Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak pomóc osobie z depresją

Jak pomóc osobie z depresją

Kategorie:
Depresja

Depresja to choroba, która dotyka nie tylko osobę, która się z nią zmaga, ale także rodzinę. Bliscy nie wiedzą, jak pomóc osobie z depresją, co powoduje uczucie frustracji i bezradność. Wsparcie w depresji jest bardzo ważne, dlatego warto nie tylko poznać chorobę i jej objawy, ale także dowiedzieć się, jak pomóc osobie w depresji w sposób konstruktywny, a jednocześnie delikatny i pełen empatii.

Spis treści:

Jak pomóc osobie z depresją? Najpierw poznaj chorobę.

Jak pomóc osobie w depresji? Poznaj 6 wskazówek!

Jak pomóc osobie z depresją na odległość?

Jak pomóc w depresji, czyli czego nie mówić?

depresja na odleglość

Jak pomóc osobie z depresją? Najpierw poznaj chorobę

By wiedzieć, jak pomóc osobie chorej na depresję, warto najpierw dowiedzieć się, z czym się mierzy bliska nam osoba i z jakimi objawami wiąże się depresja. Utrzymujące się dłużej niż dwa tygodnie objawy, takie jak:

  • smutek,
  • zaniżone poczucie własnej wartości,
  • problemy z koncentracją i ze snem,
  • poczucie beznadziei i bezsensu,
  • drażliwość,
  • unikanie spotkań towarzyskich,

mogą świadczyć o zaczynającej się depresji. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ w razie nasilenia się objawów konieczna może być nie tylko psychoterapia, ale także leczenie farmakologiczne. Niosąc pomoc osobie w depresji, warto pamiętać, że jej zachowanie nie jest od niej do końca zależne.

Przeczytaj również: Depresja – co to? Rodzaje depresji, objawy depresji

Jak pomóc osobie w depresji? Poznaj 6 wskazówek!

Osoby bliskie, które nie wiedzą, jak pomóc osobie z depresją, często popadają we frustrację, której towarzyszy również bezradność. Warto jednak je przezwyciężyć i dowiedzieć się, co można zrobić, by osoba chora poczuła się lepiej, ponieważ od rodziny i przyjaciół zależy bardzo wiele. Przedstawiamy 6 wskazówek, które są dobrym drogowskazem na drodze do udzielania wsparcia w depresji.

1. Po prostu bądź

Jak pomóc osobie z depresją? Najważniejsze, by po prostu przy niej być i okazywać wsparcie, wysłuchać, przytulić lub potrzymać za rękę. Chociaż osoba cierpiąca na depresję niekoniecznie okaże Ci wdzięczność, to w przyszłości na pewno doceni takie drobne gesty, które dają często więcej niż słowa.

2. Zadbaj o siebie i swoje samopoczucie

Częste przebywanie z osobą depresji może sprawiać, że my sami, jako rodzina lub przyjaciele, będziemy się czuć gorzej, a przygnębiający nastrój będzie się nam udzielał. Dlatego pomagając osobie w depresji, nie wolno zapominać o sobie, ponieważ skuteczność wsparcia zależy także od naszej siły psychicznej.

3. Podkreślaj pozytywne elementy rzeczywistości

Osoba cierpiąca na depresję widzi wszystko w czarnych barwach – siebie, innych i otaczający świat. By wyrwać ją z tej pętli negatywnego myślenia, warto podkreślać pozytywne aspekty rzeczywistości. Warto, by stwierdzenia te były jak najbardziej konkretne i uwypuklały te elementy, z którymi bliska nam osoba sobie poradziła.

4. Wypróbuj wizualizacji

Z wizualizacji często korzystają sportowcy, jednak może być ona użyteczna także dla innych i stanowić jeden ze sposobów wsparcia dla osób w depresji. Poproś chorego, by opowiedział CI o swoich marzeniach i o tym, jakie chciałby mieć życie. Taka rozmowa, o pozytywnych aspektach, może znacząco wpłynąć na samopoczucie.

5. Zachęć do psychoterapii (ale nie zmuszaj)

Jak pomóc osobie z depresją i jak zachęcić ją do skorzystania z pomocy psychiatry lub psychoterapeuty? Na pewno nie zmuszać! Warto jednak zachęcać do rozmowy ze specjalistą. W jaki sposób? Można zaproponować, że pomożemy bliskiej nam osobie znaleźć odpowiedniego specjalistę, umówimy wizytę i zawieziemy na pierwsze spotkanie. Chorzy zmagający się z zaburzeniami psychicznymi często mają problemy z podejmowaniem decyzji, dlatego takie wsparcie od kogoś bliskiego może ich zmotywować. Warto także porozmawiać o korzyściach, które może przynieść psychoterapia, i stratach wynikających z niepodjęcia jej.

6. Aktywizuj

Spacer, kino, basen? Zachęć osobę chorą na depresję do drobnych aktywności i wyjścia z domu. Dowiedz się, co przed chorobą sprawiało Twojemu bliskiemu radość, by sprawić mu przyjemność.

Jak pomóc osobie z depresją na odległość?

depresja

Jak pomóc komuś w depresji na odległość? Niestety nie jest to łatwe, ponieważ najlepsze wsparcie to rozmowa w cztery oczy. Jednak nawet będąc daleko, warto pokazać, że zależy nam na osobie chorej, choćby przez kontakt telefoniczny czy rozmowę przez internet lub krótką wiadomość SMS. Nie zrażaj się, jeśli spotkasz się z odmową i nie obrażaj się.

Jak pomóc w depresji, czyli czego nie mówić?

Osoby zdrowe miewają tendencje do bagatelizowania problemów ludzi cierpiących na depresję, a wypowiadane przez nich twierdzenia, zamiast pomóc, wręcz przeciwnie, pogarszają stan i samopoczucie osoby chorej, prowadząc do izolacji oraz frustracji. Czego nie mówić? Na pewno unikaj zdań, takich jak:

  • “Inni mają gorzej”;
  • “Nie użalaj się nad sobą”;
  • “Jutro będzie lepiej”;
  • “Weź się w garść”.

Pomoc osobie z depresją bez wsparcia, którego udzieli doświadczony psycholog lub psychoterapeuta, jest bardzo trudna, zwłaszcza jeśli nie umiemy siebie samych ochronić przed negatywnymi skutkami złego nastroju. Dlatego właśnie najlepiej namówić osobę chorą na wizytę u psychoterapeuty. Jeśli Twój bliski konsekwentnie odmawia, możesz sam zapisać się na konsultację, by dowiedzieć się, jakie słowa wsparcia pomogą w trudnych chwilach i jak pomóc osobie w depresji. Jeśli mieszkasz w Kobyłce, Zielonce, Markach lub Ząbkach i innych okolicznych miejscowościach, umów się na wizytę w poradni Moniki Charapińskiej-Krupa, która jest psychologiem i psychoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem w psychoterapii osób z depresją. Zapraszam do kontaktu telefonicznego oraz umawiania wizyt poprzez kalendarz dostępny na mojej stronie internetowej.

Sprawdź: leczenie depresji

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?

Polub nas na Facebooku, a na pewno nic Cię nie ominie!

Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!