Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak być lubianym? Poradnik

Jak być lubianym? Poradnik

Kategorie:
DorosłyDzieckoRozwój osobistyZwiązki i relacje

Codzienne życie obfituje w różne relacje międzyludzkie: prywatne, zawodowe, szkolne itp. Kiedy spotykasz się z odepchnięciem ze strony innych ludzi, czujesz smutek, żal, rozczarowanie. Zadajesz sobie pytanie: dlaczego oni mnie nie lubią? Być może problem tkwi w Tobie, w Twoim nastawieniu, postawie, zachowaniu. Oto poradnik, który pozwoli Ci zrozumieć te zależności i pomoże w tym, co zrobić, by być lubianym.

Spis treści:

Co oznacza bycie lubianym?

Co utrudnia bycie lubianym?

Czy brak pewności siebie odsuwa innych?

Co zrobić, żeby ludzie mnie lubili?

Jak być lubianym w szkole?

Jak być lubianym w pracy? 5 sposobów

Efekt kameleona, czyli „sztuczki” psychologiczne jak być lubianym

 

Co oznacza bycie lubianym?

bycie lubianym co zrobić

Relacja międzyludzka jest ustanawiana przez co najmniej dwie osoby. Jej kontekst będzie zależał od środowiska, w którym się znajduje. Może to być wymiar rodzinny, szkolny, społeczny, zawodowy itp. Dotyczy głównie sposobu, w jaki łączysz się z osobami obecnymi w tym otoczeniu. Każdemu człowiekowi powinno zależeć na budowaniu trwałych i zdrowych relacji z innymi. Podłożem do  utrzymywania dobrych stosunków jest oczywiście bycie lubianą osobą przez innych.

Tylko, co to właściwie oznacza, że ktoś kogoś lubi? Lubienie to stan okazywania komuś sympatii, empatii i zrozumienia. W przeciwieństwie do miłości nie sprawia, że ktoś zapomina o całym świecie i chce dla Ciebie poruszyć niebo i ziemię. Z kolei w opozycji do nienawiści nie oznacza, że ktoś ma ochotę zrobić Ci na złe, cieszy się Twoim nieszczęściem lub porażką. Ludzie, którzy się lubią, okazują sobie wzajemnie sympatię, szacunek, wspierają się i chcą obopólnego dobra. Bycie osobą lubianą oznacza po prostu utrzymywanie z innymi serdecznych i przyjacielskich relacji międzyludzkich.

Co utrudnia bycie lubianym?

Zanim dowiesz się, jak zostać osobą lubianą, sprawdź, co w tym przeszkadza. Empatia, wzajemne wsparcie, zrozumienie, cierpliwość i miłość są niezbędne do utrzymania zdrowych relacji. Kiedy te i inne elementy są nieobecne, zaczynają się gromadzić problemy, a szkodliwe czynniki nabierają siły. Zaliczają się do nich wady lubianej osoby oraz jej zachowania, które niszczą na przykład zaufanie.

Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, by inni darzyli Cię sympatią, wystrzegaj się takich działań, jak:

  • ciągłe krytykowanie;
  • opowiadanie kłamstw;
  • rzucanie obelg;
  • niedocenianie osiągnięć;
  • brak zainteresowania rozmową;
  • lekceważenie celów życiowych;
  • brak szacunku dla wyborów, osobowości, przekonań i seksualności;
  • prowadzenie nieefektywnego dialogu;
  • unikanie towarzystwa;
  • trudności w zaakceptowaniu różnic;
  • kontrolowanie;
  • narzucanie własnych wartości;
  • wyładowywanie złości na innych;
  • pomijanie uczuć drugiej osoby;
  • podejmowanie decyzji za innych lub bez konsultacji z nimi;
  • nieposzanowanie czyjejś prywatności;
  • zdradzanie powierzonych sekretów;
  • obgadywanie;
  • tworzenie plotek.

Czy brak pewności siebie odsuwa innych?

Warto również zwrócić uwagę na aspekt pewności siebie i samoocenę. Ludzie lubiani to ci, którzy potrafią zyskać sympatię danej osoby swoją osobowością i stylem bycia. Wiedzą, czego chcą i są pewni swojej wartości. Mają wewnętrzne przekonanie, że zasługują na szacunek, lubienie i sukces. Dlatego szybko potrafią zjednać sobie ludzi. Natomiast ci, którzy uważają, że nie zasługują na nic dobrego, bez względu na to, co robią, co mówią i jak się zachowują, wzmacniają uczucie wstrętu do siebie i tym odpychają innych. W związku z tym mają skłonność do obwiniania siebie za wydarzenia, karania się za popełnianie błędów i niedoceniania osobistych osiągnięć. Ich samoocena jest tak niska, że ​​niszczy relacje uczuciowe, zawodowe lub rodzinne.

Co więcej, zdarza się, że brak pewności siebie powoduje bycie zazdrosnym o osiągnięcia innych ludzi. Kiedy ktoś zdobywa coś ważnego lub osiąga długoterminowy cel, człowiek o niskim poczuciu wartości, odczuwa zazdrość. Jest pewien, że nigdy nie zdobędzie takich samych rezultatów, więc nie pozostaje mu nic innego, jak z zawiścią patrzeć na czyjś sukces. Nic dziwnego, że takie zachowania odpychają i wysyłają komunikat „trzymaj się od niej / od niego daleko”. Dlatego wzmacnianie poczucia pewności siebie i podnoszenie samooceny jest jedną z dróg, by obudzić w sobie moc bycia lubianym przez innych.

Chcesz wiedzieć, jak być pewnym siebie lub jak walczyć z niską samooceną? Przeczytaj o tym na naszym blogu.

Co zrobić, żeby ludzie mnie lubili? Jak zostać osobą lubianą?

poradnik jak być lubianym

Najważniejsze są podstawy, a te w przypadku lubienia przez innych dotyczą Twoich zachowań. Musisz nie tylko wyeliminować takie, które szkodzą drugiej osobie, ale także wdrożyć te, w których znaczenie ma okazywana sympatia. Jakich ludzi lubimy?

Oto 10 postaw, które sprawią, że ludzie zaczną Cię bardziej lubić.

  1. Bądź sobą. Lubiani ludzie są prawdziwi. Nie udają, bo wiedzą, że tylko prawdziwa akceptacja jest bezcenna. Jednak, aby kroczyć ścieżką prawdziwości, musisz przejść przez niezbędny etap: samopoznanie. Tylko dzięki niemu poznasz przede wszystkim siebie, a potem będziesz mógł wyrazić to innym poprzez swoją postawę. Unikaj chęci zadowolenia wszystkich, ponieważ w ten sposób nigdy nie odkryjesz prawdziwych przyjaźni.
  2. Bądź przy innych w radościach i smutkach. Lubienie kogoś wykracza poza chwile chwały i uczestniczeniu w świętowaniu zwycięstw. To także okazywanie innym wsparcia i danie do zrozumienia, że jesteś bez względu na to, co się dzieje.
  3. Szanuj przestrzeń innych. Unikaj ciągłego domagania się uwagi, bo to dusi i wcale nie jest zdrowe ani dla drugiego człowieka, ani dla Ciebie. Poświęć swój czas na spotkanie z kimś, rozmowę itp., ale nie osaczaj. Jeśli czujesz potrzebę bycia razem przez cały czas, spójrz na siebie, zadaj sobie pytanie o powody, które Cię do tego prowadzą. Może to kwestia poczucia własnej wartości lub niepewności?
  4. Naucz się przyznawać do błędu i przepraszać. Człowiek lubiany musi obserwować swoje niepowodzenia i uznać swoje porażki. Jeśli czymś zawini, nie unika konfrontacji, chowa dumę do kieszeni i potrafi powiedzieć „przepraszam”.
  5. Bądź pozytywną osobą. Ludzie lubią towarzystwo tych, którzy są radośni, mało narzekają i często się uśmiechają.
  6. Okazuj empatię. To słowo, o którym wiele się mówi, ale gdyby było również bardziej praktykowane, mogłoby uczynić świat lepszym miejscem. Okazuj emocjonalne zrozumienie dla drugiej osoby. Kiedy sytuacja tego wymaga, postaw się w jej sytuacji. Wówczas przyciągniesz do siebie innych ludzi.
  7. Z uwagą słuchaj opowieści. Staraj się zrozumieć, dopytuj, wykazuj zainteresowanie. Lubiani ludzie lubią słuchać, gdy ktoś opowiada i nie brakuje im cierpliwości nawet do długich rozmów.
  8. Nie bój się odmienności. Bardzo ważnym punktem do rozważenia, aby ludzie bardziej cię lubili, jest otwartość na bycie innym. Nie musisz zgadzać się ze wszystkimi wyborami innych, ale po prostu je szanuj. Przyjmij zasadę, że każda osoba ma swobodę dokonywania wyboru i podejmowania decyzji.
  9. Mów szczere komplementy. Pamiętaj, aby chwalić, gdy uważasz, że ktoś na to zasługuje, pokazywać, że to, co robi, jest dobre. To zachęci ludzi do utrzymywania z Tobą kontaktu.
  10. Staraj się być pomocną osobą. Możesz to zrobić na wiele różnych sposobów, np. zaproponować podwózkę współpracownikowi, zrobić zakupy dla członka rodziny, który nie może wyjść z domu, odwieźć dziecko koleżanki do szkoły. Naprawdę jest wiele możliwości.

Jak być lubianym w szkole?

jak być lubianym w szkole

Nie ma magicznych formuł na zostanie ulubioną osobą w klasie lub w szkole. Nikt też nie powinien konkurować z innymi, aby osiągnąć popularność tam, gdzie się uczy. Każdy uczeń zasługuje na szacunek i zrozumienie. Jednak może je otrzymać tylko wtedy, gdy:

  • będzie miły i taktowny;
  • wyeliminuje ze swojego języka słowa, które próbują poniżyć inną osobę, wyzwiska, a nawet niegrzeczne odzywki;
  • pochwali się swoimi umiejętnościami, np. grą na gitarze lub rysunkami;
  • nie będzie odmawiał pomocy kolegom i koleżankom;
  • okaże troskę słabszym;
  • nie będzie złośliwy;
  • postara się być duszą towarzystwa;
  • nie okaże samolubnych postaw;
  • nie będzie się wymądrzał;
  • optymistycznie podejdzie do innych uczniów i nauczycieli.

Ostatecznie bycie lubianym w szkole ma związek z pozytywnym i uprzejmym podejściem do kolegów i koleżanek.

Jak być lubianym w pracy? 5 sposobów

jak być lubianym w pracy

Bez wątpienia ludzie lubiani mają łatwiej w pracy. Nie tylko mogą liczyć na wsparcie współpracowników, ale także na aprobatę szefostwa. Poza tym w miłej atmosferze lepiej się pracuje, więc warto zadbać o to, by inni Cię lubili. Jak to zrobić?

  1. Okazuj ludziom szczere zainteresowanie. Uprzejmi współpracownicy są zazwyczaj szczerzy w swoich uczuciach do innych, entuzjastyczni i pomocni. Jeśli masz dobre intencje w swojej ciekawości do innych ludzi, o wiele łatwiej będzie budować miłe relacje.
  2. Zrób dobre pierwsze wrażenie, zwłaszcza gdy zaczynasz nową pracę. Pierwsza minuta każdej nowej interakcji tworzy wrażenie, które trudno zmienić. Ubierz się odpowiednio, uśmiechaj się, patrz ludziom w oczy i miej przyjacielski, mocny uścisk dłoni.
  3. Słuchaj uważnie. Jeśli okaże się, że wiesz tylko, jak rozmawiać o banalnych rzeczach, a nie interesujesz się poważniejszymi kwestiami, prawdopodobnie za dużo mówisz, a za mało słuchasz. Interakcja z innymi nie zawsze oznacza posiadanie głosu.
  4. Zapamiętaj imiona poznanych osób. Kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy, poświęć energię na zapamiętanie jego imienia. W czym tkwi tutaj sekret? Otóż wszyscy jesteśmy pod tym względem narcyzami i kochamy dźwięk własnego imienia. To potęguje sympatię do osoby, która je wypowiada.
  5. Chwal, aby być chwalonym. Dobre mówienie o kimś działa jak bumerang: każdy, kto słyszy komplement, zaczyna kojarzyć użyte przymiotniki z osobą, która się wypowiadała. Oznacza to, że kiedy powiesz, że ktoś jest inteligentny, wesoły i życzliwy, osoba po drugiej stronie pomyśli, aby skojarzyć Cię z inteligencją, radością i uprzejmością.

Oczywiście, by być osobą lubianą, musisz pozostać sobą. Niezależnie od tego, czy pracujesz w danym miejscu od niedawna, czy od lat. Jeśli będziesz udawać kogoś, kim nie jesteś, nikt Ci nie zaufa i nie polubi.

Efekt kameleona, czyli „sztuczki” psychologiczne jak być lubianym

Efekt kameleona w psychologii jest znany jako tendencja do nieświadomego naśladowania ludzi, z którymi wchodzisz w interakcje. Wówczas zyskujesz sympatię poznanych osób. Rozmawiając z kimś, staraj się naśladować jego język ciała, gesty i mimikę. Podnosi to poziom interakcji i nieświadomie druga osoba czuje się szczerze komplementowana.

Kolejną „sztuczką” psychologiczną jest dotyk. Poklepanie po plecach, kiedy idziesz komuś pogratulować, albo szybki kuksaniec w ramię, kiedy zrozumiesz żart. Te fizyczne kontakty są szybkie i pełne szacunku, ale zbliżają Cię z rozmówcą.

Równie ważne przy byciu lubianym jest dobre poczucie humoru, uśmiechanie się, dzielenie się sekretami lub odkrycie, że ma się wspólnych znajomych. Istotne jest także to, by od samego początku być ciepłą osobą. Pamiętaj, że lubimy osoby podobne do siebie, więc to, co dajesz, to zbierasz. Jeśli będziesz okazywać szacunek innym, odwdzięczą Ci się tym samym.

Nie zapomnij także o zdrowej pewności siebie. To ona przyciąga do Ciebie ludzi. Jeśli jej Ci brakuje lub masz problemy ze zjednywaniem sobie sympatii innych, możesz skorzystać z pomocy psychologa.

Placówki naszych poradni znajdują się w:

Czasami psychoterapia to jedyna droga do zrozumienia, w czym tkwi istota bycia nielubianym. Być może okaże się, że przyczyna leży w Tobie i Twoim nastawieniu do innych lub podejściu do życia. Na pewno pomoc psychologa może podnieść jakość życia i rozwiązać problemy.

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!