Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogWWO – Wysoka wrażliwość w relacjach: Jak ją zrozumieć i pielęgnować?

WWO – Wysoka wrażliwość w relacjach: Jak ją zrozumieć i pielęgnować?

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

WWO – wysoko wrażliwe osoby często borykają się z wyzwaniami w relacjach interpersonalnych. Choć ich głębokie odczuwanie może być źródłem nieporozumień, istnieją strategie, które pomagają w zrozumieniu i pielęgnowaniu tej wrażliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak budować silniejsze i bardziej harmonijne relacje, zapraszam do dalszej lektury.

Każdy człowiek jest istotą czującą. Niektórzy dostrzegają i odczuwają więcej, inni mniej. Tak czy inaczej, informacje, które wychwytujemy jako ludzie za pomocą naszych zmysłów i interpretacje, które budujemy, kierują naszym sposobem bycia w świecie. Co zatem skrywa się pod pojęciem „wysoka wrażliwość”? Kiedy mówimy o „osobie wysoko wrażliwej”, mamy na myśli tę część populacji, która charakteryzuje się wysoką wrażliwością przetwarzania sensorycznego. Co to oznacza? Sprawdź!

Spis treści:

Co to jest wysoka wrażliwość?

Objawy wysokiej wrażliwości – jak je rozpoznać?

Czy jestem WWO? – test

Osoba WWO w relacjach – wyzwania i atuty

Wyjątkowość osób wysoko wrażliwych w świecie związków

Praktyczne strategie dla osób WWO w pielęgnowaniu relacji

 

Co to jest wysoka wrażliwość?

WWO osoba wysoko wrażliwa

Zanim dowiesz się, czym jest wysoka wrażliwość, musisz sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to zaburzenie ani choroba. To normalna, wrodzona cecha, która charakteryzuje specyficzną jakość przeżywania.

WWO: co to jest i jakie ma korzenie?

WWO to skrót od Wysoko Wrażliwe Osoby (z angielskiego HSP – „Highly Sensitive Person”). Termin ten był używany przez psychologów w latach 90. XX wieku do opisania osób o wysokim poziomie wrażliwości na bodźce środowiskowe. Został wprowadzony przez amerykańską psycholog Elaine Aron, autorkę wydanej w 1996 roku książki „Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza”.

Bycie WWO może być uwarunkowane genetycznie. Wiele osób błędnie myśli, że to wszystko siedzi głowie lub że jest to coś, czego człowiek nauczył się w dzieciństwie. Chociaż czynniki środowiskowe odgrywają rolę w kształtowaniu pewnych postaw, wysoka wrażliwość ma głównie podłoże genetyczne. Oznacza to, że ​​z wysoką wrażliwością można się urodzić. Osoba WWO ma też zwykle różnice w mózgu w porównaniu z nie-WWO, w tym większą liczbę synaps i bardzo aktywnych neuronów.

Charakterystyka i specyfika osób wysoko wrażliwych

Szacuje się, że od 15% do 20% populacji (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) jest WWO, więc nie jest to cecha rzadka. Nie jest to nowe odkrycie, ale zostało i często nadal jest błędnie określane jako nieśmiałość, introwersja, zahamowanie, bojaźliwość itp. WWO może mieć niektóre z tych cech, ale nie jest to warunek, bo na przykład 30% osób z WWO jest ekstrawertykami.

Osoby wysoko wrażliwe mają zwiększoną świadomość bodźców środowiskowych, co może być zarówno dobrą, jak i złą rzeczą. Z jednej strony WWO są zwykle bardziej empatyczne, ponieważ łatwiej im rozpoznać i zinterpretować emocje innych. Z drugiej strony szybciej się męczą w sytuacjach towarzyskich lub w chwilach dużych emocji.

Osoby wysoko wrażliwe mogą być również bardziej wrażliwe między innymi na dźwięki, tekstury, światła i zapachy. Dlatego mają tendencję do unikania środowisk bardzo stymulujących. Często stronią od tych miejsc, nie wiedząc, dlaczego odwiedzając je, czują się tak zmęczeni.

Objawy wysokiej wrażliwości – jak je rozpoznać?

wysoko wrażliwa osoba kto to

Wysoka wrażliwość manifestuje się w wielu różnorodnych objawach, które mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby. Poznaj najczęstsze z nich, by lepiej zrozumieć siebie lub bliskich.

Najczęstsze objawy wysokiej wrażliwości w codziennym życiu

Po czym poznać, że jesteś osobą wysoko wrażliwą? Charakterystyczne cechy WWO w codziennym życiu to:

  • wysoki stopień empatii;
  • analizowanie wydarzeń, uczuć i ludzi;
  • przejmowanie się problemami innych, jakby były własne;
  • nieukrywanie swoich emocji;
  • lubienie swojego towarzystwa;
  • docenianie chwil spędzonych w samotności i ciszy;
  • kreatywność i nieszablonowe myślenie;
  • umiejętność słuchania innych;
  • dostrzeganie niesprawiedliwości i brzydzenie się jakąkolwiek formą przemocy;
  • poddawanie się presji czasu, co wywołuje niepokój;
  • dystansowanie się od kontaktu z ludźmi;
  • perfekcjonizm;
  • trudności z akceptacją krytyki.

Jak odróżnić wysoką wrażliwość od innych cech czy stanów emocjonalnych?

Zdaniem Elaine Aron istnieją cztery podstawowe cechy, które muszą być obecne, aby można było zidentyfikować osobę jako wysoce wrażliwą. W przypadku braku jednej z nich, danej osoby nie można scharakteryzować jako WWO. Są to:

  1. Tendencja do bardzo głębokiego przetwarzania wszystkich otrzymanych informacji (łatwe zranienie, rozmyślanie o różnych kwestiach, ciągłe poruszanie tych samych tematów itp.). WWO analizuje wszystkie możliwości wokół danego tematu, zbyt często myśli o problemie i długo podejmuje decyzje.
  2. Łatwość ulegania przebodźcowaniu i szybka reakcja na stres, gdy przetwarzanych jest wiele informacji jednocześnie, czy to emocjonalnych, czy sensorycznych. Osoba wysoko wrażliwa doświadcza intensywniejszych bodźców niż osoby bez WWO. Podlega pewnym sytuacjom, które dla innych wydają się banalne, a które u niej mogą powodować niepokój, tachykardię, nudności i bóle głowy. Jak to bywa na przykład podczas pobytu w szpitalu czy w zatłoczonym centrum handlowym.
  3. Silna reaktywność emocjonalna i zwiększona empatia. WWO nie mają trudności ze zrozumieniem, co mogą czuć inni. Czują się poruszeni w wielu sytuacjach i łatwo się wzruszają, czy to smutkiem innych, czy pięknym dziełem sztuki. Tam, gdzie ktoś inny odczuwa umiarkowane emocje, osoba wysoko wrażliwa odczuje silniejsze emocje, tworząc przestrzeń dla pojawienia się intensywnej i naturalnej empatii.
  4. Większa wrażliwość na subtelne bodźce. WWO mają zwiększoną wrażliwość na bodźce zmysłowe (wzrok, dotyk, słuch, węch, smak), co pozwala im łatwiej niż większość ludzi wykrywać bardzo ciche dźwięki lub dyskretne zapachy. Ta wrażliwość może być problematyczna, ponieważ osoby wysoko wrażliwe mają trudności z poradzeniem sobie z silnymi bodźcami, takimi jak jasne światło, powtarzające się dźwięki i hałaśliwe miejsca.

grafika WWO

Czy jestem WWO? – test

  1. Zawsze wydaje mi się, że jestem człowiekiem świadomym subtelności otoczenia. TAK / NIE
  2. Wpływają na mnie nastroje innych ludzi. TAK / NIE
  3. Mam tendencję do dużej wrażliwości na ból. TAK / NIE
  4. W bardzo pracowite dni czuję potrzebę udania się do łóżka, ciemnego pokoju lub innego miejsca, w którym mogę mieć trochę prywatności i uciec od zbyt dużej stymulacji. TAK / NIE
  5. Bardzo intensywnie odczuwam na sobie działanie kofeiny. TAK / NIE
  6. Jasne światła, ostre zapachy lub szorstkie tkaniny łatwo mnie denerwują. TAK / NIE
  7. Często rozmyślam o życiu. TAK / NIE
  8. Zbyt głośne dźwięki powodują u mnie złe samopoczucie. TAK / NIE
  9. Piękno sztuki i muzyki głęboko mnie porusza. TAK / NIE
  10. Jestem osobą skrupulatną. TAK / NIE
  11. Łatwo mnie przestraszyć. TAK / NIE
  12. Kiedy muszę zrobić wiele rzeczy w krótkim czasie, bardzo się stresuję. TAK / NIE
  13. Kiedy ktoś potrzebuje pomocy, zazwyczaj wiem, co należy zrobić. TAK / NIE
  14. Jeśli ktoś prosi mnie o zrobienie zbyt wielu rzeczy naraz, denerwuję się. TAK / NIE
  15. Desperacko staram się unikać błędów i zapominania o ważnych sprawach. TAK / NIE
  16. Staram się unikać oglądania brutalnych filmów i programów telewizyjnych. TAK / NIE
  17. Źle się czuję, gdy wokół mnie dzieje się za dużo. TAK / NIE
  18. Nadmierny głód powoduje u mnie silne reakcje, niszczy koncentrację i nastrój. TAK / NIE
  19. Denerwują mnie życiowe zmiany. TAK / NIE
  20. W okresie dzieciństwa moi rodzice i nauczyciele uważali mnie za dziecko bardzo wrażliwe i nieśmiałe. TAK / NIE

Jeśli identyfikujesz się z 13 z powyższych punktów, przynależysz do grupy osób niezwykle wrażliwych, obdarzonych niesamowitymi darami. Istnieje społeczność ludzi, którzy całkowicie rozumieją, co czujesz, ponieważ odczuwają to samo i podzielają te same wątpliwości.

Osoba WWO w relacjach – wyzwania i atuty

objawy wysokiej wrażliwości

Osoby wysoko wrażliwe mają odmienne potrzeby społeczne i emocjonalne. Pragną głębokich, znaczących relacji z innymi, ale nie zawsze jest łatwo je uzyskać.

Dlaczego osoba WWO może czuć się inaczej w związkach?

Tendencja do zbyt głębokiego przetwarzania wszystkich otrzymanych informacji sprawia, że osoba WWO jest zwykle bardziej świadoma niż przeciętny człowiek. Zarówno tego, co dzieje się w niej samej, jak i wokół niej. Ci, którzy nie podzielają tej samej wrażliwości, mają trudności ze zrozumieniem, co WWO czuje w związku z pewnymi tematami rozmów, codziennymi wydarzeniami, środowiskami publicznymi i innymi.

Często ludzie myślą, że ktoś dramatyzuje, podczas gdy w rzeczywistości wysoko wrażliwa osoba jest po prostu sobą. Z obawy przed niezrozumieniem wiele wrażliwych osób zachowuje swoje uczucia dla siebie. Jednak jest to też dla nich naturalne, ponieważ potrzebują więcej czasu na przetworzenie emocji.

Jakie unikalne cechy osoby WWO wpływają na relacje z innymi?

Wysoko wrażliwe osoby mają unikalne cechy, które dla nich są czymś naturalnym. Jak one wpływają na relacje z innymi?

  • Wrażliwość: mają umiejętność łatwiejszego i intensywniejszego odczuwania zwykłych emocji.
  • Perfekcjonizm: potrafią dostrzec szczegóły, które są stale pomijane przez innych.
  • Odosobnienie: zachowują się bardziej introwertycznie i postrzegają sytuacje życiowe zupełnie inaczej niż pozostali.
  • Empatia: stawiają się w sytuacji drugiej osoby i praktycznie mogą poczuć to, co ona czuje.
  • Dobrze rozwinięta intuicja: z łatwością zauważają, co dzieje się wokół nich, nawet jeśli nie ma ku temu wyraźnego powodu.
  • Zrozumienie: potrafią patrzeć na świat bardziej pozytywnie i chętniej słuchają oraz rozumieją innych.

Wyjątkowość osób wysoko wrażliwych w świecie związków. Wrażliwość nie jest słabością!

W przypadku osób bardzo wrażliwych kilka czynników może sprawić, że doświadczenie miłości i relacji uczuciowych będzie nieco bardziej skomplikowane niż u innych.

Dlaczego wyjątkowość osób wysoko wrażliwych jest tak ważna w kontekście relacji?

Większość wysoko wrażliwych osób ma tendencję do szybkiego i bardzo intensywnego zakochiwania się. Do skupiania uczuć na jednej osobie, jeszcze zanim druga strona też okaże zainteresowanie. Jedna z przyczyn takiego zachowania ma związek ze stopniem pobudliwości. Wiadomo, że człowiek, niezależnie od tego, czy ma WWO, czy nie, zakochuje się łatwiej, gdy jest w stanie podniecenia lub stresu, a we współczulnym układzie nerwowym szaleje adrenalina. Wiadomo też, że osoba WWO szybciej osiąga stan nadmiernego podniecenia i dlatego łatwiej jej się zakochać.

Związek z WWO wymaga zrozumienia jej wyjątkowości. Trzeba pamiętać, że wysoko wrażliwe osoby często mają potrzebę izolowania się, milczenia, aby naładować siły. To niejednokrotnie kończy się ciągłymi konfliktami, ponieważ druga strona czuje się wykluczona lub odrzucona. WWO wymagają większej głębi w swoich związkach, uważniej przyglądają się konsekwencjom niepowodzeń lub zachowań partnera i są bardziej zaniepokojeni. Pomimo, że szybko się zakochują, ich angażowanie się w relację przebiega powoli. Minie sporo czasu, zanim wysoko wrażliwa osoba zaufa i otworzy się przed partnerem. Stąd też tzw. nieśmiałość miłosna i obawianie się bliskości.

Wysoko wrażliwe osoby potrzebują rozmów, które będą intymnym zacieśnieniem relacji. Silniej odczuwają stany emocjonalne partnera i swoje, więc każde, nawet najmniejsze, nieporozumienie może być dla nich cierpieniem. Dlatego w relacjach z WWO trzeba rozumieć i akceptować ich wyjątkowość, która z drugiej strony może stać się atutem w związkach.

Przypadki, gdy wysoka wrażliwość staje się supermocą w związkach

Wysoka wrażliwość nie jest wcale problemem, ale jest darem. WWO są doskonałymi obserwatorami, mają intuicję, mają spojrzenie systemowe i umiejętność dostrzegania różnych podejść do rozwiązywania problemów. Intuicyjnie wiedzą, co zrobić, aby pozytywnie zmienić jakąś sytuację. Potrafią dobrze wyrażać swoją wrażliwość, ujawniając podstawowe cechy dobrego partnera lub partnerki. Wysoko wrażliwe osoby w relacjach są empatyczne, wyrozumiałe, opiekuńcze, głęboko zainteresowane swoją drugą połówką i lubią jej pomagać.

Praktyczne strategie dla osób WWO w pielęgnowaniu relacji

Biorąc pod uwagę, że są uważani za doskonałych obserwatorów, przyjaciół, doradców i profesjonalistów, osoby wysoko wrażliwe muszą nauczyć się wykorzystywać tę wrażliwość na swoją korzyść. Muszą chronić się przed niepotrzebnym stresem, który ich otacza. Aby osiągnąć to bezpieczeństwo, wymagana jest ogromna praca w zakresie samorozwoju, motywacji i wsparcia bliskich.

Jak wspierać osobę wysoko wrażliwą w relacji?

Jeśli bliska osoba jest WWO podstawą utrzymania zdrowej relacji jest zrozumienie. Należy docenić jej wyjątkowość i zaakceptować fakt jej „odmienności”. W tym wszystkim pomocne mogą okazać się wskazówki, które ułatwiają pielęgnowanie dobrych stosunków między WWO a nie-WWO.

  • Okazuj szacunek do sposobu odczuwania jej emocji i przeżyć.
  • Rozmawiaj spokojnie i szczerze.
  • Chroń ją przed intensywnymi bodźcami zewnętrznymi (np. przed głośnymi dźwiękami).
  • Unikaj rzucania oskarżeń o „narzekanie” czy też „ciągłe niezadowolenie”.
  • Poproś o wyjaśnienia, jeśli czegoś nie jesteś w stanie zrozumieć lub coś niepokoi Cię w jej zachowaniu.
  • Szanuj jej przestrzeń i potrzebę pobycia w samotności.
  • Doceniaj jej dobro i chęć niesienia pomocy.

Pamiętaj, że bycie osobą wysoko wrażliwą jest całkowicie normalne i niesie ze sobą wiele korzyści. WWO są niezwykle kreatywni i potrafią tworzyć sztukę oraz muzykę jak nikt inny. Mają w sobie duże pokłady empatii i są w stanie zrozumieć każdego do tego stopnia, że ​​ludzie postrzegają ich jako przyjaciół. Są w stanie dostrzec powiązania, których inni nie zauważają, co czyni ich intuicyjnymi, głębokimi myślicielami i odnoszącymi sukcesy w niektórych karierach.

Wskazówki dla osób WWO

diagram WWO

Jedną z najczęstszych sytuacji, gdy dana osoba dowiaduje się, że jest WWO, są zdziwienie i niepokój. Czasami pojawia się wiele pytań, na które odpowiedzi chce się poznać w krótkim czasie. W związku z tym, pierwszą radą dla osób wysoko wrażliwych jest spokojne zaakceptowanie faktu. To nie jest choroba i tu nie ma co leczyć. Możesz jednak popracować nad sobą, by być w stanie podejmować najlepsze dla siebie decyzje i dostosowywać swoje podejście do sytuacji, unikając niepotrzebnego cierpienia.

Poniżej znajdują się wskazówki dla osób bardzo wrażliwych, jak lepiej radzić sobie ze swoją dużą wrażliwością.

  • Dbaj o odpoczynek i nie wstydź się chwil potrzebnych do „naładowania” energii.
  • Daj upust swoim uczuciom i emocjom. Możesz to zrobić poprzez wykonywanie ćwiczeń fizycznych, malowanie, pisanie, komponowanie muzyki itp.
  • Praktykuj medytację nie tylko jako dobrą metodę wyrażania skrywanych w sobie uczuć, ale także technikę kontroli emocji i redukcji lęku.
  • Szukaj pozytywnych bodźców w stanach smutku, frustracji, dużego zmęczenia. Spróbuj zrobić coś, co lubisz, na przykład słuchać muzyki, która budzi dobre wspomnienia lub porozmawiaj z bliską osobą, nawet jeśli jest daleko od Ciebie.

W przypadku odczuwanego dyskomfortu z bycia osobą wysoko wrażliwą skorzystaj z pomocy psychologa. Jeśli zmagasz się ze sobą, próbując ukryć swoją prawdziwą istotę, w końcu poczujesz niezadowolenie z życia i utorujesz sobie drogę do depresji.

WWO często mają trudności ze zrozumieniem i zaakceptowaniem siebie takimi, jakimi są, z powodu uprzedzeń. Na terapii znajdują bezpieczną i wygodną przestrzeń, w której mogą pogłębić zrozumienie siebie i swojej wyjątkowości. Odkrywają, że nie muszą nie lubić swojej zwiększonej wrażliwości i zaczynają akceptować siebie takimi, jakimi są.

Akceptacja siebie to pierwszy krok w kierunku osobistego rozwoju. Podobnie – akceptacja okazywana osobie WWO – daje jej przestrzeń do wzrostu.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!