Na pewno mnie oszuka…, To się nie może udać…, Znów będzie porażka…, Mnie to zawsze wiatr wieje w oczy… Znasz to? Też tak mówisz lub myślisz? Cóż, jeśli zawsze spodziewasz się najgorszego od każdej sytuacji i od innych ludzi, mając w myślach czarne scenariusze, to jesteś pesymistą. Wiedz, że takie podejście odbiera Ci to, co najcenniejsze – radość z życia. Dlatego czas odkryć sposoby na to, żeby być szczęśliwym człowiekiem.
Spis treści:
1. Kim jest pesymista/pesymistka?
2. Czy mam pesymistyczne nastawienie?
3. Do czego może prowadzić pesymizm?
4. Jak pokonać pesymizm i stać się szczęśliwym człowiekiem?
5. Jak odkryć sposoby na radość z życia i przerwać pesymistyczne nastawienie?
Kim jest pesymista/pesymistka?
Osoba pesymistyczna to taka, która we wszystkim, co pojawia się na jej drodze, widzi trudności. Postrzega różne sytuacje jako przeszkody nie do pokonania. Zazwyczaj wydaje się zniechęcona, nie wierzy w siebie i rzadko kiedy ekscytuje się robieniem planów. Pesymista lub pesymistka jest jakby zakładnikiem ograniczających przekonań. Taka osoba wierzy, że między nią a jakimkolwiek osiągnięciem jest ogromna ściana. Ma problem z uwierzeniem w sukces danego przedsięwzięcia, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Ludzie, którzy żyją z pesymistycznym nastawieniem, to ci, którzy tracą wiele okazji w życiu, ponieważ rzadko podejmują ryzyko lub po prostu próbują czegoś nowego. Żyją w toksycznej strefie komfortu, która nie pozwala im rozwijać się w biznesie, w pracy, a nawet w związkach. Wiesz, dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podejmowanie ryzyka i odkrywanie nowych możliwości wymaga odwagi, entuzjazmu i życiowej radości.
Czy mam pesymistyczne nastawienie?
Czy jestem pesymistką lub pesymistą? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, musisz zaobserwować coś, na co nie zawsze ludzie sami zwracają u siebie uwagę: na pesymistyczne wzorce myślenia i zachowań. Pesymizm często przejawia się poprzez automatyczne, negatywne myśli, takie jak wyobrażanie sobie najgorszego scenariusza w danej sytuacji. Na początku mogą Ci się wydawać nieszkodliwe, lecz z czasem niezauważalnie przejmują nad Tobą kontrolę i przyczyniają się do negatywnego i demotywującego podejścia.
Kolejną cechą pesymizmu jest generalizowanie. Kiedy nawet jakaś drobnostka idzie nie tak, jak założono, pesymizm sprawia, że zaczniesz wyobrażać sobie, że wszystko idzie źle (nawet jeśli tak nie jest). Nagle nawet małe niepowodzenie może urosnąć do tego stopnia, że zacznie przypominać poważną katastrofę. Co się wtedy dzieje? Tracisz chęć do robienia czegokolwiek, bo przecież i tak będzie źle, klapa, porażka itd.
Dlatego jeśli…
- skupiasz się na wadach i słabościach;
- bojkotujesz swoje sukcesy;
- masz trudności z przystosowaniem się do zmian;
- nie widzisz innych możliwości;
- masz ciągle negatywne myśli;
- nie masz chęci do podejmowania nowych zadań
…to wiedz, że może w Tobie drzemać pesymista/pesymistka.
Do czego może prowadzić pesymizm?
Po pierwsze, musisz mieć świadomość, że ciągły pesymizm może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Kiedy myślisz pesymistycznie, masz tendencję do przewidywania problemów i skupiania się na tym, co może pójść nie tak. To wywołuje w Tobie niepokój i stres, rodzi frustrację i zdenerwowanie. Organizm zaczyna reagować na ten stan psychiczny, uwalniając hormony, takie jak kortyzol. Jego wysoki poziom może powodować szereg problemów, od zaburzeń snu po choroby serca.
Po drugie, pesymistyczne nastawienie podsyca wiele innych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, takich jak lęk, depresja, a nawet problemy z pewnością siebie. Czasami możesz mieć wrażenie, że nagromadzenie pesymistycznych myśli przyciąga kolejne katastrofalne sytuacje. Ponadto musisz wiedzieć, że pesymistom trudniej jest stawiać czoła wyzwaniom. Kiedy uważasz, że wysiłki zmierzające do poprawy sytuacji są daremne, zaczynasz odwlekać wiele spraw i brakuje Ci motywacji do działania. To negatywnie wpływa na wydajność w pracy, w związkach, a nawet na zdrowie fizyczne. Ludzie, którzy stale są nastawieni negatywnie, mogą odpychać przyjaciół, rodzinę i współpracowników itp.
Dlatego, aby przełamać ten negatywny cykl, konieczna jest zmiana nastawienia umysłu i swoich wzorców zachowań.
Jak pokonać pesymizm i stać się szczęśliwym człowiekiem?
Przede wszystkim pamiętaj, że szczęście jest tematem uniwersalnym i obecnym w życiu każdego człowieka. To uczucie, którego wszyscy w rzeczywistości szukają i chcą osiągnąć. Tymczasem pojęcie szczęścia może się różnić w zależności od osoby, ponieważ każdy ma swoją własną definicję i ścieżkę do jego osiągnięcia. Dlatego na drodze do pokonania pesymistycznego nastawienia i bycia szczęśliwym trzeba określić czynniki, które mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na Twoje poszukiwanie szczęścia.
Istotne jest znalezienie równowagi pomiędzy różnymi aspektami życia, takimi jak praca, relacje i wypoczynek. Skupienie się tylko na jednym obszarze i pominięcie innych może prowadzić do braku równowagi i niezadowolenia. Warto również pielęgnować pozytywne doświadczenia i pracować nad negatywnymi, żeby je przezwyciężyć i iść naprzód. Kolejnym ważnym aspektem na drodze poszukiwania szczęścia jest samoświadomość. Musisz zrozumieć, co jest dla Ciebie ważne i co Ci przynosi satysfakcję. Dzięki lepszemu poznaniu siebie łatwiej można określić wartości i potrzeby, którymi trzeba kierować się w życiu.
Zwróć również uwagę na wpływ społeczeństwa. Bywa, że pesymizm jest związany z ogólnym przekonaniem, że szczęście jest bezpośrednio powiązane z sukcesem, bogactwem i statusem społecznym. Takie standardy narzucane przez społeczeństwo mogą sprawić, że zaczniesz szukać szczęścia w sposób powierzchowny i będziesz kierować się pesymistycznym nastawieniem. Staraj się żyć zgodnie z własnymi wartościami i pragnieniami. Uwolnij się od narzuconych oczekiwań, bo wtedy łatwiej jest znaleźć prawdziwe i trwałe szczęście.
Jak odkryć sposoby na radość z życia i przerwać pesymistyczne nastawienie?
Przeciwieństwem pesymizmu jest optymizm. Wbrew pozorom nie polega on na zaprzeczaniu rzeczywistości, lecz na decyzji o dostrzeżeniu możliwości. Chcesz rozwinąć tę umiejętność? Oto kilka prostych praktyk, które pomogą Ci pokonać pesymistyczne nastawienie i być szczęśliwym człowiekiem.
- Praktykuj wdzięczność każdego dnia. Zastąp skupianie się na tym, co złe, dostrzeganiem tego, co dobre. Spróbuj każdego dnia wypisać trzy rzeczy, za które czujesz wdzięczność. Dzięki tej strategii zaczniesz dostrzegać pozytywne strony życia.
- Zmień sposób myślenia z „Nie mogę” na „Jak mogę to zrobić?”. Ponadto, gdy zauważysz u siebie tendencję do bycia pesymistką/pesymistą, zapytaj siebie: „Czy takie myślenie jest potrzebne?”.
- Nawiązuj kontakty z pozytywnymi ludźmi. Mówią, że optymizm jest zaraźliwy, więc staraj się spędzać czas z osobami, które budzą Twój entuzjazm.
- Wizualizuj lepszą przyszłość. Wyobraź sobie, czego chcesz, jak to chcesz osiągnąć i podejmuj małe kroki każdego dnia ku wyznaczonemu celowi.
- Rób to, co lubisz. Poświęć czas na realizowanie swoich pasji, spełniaj się w ulubionym hobby, bo rzeczy, które sprawiają przyjemność, zmieniają nastawienie do życia na lepsze.
- Dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu są niezbędne do zrównoważenia emocji i utrzymania stresu pod kontrolą.
Pamiętaj też, że samoświadomość może pomóc Ci lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu i wypracować pozytywne nastawienie, które przyczyni się do szczęśliwszego życia. Dlatego też ważne jest inwestowanie w działania sprzyjające poznaniu samego siebie, takie jak psychoterapia lub coaching. Zapraszam na konsultacje ze specjalistami z naszej poradni!
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Z czego wynika pesymizm?
Różne czynniki mogą wpływać na bycie pesymistą. Czasami jest to wychowywanie się w środowisku o takim nastawieniu, a innym razem na taką postawę wpływa niskie poczucie własnej wartości. Pesymizm może być też spowodowany traumą, zaburzeniami emocjonalnymi lub towarzystwem nieodpowiednich ludzi.
Czy pesymista może być szczęśliwy?
Tak, ale pod warunkiem, że zmniejszy lub wyeliminuje pesymistyczne nastawienie. Zachowania nadmiernie pesymistyczne nie sprzyjają szczęśliwemu życiu, a nawet je utrudniają. Pamiętaj, że negatywne nastawienie i myślenie źle wpływa na relacje z innymi, efektywność zawodową i osobiste samopoczucie.
Czy można odzyskać radość życia na psychoterapii?
Współpraca z psychoterapeutą to Twoja szansa na poznanie siebie i odkrycie życiowej radości. Dzięki niej odzyskasz większą kontrolę nad swoimi emocjami, przeanalizujesz nastawienie i określisz ponownie swoje cele życiowe. Dlatego psychoterapia przynosi wiele korzyści w perspektywie krótko-i długoterminowej osobom, które chcą nauczyć się znów czerpać radość z życia.