Mówienie „proszę” i „dziękuję”, przyjazne witanie się z ludźmi i uważne słuchanie drugiej osoby: od najmłodszych lat uczymy się, że życzliwość jest ważna. Nic więc dziwnego, że większość ludzi określa siebie jako przyjaznych wobec innych. Czy rzeczywiście warto być życzliwym? Jak wyglądają uprzejme zachowania? Dowiedz się więcej.
Spis treści:
Życzliwość wobec innych – na czym polega?
Praktykowanie życzliwości – czy bycie życzliwym coś daje?
10 korzyści z bycia osobą życzliwą
Życzliwe zachowania w miejscu pracy – czy są istotne?
Człowiek życzliwy od małego – jak nauczyć dzieci życzliwości?
Jak okazywać życzliwość na co dzień?
Zachowania życzliwe – przykłady życzliwości w codziennym życiu
Co to jest życzliwość?
Termin życzliwość odnosi się do jednej z niemal wyłącznych cech istot ludzkich. To cnota, która pozwala jednostce sympatyzować z innymi i działać na ich rzecz. Dzięki takiej postawie można zaoferować drugiej osobie różne doznania przyjemności, takie jak poczucie szczęścia, miłości, bezpieczeństwa, towarzystwa itp. Zgodnie z definicją życzliwość to umiejętność traktowania innych ludzi w sposób pełen uznania, szacunku i życzliwości oraz tworzenia atmosfery wdzięczności poprzez własne zachowanie.
Niektóre dyscypliny, takie jak filozofia, socjologia i psychologia, są zainteresowane badaniem ludzkich zachowań i ich wartości w społeczeństwie. Prawdziwa życzliwość jawi się więc jako jedna z najbardziej naturalnych cech człowieka, która w zależności od środowiska lub kontekstu rozwoju jednostki może się zwiększać, lub neutralizować. Oznacza działanie dla innej osoby, zwierzęcia lub żywej istoty w celu zaoferowania miłości, ochrony, szczęścia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Życzliwość można przedstawić na tysiące sposobów, chociaż zawsze bierze się pod uwagę inne wartości, takie jak empatia, spokój, cierpliwość, uprzejmość i inne, które sympatyzują z dobrem i uprzejmością.
Życzliwość wobec innych – na czym polega?
Z naukowego punktu widzenia życzliwość informuje o tym, ile energii inwestuje się w utrzymywanie bliskich relacji osobistych z innymi ludźmi. Jest to coś znacznie więcej niż „tylko” obecność dobrych manier, czy bycie miłym. Osoby, które przyjmują postawę życzliwości wobec bliźnich, wykazują ponadprzeciętne zainteresowanie drugim człowiekiem. Nawet w stosunku do obcych zachowują się bardzo uprzejmie i uważnie, co ułatwia im nawiązywanie nowych znajomości. Z reguły jest to dobrze przyjmowane: życzliwość jest prawie zawsze odwzajemniana i nagradzana uśmiechem.
Z kolei osoby stroniące od przejawów życzliwości wobec drugiego człowieka są mało zainteresowane nawiązywaniem nowych kontaktów nieformalnych. W rezultacie są postrzegane przez innych jako powściągliwi i zdystansowani, co utrudnia im nawiązywanie nowych znajomości. Jednak niska życzliwość nie oznacza, że takim postaciom brakuje współczucia czy chęci pomocy innym. Po prostu wykazują oni mniejsze osobiste zainteresowanie innymi i mają większe trudności w budowaniu oraz utrzymywaniu relacji międzyludzkich.
Praktykowanie życzliwości – czy bycie życzliwym coś daje?
Jako istoty ludzkie jesteśmy nauczeni dawać i brać, czerpać korzyści i doszukiwać się drugiego dna w danej sytuacji. Czy zatem życzliwość wobec siebie nawzajem lub życzliwości wobec świata wpływają pozytywnie na nasze życie? Tak i to bardzo! Nawet można śmiało powiedzieć, że akty takiej dobroci zmieniają jakość życia Twojego i innych ludzi.
W rzeczywistości istnieją obecnie badania, które pokazują, że bycie miłym nie tylko uszczęśliwia innych, ale co ważniejsze, uszczęśliwia nas samych. To z kolei ma pozytywny wydźwięk zdrowotny. Mianowicie, kiedy jesteśmy życzliwi dla innych, nasz organizm uwalnia więcej neuroprzekaźnika zwanego serotoniną. Efekt: bardziej optymistycznie patrzymy na siebie i świat. Poprawia się obraz nas samych i czujemy się lepiej. Dobry uczynek zwiększa również uwalnianie oksytocyny, hormonu wzmacniającego więzi, co z kolei dobrze działa na relacje.
Osoba życzliwa rzadziej ma:
- depresję;
- nadciśnienie tętnicze;
- stany lękowe.
Życzliwość zmniejsza stres, odpręża, ponieważ spada poziom kortyzolu, hormonu stresu. Można więc powiedzieć, że jest tego warta nie tylko dla innych, ale też dla nas samych.
10 korzyści z bycia osobą życzliwą
Nadal zastanawiasz się, czy obudzić w sobie życzliwość? Oto podsumowanie 10 udowodnionych korzyści, jakie płyną z takiego zachowania.
- Pobudzenie uczucia miłości i przywiązania.
- Odczuwanie uznania i podziwu, gdy ktoś okazuje wdzięczność.
- Uwolnienie oksytocyny, zwanej także „hormonem miłości”, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawić samopoczucie.
- Poczucie siły i energii podczas pomagania innym.
- Więcej wewnętrznego spokoju i równowagi.
- Zwiększona samoocena.
- Uwalnianie hormonów szczęścia: serotoniny i dopaminy.
- Produkowanie endorfin, które działają jak endogenny środek przeciwbólowy.
- O 23% niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu).
- Pomoc w stanach lękowych, depresji i izolacji społecznej.
Życzliwe zachowania w miejscu pracy – czy są istotne?
Pomyśl tylko: pracujesz w firmie, w której jesteś kierownikiem. Wykazujesz wysoki poziom życzliwości wobec swojej załogi. Pracownicy doceniają Twój nieco nieformalny styl, który wyraża zainteresowanie i przychylność. Dzięki temu cała grupa pracuje wydajniej, bo czuje się doceniana i zachęcona do wnoszenia własnego wkładu w zasięg swoich obowiązków.
Jeśli jednak jako przywódca nie będziesz życzliwy lub okażesz jedynie odrobinę życzliwości, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz źle odbierany przez współpracowników. Twoja dominująca postawa nie wyrazi uznania i zachęty do lepszego działania. W rezultacie Twój styl przywództwa nabierze emocjonalnego dystansu, a pracownicy z niechęcią będą wykonywać swoje obowiązki.
Fakt, że te przeciwstawne zachowania są różnie odbierane przez pracowników, jest oczywisty i pokazuje, że życie w świecie ludzi życzliwych i skupianie się na byciu dobrym, może mieć również duży wpływ na to, jak osoba jest postrzegana. Co możesz zrobić, by obudzić w sobie życzliwą osobę w miejscu pracy? Oto kilka przykładów.
- Powitaj zespół wesołym „Cześć” lub pogodnym „Dzień dobry”, zamiast przechodzić obok ludzi bez słowa.
- Rozpocznij firmową korespondencję wewnętrzną od pozdrowienia, dodaj podziękowanie lub życzenia miłego dnia.
- Terminowo odpowiadaj na pisemne pytania i wiadomości.
- Zaoferuj gościom odwiedzającym Twój gabinet szklankę wody lub kawy.
- Zapytaj kogoś obładowanego pakunkami, czy możesz mu pomóc.
- Słuchaj z zainteresowaniem, zamiast się wymądrzać, że wiesz lepiej.
- Oferuj to, co najcenniejsze, czyli swój czas.
Człowiek życzliwy od małego – jak nauczyć dzieci życzliwości?
Pierwszą osobą, która skorzysta z życzliwości, jesteśmy my sami. Czynienie dobra bliźnim sprawia ogromną radość tym, którzy przejawiają akty dobroci. Życzliwości osoba uczy się od dzieciństwa, dlatego od małego trzeba dawać nieletnim przykład. Dzieci chłoną życzliwą postawę i obserwują życzliwe zachowania rodziców wobec siebie. Uczą się działać pokojowo i okazywać dobroć.
Jak uczyć dziecko życzliwości?
Przede wszystkim pamiętaj, żeby być dla niego wzorem. Pokaż swojemu dziecku, jak wygląda bycie miłym, samemu będąc miłym. Uważaj na to, jak komunikujesz się ze współmałżonkiem i innymi członkami rodziny, zwłaszcza podczas rozwiązywania konfliktów. Dawanie dobrego przykładu jest bardzo ważne. Poza tym zachęcaj do codziennej życzliwości wobec innych – mogą to być m.in.:
- dotrzymywanie towarzystwa dziadkom;
- zbieranie zabawek po zabawie, sprzątanie stołu po jedzeniu, wynoszenie brudnych ubrań z pokoju itp.
- pomaganie młodszemu rodzeństwu w odrabianiu lekcji;
- otwieranie drzwi osobie starszej lub dziecku niepełnosprawnemu;
- troska i udzielanie dobrych rad młodszym;
- współpraca z nauczycielem w klasie;
- pożyczanie niektórych przedmiotów innym.
Przekonaj dziecko, że praktykowanie życzliwości się opłaca, bo nie tylko sprawia radość drugiemu człowiekowi. Jeśli jesteś dobry, przyciągniesz życzliwość także od innych.
Jak okazywać życzliwość na co dzień?
Życzliwość ma wpływ nie tylko na innych ludzi, ale także dla nas samych. Dlatego warto nauczyć się ją wyrażać i okazywać codziennie. Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci praktykowanie życzliwości wobec bliźniego.
- Podejmij świadomą decyzję. Życzliwość zaczyna się w umyśle. Każdy może mieć gorsze dni, nie mieć humoru i przeżywać chwile, kiedy trudno jest mu być miłym. Ale jeśli podejmiesz świadomą decyzję, aby popracować nad swoją życzliwością, zrobisz już ważny krok we właściwym kierunku.
- Zacznij zmiany od siebie. Życzliwość oznacza bycie dobrym nie tylko dla innych, ale też wobec siebie. Każdy, kto nieustannie krytykuje i nie docenia siebie, będzie również reprezentował taki stosunek do świata zewnętrznego. Pozostanie postrzegany przez otoczenie jako porywczy, nieprzyjazny i niesympatyczny.
- Nie obwiniaj innych. Często zdarza się to nieumyślnie, ale ci, którzy są w złym nastroju, lubią wyładowywać się na otaczających ich osobach. Dzieje się to niezależnie od tego, czy ci, których to dotyczy, mogą coś z tym zrobić, czy nie. Możesz w ten sposób dać upust własnej frustracji, ale pamiętaj, że innym nie spodoba się takie zachowanie bez powodu. Staraj się nie obwiniać nikogo za swój gniew, a staniesz się milszy.
- Doceniaj życzliwość drugiej osoby. Czasami jesteśmy tak zajęci sobą lub swoimi obowiązkami, że nawet nie zauważamy życzliwych gestów innych. Ci, którzy w ludziach widzą życzliwość, sami zaczynają podążać tą drogą, na przykład rewanżując się za przysługę lub oferując pomoc.
Okazywanie życzliwości
- Uśmiechaj się częściej. Przyjazny uśmiech pomaga na dwa sposoby: z jednej strony inni natychmiast postrzegają Cię jako serdecznego, przyjaznego i otwartego, nawet zanim cokolwiek powiesz. Z drugiej strony poczujesz się też lepiej we własnej skórze i automatycznie zaczniesz zachowywać się milej w stosunku do otaczających Cię osób. Nie ma znaczenia, dlaczego się uśmiechasz. Pomyśl o miłym wydarzeniu lub po prostu czekaj na rozmowę, a szczery uśmiech przyjdzie sam.
- Wykorzystaj każdą okazję. Zawsze znajdzie się powód do tego, by mieć okazję do codziennej życzliwości. Dzień jest długi i obfituje w okazje do bycia miłym. Przynieś komuś kawę, przytrzymaj otwarte drzwi, przywitaj się ze współpracownikami przyjacielskim „dzień dobry”, zamiast tylko kiwnąć głową. Czasami wystarczy życzliwa obecność, by kogoś uszczęśliwić. Im częściej korzystasz z okazji, tym automatycznie stajesz się bardziej przyjazny.
- Praktykuj medytację życzliwości. W Internecie znajdziesz filmiki z prowadzoną praktyką, która wypełni Cię pozytywnymi emocjami. Poza tym pomoże Ci obudzić w sobie bezwarunkową miłość i życzliwość do siebie i innych istot.
Życzliwość ma pozytywny „efekt uboczny”: im więcej praktykujesz takie zachowania, tym bardziej zmieniają one Twój mózg dzięki neuroplastyczności. Dzięki temu stają się częścią Twojego dobrego życia.
Zachowania życzliwe – przykłady życzliwości w codziennym życiu
Uważasz, że trudno znaleźć powody okazywania codziennej życzliwości? Mylisz się! Oto 20 pomysłów na akty dobroci, które możesz okazywać innym każdego dnia.
- Powiedz komuś szczery komplement.
- Wpuść kogoś przed siebie do kolejki w supermarkecie.
- Poczęstuj kuriera lub listonosza ciastem, czekoladą itp.
- Uśmiechnij się do kogoś na ulicy.
- Pomóż starszej osobie nieść zakupy.
- Udziel wskazówek, gdy, ktoś czegoś szuka.
- Ustąp komuś miejsca w autobusie.
- Napisz rano miłą kartkę do partnera, dziecka, rodzica i przyklej ją na lodówce.
- Przytrzymaj komuś otwarte drzwi.
- Pochwal kogoś w pracy.
- Zadzwoń lub wyślij miłą wiadomość do bliskiej osoby.
- Zaproponuj zrobienie zdjęcia parze, która chciałaby mieć wspólną fotografię.
- Zrób listę najlepszych cech swojego przyjaciela i ją mu podaruj.
- Przekaż ubrania, żywność lub inne datki potrzebującym.
- Odłóż telefon, gdy przebywasz z przyjaciółmi lub spędzasz czas z dziećmi i poświęć im całą swoją uwagę.
- Weź udział w akcji charytatywnej.
- Utwórz playlistę ulubionych utworów ukochanej osoby i wspólnie jej posłuchajcie.
- Przynieś lub kup posiłek osobie bezdomnej.
- Radosnym „dzień dobry” przywitaj sąsiadów, ekspedientkę, kierowcę autobusu itp.
- Doceń czyjeś osiągnięcia i pogratuluj wygranej lub odniesionego sukcesu.
Przy okazji pamiętaj, że Światowy Dzień Życzliwości obchodzony jest co roku 21 listopada. Mimo to życzę sobie i Tobie, by udało się ją praktykować każdego dnia.