dostrzegania i interpretowania emocji innych, co umożliwia im tworzenie silnych więzi emocjonalnych. Zwracają uwagę na czyjeś niepewności, lęki, marzenia i samopoczucie. W ten sposób udaje im się sprawić, by inni poczuli się wyjątkowi i niepowtarzalni. Umiejętność zrozumienia, co czuje druga osoba, przydaje się również w środowisku zawodowym. Empatia sprawia, że ​​negocjacje biznesowe, zarządzanie ludźmi, życie ze współpracownikami i klientami staje się przyjemniejsze.

Kontrola emocji

Inteligencja emocjonalna jest niewątpliwie główną cechą charyzmatycznych ludzi. Ci, którzy nie odznaczają się wysokim poziomem charyzmy, nie mają tendencji do kontrolowania swoich emocji zbyt dobrze. Szybko dają się ponieść wstydowi, nerwowości, złości, zazdrości, poczuciu niższości i frustracji. Dlatego przedstawiają się jako osoby trudne lub niedostępne. Inteligencja emocjonalna pomaga również ludziom charyzmatycznym wykorzystywać swój osobisty urok w razie potrzeby. W ten sposób łatwo im uzyskać to, czego chcą.

Komunikatywność

Bycie komunikatywnym oznacza znajomość właściwego sposobu wyrażania siebie i tego, kiedy to robić. Każda sytuacja wymaga innego rodzaju komunikacji. Od formalnej na spotkaniach biznesowych po bardziej zrelaksowaną na przyjęciach urodzinowych u znajomych. Ludzie obdarzeni charyzmą dobrze komunikują się nie tylko werbalnie, ale też niewerbalnie.

Kto ma w sobie charyzmę? Przykłady osób charyzmatycznych

charyzma jak ćwiczyć

Wśród wybitnych postaci kultury i przedstawicieli biznesu z reguły nie brakuje charyzmatycznych osób. W końcu szefem firmy zazwyczaj staje się nie tylko osoba, która jest w stanie pracować więcej niż inni lub wyróżnia się otwartym umysłem i umiejętnościami przewodzenia innymi ludźmi. Charyzmatyczny mówca, menedżer, lider, aktor, duchowny, przedsiębiorca itp. ma zdolność energetyzowania i inspirowania innych do robienia wielkich rzeczy.

Wśród znanych osób mających charyzmę lub tych, którzy byli charyzmatycznymi ludźmi, znajdują się postaci z różnych środowisk.

Oto kilka przykładów znanych, charyzmatycznych osób.

  • Martin Luther King – lider amerykańskiego ruchu na rzecz praw obywatelskich, słynący z przemówień, które inspirowały tysiące ludzi do walki o równość i sprawiedliwość społeczną.
  • Steve Jobs – założyciel i długoletni dyrektor generalny Apple, który zrewolucjonizował przemysł komputerowy, dzięki swoim innowacyjnym pomysłom i wizjonerstwu technologii przyszłości.
  • Nelson Mandela – prezydent RPA, który przez 27 lat był więziony za walkę o prawa człowieka i równość rasową, a po wyjściu na wolność stał się symbolem pojednania i pokoju w Afryce Południowej.
  • Mahatma Gandhi – typowy przykład przywódcy charyzmatycznego, uważany za „ojca narodu”. Odrzucił atrybuty prawdziwej władzy na rzecz walki o prawa dyskryminowanych.
  • Jan Paweł II – papież z Polski był dobrze znany na całym świecie ze swojej charyzmy, która miała sprawić, by każdy człowiek poczuł się bezpiecznie i komfortowo. Podobną postawę reprezentowała Matka Teresa z Kalkuty.
  • Oprah Winfrey – amerykańska prezenterka telewizyjna, która zyskała popularność dzięki swojemu programowi talk-show. Poruszała w nim również kontrowersyjne tematy związane z kulturą, edukacją, zdrowiem i stylem życia.
  • Elon Musk – przedsiębiorca i innowator, założyciel takich firm jak Tesla, SpaceX i The Boring Company, który swoimi projektami i wizjami zmienia przemysł motoryzacyjny, lotniczy i kosmiczny.
  • Malala Yousafzai – pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet i edukacji. Stała się symbolem walki o prawa człowieka na całym świecie po tym, jak została zaatakowana przez talibów za jej pracę na rzecz edukacji dziewcząt.

Charyzma menedżera. Co można powiedzieć o ludziach sukcesu?

Charyzmatyczni liderzy potrafią budzić podziw u wielu osób. Często to właśnie wyjątkowe cechy osób o silnej charyzmie sprawiają, że stają się ludźmi sukcesu. Mają silną osobowość i potrafią inspirować oraz motywować swoje zespoły. Jakie jest prawdziwe znaczenie charyzmatycznego przywództwa? Otóż przywódca charyzmatyczny potrafi motywować i mobilizować otoczenie do działania. Ma ogromną siłę perswazji i silną, magnetyczną prezencję, która odróżnia go od innych i przyciąga uwagę, gdy znajduje się w grupie. Charyzma menedżera pozytywnie wpływa na cały zespół. Może być też narzędziem do zdobycia szacunku i lojalności pracowników, ale ważne jest, aby pamiętać, że urokiem charyzmy nie zastąpi się innych umiejętności i kompetencji przywódczych.

Charyzmatycznego lidera cechuje na pewno:

  • Efektywna komunikacja. Jest w stanie przekazać swoje pomysły bardzo jasno i przekonująco.
  • Charyzma szefa ma dobry wpływ na innych. Potrafi zrozumieć emocje i potrzeby swoich pracowników oraz połączyć się z nimi, co pozwala budować zaufanie i lojalność.
  • Pewność siebie. Pomaga wzbudzić zaufanie innych oraz utrzymać motywację zespołu i koncentrację na osiąganiu celów firmy. W końcu ludzie potrzebują charyzmatycznego przywódcy, który da im przekonanie, że wyzwania są możliwe do pokonania i uzyskania pożądanych rezultatów.
  • Jasna wizja przyszłości. Menedżerów charyzmatycznych cechuje ogromny wpływ na innych w zakresie budowania poczucia wspólnego celu i kierunku działania.
  • Delegowanie zadań. Potrafi dobrze podzielić obowiązki, dzięki czemu zespół czuje się bardziej zaangażowany w podejmowanie decyzji, co ostatecznie motywuje do pracy.
  • Budowanie przyjacielskich relacji. Szacunek, przyjaźń i dobry kontakt z innymi są właściwościami liderów charyzmatycznych. Są w stanie połączyć się z ludźmi w zespole na poziomie osobistym. Oznacza to okazanie prawdziwego zainteresowania potrzebami i wyzwaniami każdego ze swoich podwładnych.

To dlatego o ludziach sukcesu mówi się, że są osobami charyzmatycznymi. Nic dziwnego, bo te cechy pozwalają zrobić karierę oraz zyskać uznanie niezależnie od rodzaju reprezentowanej branży.

Jak ćwiczyć charyzmę?

cechy osób charyzmatycznych

Charyzma ma charakter niematerialny. Osoby charyzmatyczne wywołują podziw i odnoszą sukcesy w większości sytuacji towarzyskich, od spędzania czasu z przyjaciółmi po rozmowy ze współpracownikami. Dlatego warto rozwijać charyzmę i zmienić sposób, w jaki odnosisz się do innych ludzi. Jak to zrobić?

  • Używaj pozytywnej mowy ciała. Na charyzmę składają się pełne życzliwości gesty, przyjazny uśmiech, utrzymywanie subtelnego kontaktu wzrokowego i dotykowego.
  • Słuchaj uważnie. Charyzmatyczne osoby zazwyczaj więcej słuchają, niż mówią. Przywiązują uwagę do tego, co ktoś opowiada. Patrzą na rozmówcę i aktywnie uczestniczą w konwersacji, np. odpowiadają na pytania, potakują głową itp.
  • Popraw swoją postawę. Jeśli chcesz obudzić w sobie charyzmę, popatrz na siebie w lustrze. Co widzisz? Dobra postawa oznacza, że ​​stoisz prosto, z podniesioną głową i odchylonymi do tyłu ramionami.
  • Spraw, by inni poczuli się wyjątkowo. Staraj się dawać ludziom szczere komplementy, zapamiętuj imiona nowo poznanych osób, kieruj się szczerością i pokaż swoją wrażliwość.
  • Zachowaj pokorę. Postawa osoby charyzmatycznej często charakteryzuje się zaskakującą ustępliwością, która nigdy nie wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości. Pokora oznacza uznanie wewnętrznej wartości innych ludzi, bez porównywania ich ze sobą.
  • Daj się wciągnąć w pogawędki. Nie bój się dowcipnych uwag i autoironii. Charyzmatyczny humor przyciąga innych.
  • Pracuj nad pewnością siebie. Charyzma to ciągła praca nad sobą i rozwojem osobistym, nawet jeśli jest trudna. Popracuj nad swoim wyglądem i postawą. Jeśli brakuje Ci wiary w siebie, skorzystaj z wizyty u psychologa.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

Dodatkowe wskazówki

Na koniec poćwicz retorykę. Jeśli czujesz, że masz problemy ze zwróceniem uwagi ludzi, ćwicz perswazyjne wypowiedzi. Naucz się też wypowiadania słów z odpowiednimi emocjami. Nie tylko dobór słownictwa jest ważny, ale znaczenie ma także ton głosu, pauzy, a nawet kontrola oddechu. Wiesz, co wyróżnia człowieka zarówno charyzmatycznego, jak i pewnego siebie? Stosowanie odpowiednich technik mówienia. Oto trzy wskazówki, które Ci w tym pomogą:

  1. Obniż intonację głosu na końcu zdań.
  2. Zrób pauzę, zatrzymaj się na pełne 2 sekundy, zanim zaczniesz mówić.
  3. Oddychaj między zdaniami i unikaj sytuacji, w których zabraknie Ci powietrza.

A jeśli chcesz szybko rozwinąć ważne umiejętności zachowań osoby charyzmatycznej, skorzystaj z odpowiednich warsztatów psychologicznych.

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!