Terapia psychodynamiczna jest zakorzeniona w teorii psychoanalitycznej, ale często jest procesem mniej intensywnym i czasochłonnym niż tradycyjna psychoanaliza. Podczas gdy to drugie podejście ma tendencję do skupiania się głównie na relacji pacjenta z wewnętrznymi obiektami, terapia psychodynamiczna kładzie również duży nacisk na relacje pacjenta z innymi ludźmi w świecie zewnętrznym. Na czym polega? Komu pomaga? Sprawdź.
Spis treści:
Terapia psychodynamiczna – co to za rodzaj terapii?
Na czym polega terapia psychodynamiczna? Etapy
Jakie są efekty wykorzystania podejścia psychodynamicznego?
Jaki jest czas trwania terapii psychodynamicznej?
Terapia psychodynamiczna – stacjonarnie czy online? – co wybrać?
Pozwól sobie pomóc – terapia psychodynamiczna w Warszawie
Terapia psychodynamiczna – co to za rodzaj terapii?
Terapia psychodynamiczna jest rodzajem terapii psychologicznej, która odwołuje się do wiedzy psychologów tak ważnych jak Jung czy Freud. Jej celem jest badanie nieświadomości ludzkiego umysłu, ponieważ to on jest odpowiedzialny za większość naszych działań.
Podejście psychodynamiczne jest formą terapii rozmową. Opiera się na założeniu, że dialog z profesjonalistą o problemach, z jakimi borykają się ludzie, może pomóc im odkryć w sobie ulgę i znaleźć rozwiązania. Pracując z terapeutą psychodynamicznym, pacjenci są w stanie lepiej zrozumieć myśli, uczucia i konflikty, które przyczyniają się do ich zachowań. Takie podejście do terapii pomaga również lepiej zrozumieć niektóre nieświadome motywacje. To one czasami wpływają na to, co się myśli, czuje i jak się zachowuje.
Jest to bardziej dogłębna teoria, która działa z wewnętrznymi i nieświadomymi konfliktami ogólnie związanymi z dzieciństwem. Celem takiego podejścia jest uzdrowienie tych konfliktów i traum w życiu pacjenta. Aby praca ta zakończyła się pozytywnymi wynikami, podejście psychodynamiczne pomaga interpretować teraźniejszość na bazie całego kontekstu życia pacjenta, począwszy od pierwszych wspomnień z okresu bycia dzieckiem.
Ten rodzaj terapii zakłada, że możliwe jest ponowne przeżycie tego, co wydarzyło się w przeszłości i zinterpretowanie tych faktów w inny sposób, aby nadać nowe znaczenie każdemu z nich.
Na czym polega terapia psychodynamiczna? Etapy
Psychoterapia psychodynamiczna rozumie, że cały rozwój emocjonalny człowieka rozpoczyna się, gdy jesteśmy jeszcze dziećmi. W dzieciństwie otaczają nas dorośli ludzie, którzy stanowią punkt odniesienia w życiu i podejmowaniu decyzji. Zwykle jest to ojciec, matka, wujkowie, ciotki, dziadkowie i babcie. Sposób, w jaki ci dorośli żyją i interpretują swoje życie, jest również sposobem, w jaki uczy się żyć dziecko. To oni są jedynymi wyznacznikami tego, co jest dobre, a co złe.
Jednak kiedy dziecko dorasta, niektóre rzeczy mogą już nie mieć sensu. W to, co wierzono, że jest „absolutną prawdą”, może zostać zdegradowane. Zwłaszcza gdy skonfrontuje się te rzeczy z innymi rzeczywistościami i gdy człowiek stanie się bardziej dojrzały emocjonalnie. W tym kontekście mogą pojawić się pewne konflikty.
Na przykład pytania, które wcześniej nawet nie istniały, mogą stać się częste, gdy to dziecko, teraz dorosłe, ma do czynienia z innymi środowiskami i grupami społecznymi. W innych przypadkach osoba ta może nosić traumy z sytuacji doznanych w dzieciństwie, których nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić ani zapamiętać, a które w teraźniejszości niosą ze sobą wiele niepewności, lęków i niskiej samooceny. I tu wkracza psychodynamika.
Psychoterapia psychodynamiczna – jaki kolejny krok?
Dzięki terapii psychodynamicznej osoba ta zaczyna pracować nad wzmocnieniem swoich emocji. Nad zrozumieniem i opracowaniem ich, a także nad ustaleniem swojego miejsca w świecie i swojej indywidualności. Dlatego jest to ważne i zalecane podejście do pracy nad samowiedzą i poczuciem własnej wartości.
To właśnie relacja z psychoterapeutą pozwala osobie uświadomić sobie swoje niedostosowane mechanizmy obronne. Pomimo tego, że w przeszłości służyły jakiemuś celowi, niegdyś były istotne i przydatne, stają się przestarzałe, a nawet utrudniają dostosowanie się do innej, obecnej rzeczywistości. Człowiek, który zda sobie sprawę, że ma wiele nowych zasobów i opcji, staje się bardziej zdolny do rozwiązywania swoich problemów. Robi to na bazie wzmocnionej wiary w swoją obecną dojrzałość i niezależność.
Nowe spojrzenie na rzeczywistość promuje większą samoświadomość i świadomość tego, jak zarządzasz swoimi relacjami ze sobą i z innymi. Twoje dobre samopoczucie znajdzie odzwierciedlenie w lepszej jakości życia, wolności i elastyczności w stawianiu czoła przyszłym wyzwaniom.
Niektóre ważne etapy terapii psychodynamicznej obejmują:
- identyfikację wzorców: pacjent uczy się rozpoznawać wzory zachowań i relacji, których nie da się zrozumieć w racjonalny sposób;
- eksplorację obszarów „irracjonalnych”, uzyskanie wglądu w doświadczenia emocjonalne, które przyczyniły się do życiowej dysfunkcji;
- analizę zidentyfikowanych wzorców i ustalenie ich przyczyn (przed czym bronią): trudny etap, któremu najczęściej towarzyszy wiele emocji;
- przeżywanie żałoby oraz utraty nierealistycznych ideałów związanych ze sobą i z innymi;
- pożegnanie roli obserwatora i wzięcie odpowiedzialności za swoje życie;
- poprawę relacji ze sobą i z innymi.
Jakie są efekty wykorzystania podejścia psychodynamicznego?
Takie podejście do psychoterapii może być pomocne w radzeniu sobie ze stresem psychicznym lub emocjonalnym. Może wspierać pacjenta w promowaniu autorefleksji, wglądu i rozwoju pozytywnych uczuć. Dzięki lepszemu zrozumieniu swoich wzorców emocjonalnych i ich korzeni można się lepiej przygotować do radzenia sobie ze swoimi problemami i rozwijania technik radzenia sobie, które pomagają teraz i w przyszłości.
W efekcie skorzystania z terapii psychodynamicznej można liczyć na poprawę samopoczucia i relacji z innymi.
Najważniejsze zalety terapii psychodynamicznej to:
- większa samoświadomość;
- zdobycie pewności siebie i odbudowanie poczucia własnej wartości;
- lepsza umiejętność radzenia sobie w trudnych i złożonych sytuacjach;
- emocjonalne zrozumienie siebie i innych;
- ulepszenie kontaktów w relacjach interpersonalnych;
- lepsza zdolność komunikowania się;
- umiejętność rozwiązania konfliktów;
- wyjaśnianie pomieszanych myśli i uczuć;
- poprawa motywacji.
Psychoterapia psychodynamiczna jest zwykle mniej intensywna i krótsza niż psychoanaliza. Sprzyja dynamice relacji klient-terapeuta w środowisku całkowitej akceptacji i empatii. Może być stosowana w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, fobii, zaburzeń osobowości, zespołu stresu pourazowego, zaburzeń odżywiania, uzależnieniach i fobii społecznej.
Jakie są cele terapii psychodynamicznej?
W takich przypadkach można osiągnąć:
- wgląd w siebie i poznanie swoich lęków, fobii, obaw, pragnień, marzeń itp.;
- poprawę nastroju;
- zmniejszenie sabotażu, jakim obdarza się samego siebie;
- naukę podejmowania decyzji;
- tolerowanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji;
- zmniejszenie konfliktów wewnętrznych;
- zwiększoną zdolność radzenia sobie ze złością, stresem i frustracją;
- dobre samopoczucie.
Jednak nie musi istnieć psychopatologia ani wcześniejszy problem, aby rozpocząć tego typu terapię. Podejście psychodynamiczne jest świetnym sposobem na poznanie siebie, zadbanie o rozwój osobisty i wzrost poczucia własnej wartości.
? Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:
- Warszawie, Zobacz: Psycholog Warszawa
- Wołominie, Zobacz: Psycholog Wołomin
Jaki jest czas trwania terapii psychodynamicznej?
Psychoterapia to zharmonizowany wysiłek, który ma na celu stworzenie znaczenia tam, gdzie pojawia się niepokój, dezorientacja lub pustka. Zaufanie do terapeuty ma kluczowe znaczenie. Po pierwszym spotkaniu warto zadać sobie pytanie, czy czujesz się na tyle swobodnie, aby porozmawiać z terapeutą o swoim życiu. Czy jego sposób bycia pozwala Ci wyrazić siebie bez strachu i w swoim rytmie. To właśnie dynamika relacji klient-terapeuta decyduje o powodzeniu procesu terapeutycznego, który nie należy do najkrótszych.
Sesje trwają zwykle 50 minut. Mogą one odbywać się co tydzień, dwa razy w miesiącu lub przeciwnie – częściej, jeśli to konieczne. To złożoność Twojego problemu zadecyduje o czasie trwania terapii. Niektórzy pacjenci potrzebują więcej czasu, by wejść na kolejny etap terapii psychodynamicznej. Zdarza się, że proces terapeutyczny trwa tylko kilka miesięcy, a innym razem od 2 do 5 lat lub nawet dłużej.
Terapia psychodynamiczna – stacjonarnie czy online? – co wybrać?
Ten rodzaj terapii odbywa się na spotkaniach „twarzą w twarz”. Pacjent i terapeuta siedzą naprzeciwko siebie. Dlatego do niedawna praktykowana była tylko forma stacjonarna. Jednak najnowsze technologie pozwalają na to, by toczyła się terapia psychodynamiczna online. Dzięki takiemu rozwiązaniu można odbyć spotkanie wirtualne twarzą w twarz. Na ekranie komputera, smartfona lub innego urządzenia możesz widzieć się z terapeutą i odbyć sesję bez względu na to, jak daleko przebywasz od gabinetu psychologa. Jeśli więc nie masz możliwości udania się na spotkanie stacjonarne lub czujesz, że wygodniejszą dla Ciebie formą będą spotkania online, nie rezygnuj z terapii, tylko skorzystaj z mocy nowoczesnych technologii.
Terapia psychodynamiczna w Warszawie – pozwól sobie pomóc
Jako ludzie mamy wątpliwości, niepewność, lęki. Wszystkie te uczucia są normalne, a nawet w pewnym sensie zdrowe, ponieważ łączą nas z naszym wnętrzem i skłaniają do refleksji nad wieloma rzeczami. Okazuje się, że w niektórych przypadkach mogą się wyróżniać w sposób, który zakłóca jakość życia danej osoby. Uniemożliwiają jej podejmowanie decyzji dotyczących zdrowia i życia osobistego, zawodowego, a nawet fizycznego.
W takich przypadkach terapia psychodynamiczna jest bardzo zalecana. W naszej poradni psychologicznej w Warszawie i Wołominie czekają wyszkoleni profesjonaliści, którzy dysponują niezbędną wiedzą do tego, aby pomóc pacjentowi przeformułować i zrozumieć wszystko, co dzieje się w jego życiu. Warto jednak zaznaczyć, że proces terapeutyczny mogą rozpocząć nawet osoby, które nie mają konkretnego problemu do przepracowania podczas terapii. W końcu zawsze możesz poznać siebie bliżej i lepiej.
Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.